לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 73

מיכל אגמון גונן

שופטת בית המשפט המחוזי תל אביב
אפרת נוימן
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בבית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת מיכל אגמון גונן עוסקת גם בתיקים מינהליים הנוגעים למאבקים של אזרחים מול הממסד — ומרבה למתוח ביקורת על התנהלות המדינה. השנה היא התמקדה בזכויות של אוכלוסיות מוחלשות: במארס, הזכירה בפסק דין שנתנה כי עד היום לא טרחה המדינה להגדיר מהו קיום בכבוד, וקבעה באופן תקדימי כי העובדה שאדם נתמך כלכלית בידי קרובי משפחה, לא מצדיקה פגיעה בזכותו לסיוע בדיור; ביולי, הציפה את הבעייתיות בביקורים שנעשים בדיור הציבורי כדי לאמת את נתוני הדיירים, וקראה למשרד השיכון לשנות את הנהלים. במקרה הזה היא הכריעה בשונה מפסיקה שניתנה בבית המשפט העליון (ולכן מחייבת ערכאות נמוכות יותר), אבל זה לא מפתיע – אגמון גונן היא שופטת בקיאה, אמיצה, שלא מפחדת לנער את המערכת ורואה את האנשים שעומדים מולה.

אגמון גונן המשיכה להוציא קיטור באוגוסט, בפסק דין שבו דרשה ממשרד השיכון לשנות את הנהלים של ועדות החריגים בדיור הציבורי, כשהיא קובעת כי הן אינן עומדות בעומס. היא כתבה כי התנאים שבהם עובדות הוועדות "תלויים כענן קודר מעל הנזקקים, והופכים את עבודתן לכמעט בלתי אפשרית מראש".

אגמון גונן היא דוקטור למשפטים ושמה הוזכר כמה פעמים כמועמדת לבית המשפט העליון. עם זאת, לאור העובדה שהיא מביעה עמדות יוצאות דופן ובשל סכסוכים מקצועיים שאליהם נקלעה, הסיכויים לקידומה לא נראים גבוהים. היא גם הגישה ב־2020 מועמדות לתפקיד פרקליט המדינה, אך ועדת האיתור בחרה בעו"ד עמית איסמן. ב־2019 היא מונתה לשופטת במחלקה הכלכלית, ונראה כי גם בכובע הזה שבו היא עדיין לא מתבלטת, היא תנסה להשפיע ולאתגר את המערכת בפסיקות חברתיות ואמיצות.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם