לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 72

פרופ' אואור שאהין וד"ר אוזלם טורצ'י

מייסדי ביונטק
רונית דומקה
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בינואר 2020, כשמייסד ביונטק אואור שאהין קרא על נגיף חדש שמתפשט במהירות בסין, הוא החליט לקחת הימור ולפתח במהירות חיסון נגדו. ביונטק, שהוקמה ב־2008 על ידי שאהין ובת זוגו אוזלם טורצ'י – שניהם אימונולוגים שהיגרו לגרמניה מטורקיה – היתה אז חברת ביוטכנולוגיה קטנה יחסית, שפיתחה טכנולוגיית mRNA עבור חיסונים שיאמנו את תאי המערכת החיסונית לתקוף גידולים סרטניים. שאהין צפה שבמקרה של מגפה עולמית, תוכל הטכנולוגיה לשמש לפיתוח מהיר של חיסון נגדה, ובתחילת השנה שעברה זה אכן קרה. לאחר הפיתוח הראשוני של חיסון הקורונה, חתמה ביונטק על שיתוף פעולה עם ענקית התרופות האמריקאית פייזר, מה שסייע לה לקבל אישור חירום ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). במקום להזריק לגוף חיסון מומת או מוחלש, הטכנולוגיה הזו משתמשת בהוראות הגנטיות של הנגיף כדי לגרום לגוף לבנות בעצמו את חלבון ה"ספייק" של נגיף הקורונה.

החיסון, BNT162b2, הראה יעילות של 95% בניסויים הקליניים, וכיום 111 מדינות בעולם מחסנות בו את אזרחיהן. ביונטק נהפכה לחברה שמגלגלת מיליארדים, ושאהין וטורצ'י נהפכו למיליארדרים, עם הון של כ־13 מיליארד דולר, לפי "פורבס". כעת, כשיש צורך בחיסון דחף שלישי, הם צפויים להמשיך ולהרוויח. אולם ביונטק – שעוד לפני הקורונה הקדישה מאמצים למאבק במחלות כמו שחפת ו־HIV – תשקיע את הרווחים מחיסון הקורונה בפיתוח חיסונים למלריה ושחפת באפריקה. ביוני הודיע שאהין כי ביונטק תקים מפעלים באפריקה, כדי לייצר בהם ביחד עם שותפות מקומיות תרופות חדשניות עבור היבשת.

שאהין וטורצ'י, יחד עם חברת פייזר ומנכ"לה אלברט בורלא, ימשיכו להיות דמויות מרכזיות בכל התפתחות עתידית של מגפת הקורונה בעולם, ובוודאי בישראל – טריטוריה המשמשת עבורם כמעבדת הניסוי ההמוני החשובה ביותר. ישראל החלה במתן מנת "בוסטר, של פייזר לפני כל מדינה אחרת ובטרם התקבלה ההמלצה של ה־FDA, וסביר להניח שמוצרים חדשים מבית ביונטק, כמו גם בוסטרים נוספים למחלת הקורונה – מנה רביעית בעוד כחצי שנה או מנה מעודכנת לווריאנטים שעוד יבואו – ימשיכו לזרום אלינו בעדיפות על פני מדינות אחרות. הריטואל הפוליטי המקומי של "שוחחתי עם אלברט בורלא" עשוי על כן להימשך גם השנה – ולא משנה מי הדמות שעומדת בראשות הממשלה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם