לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 78

אלון רווה, ערן טל

מנכ"ל שיכון ובינוי אנרגיה; מנכ"ל וולטה סולאר
ישראל פישר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

הדרך למימוש החזון של עתיד ללא פליטות מזהמים עוברת במהפכת החשמל הסולארי. בעתיד, כל בית מגורים, בניין משרדים, או אפילו כבישים או מחלפים יהפכו לתחנת כוח קטנה שמופעלת באמצעות השמש. לתחום הזה נכנסו עשרות חברות, בהן ענקיות כמו שיכון ובינוי, לצד חברות קטנות יותר כמו סולאר גרין או וולטה סולאר, וכולן רוצות נתח מהעוגה. אפילו חברת המים הממשלתית מקורות רוצה לכסות את מאגרי המים שלה בפאנלים סולאריים, ולספק לציבור חשמל.

ישראל לא עמדה אמנם ביעדי ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות ל־2020, וסביר להניח שלא תעשה זאת גם ב־2021, אבל אין ספק שהתחום צומח. מי שלא לוקחת חלק בחגיגה היא חברת החשמל, שנאסר עליה לייצר חשמל מאנרגיות מתחדשות במסגרת הרפורמה במשק החשמל. ייצור חשמל מקרינת השמש נהפך אפילו זול יותר מייצור חשמל באמצעים קונבנציונליים כמו שריפת גז – וכך נראה שהעתיד הירוק מובטח.

אבל יש גם שלל בעיות בייצור חשמל סולארי, הן לטווח הרחוק והן לזה הקרוב. ראשית, רשות החשמל קיצצה בהטבות שהיא מעניקה ליזמים קטנים, רבים מהם חקלאים שמעוניינים להקים פאנלים סולאריים על גגות של רפתות או מחסנים. הבעיה השנייה קשורה ברשת הולכת החשמל – תחום שנשאר בידיה של חברת החשמל. יזמים רבים, בעיקר בצפון ובדרום, מתלוננים שהם הקימו מערכות על גגות, אבל אי אפשר לחבר אותן לרשת מאחר שאין בה מקום. דווקא במרכז הארץ קל יותר להתחבר לרשת החשמל, אך קשה לקדם פרויקטים על גגות בתים משותפים ללא הסכמה של רוב הדיירים.

בעיה נוספת קשורה בהתפתחות הטכנולוגיה בעתיד. חשמל מהשמש ניתן לייצר רק באור יום, ולכן נדרשת הקמה של מערכות אגירת חשמל בסוללות. זה כבר פחות ידידותי לסביבה, ומעלה שאלות של בטיחות. ואף על פי כן, החשמל הירוק כבר כאן, ומי שנכנס לתחום בזמן יכול להרוויח הרבה ולשנות את פני המדינה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם