לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 80

מאיר כהן

שר העבודה, הרווחה והשירותים חברתיים
טלי חרותי-סובר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

מאיר כהן היה המינוי הטבעי למשרד הרווחה, וביקש את התפקיד מתוך תחושת שליחות ודחיפות, ולא כג'וב זמני. כהן כבר מילא את התפקיד ממארס 2013 ועד דצמבר 2014. עם זאת, הוא יצטרך לגייס את כל הניסיון שלו, את קרבתו לראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, ואת ההערכה שרוחשים לו כדי לשקם את המשרד.

משרד הרווחה הוא מהחשובים בישראל, אך השנים האחרונות לא היטיבו אתו. השר חיים כץ התפטר בשל הגשת כתב אישום נגדו, ומסוף 2019 ניהלו אותו בנימין נתניהו, אופיר אקוניס, ולתקופה קצרה גם איציק שמולי. האיש החזק במשרד היה אביגדור קפלן, שגם עליו היתה ביקורת לא מועטה, כולל דו"ח לא מחמיא של משרד מבקר המדינה שעסק בהתערבות לא ראויה במינויים. המשרד עבר טלטלות כשגורמים מרכזיים בו עזבו, וכן נרשם כשל מלונית הקורונה שבה נאנסה נערה בת 13, תחום שהיה בפיקוחו. עוד סובל המשרד מחוסר יציבות קשה בתחום חסות הנוער, אותה ניהלה הסמנכ"לית אלין אלול שפוטרה, וכיום עותרת על כך.

עם כניסתו למשרד, נפרד כהן מקפלן ומינה לתפקיד המנכ"לית את סיגל מורן, הזוכה לשבחים. הוא לא מתכוון להשיב את אלול לתפקידה, שכן כחלק מהמו"מ הקואליציוני כהן נפרד מזרוע העבודה, שעברה לחברתו למפלגה אורנה ברביבאי במשרד הכלכלה. צעד זה אמנם לקח מהמשרד תקציבים וקרוב ל־1,000 עובדים, אך יאפשר לכהן והמנכ"לית מורן, להתרכז בצורכי החוליות החלשות בישראל. תסייע להם העובדה שבראש הביטוח הלאומי עומד מאיר שפיגלר, מנכ"ל חזק שבא לעבוד ומשלים ארבע שנים בתפקיד.

כהן יצליח בתפקידו אם יידע להביא שקט תפעולי ארוך טווח למשרד בעזרת תוכנית אסטרטגית ולא טקטית, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים מרכזיים וריסון הוועד. הגנה וחיזוק הביטוח הלאומי, שהתגלה ככלי חשוב בזמן משבר הקורונה ובכלל, ועלול לקרוס ללא טיפול מתאים בעתודותיו מול משרד האוצר הלוטש אליהן עיניים, גם הם מאתגריו המרכזיים.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם