לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 57

ז'איר בולסנרו

נשיא ברזיל
דפנה מאור
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אם צריך לבחור אדם אחד שגורם את הנזק החמור ביותר לכדור הארץ, שמו ז'איר בולסונרו. מה שעשה בולסונרו בשנתיים וחצי שבהן הוא מכהן כנשיא ברזיל מביא את כדור הארץ לנקודת אל־חזור יותר משעשו חברות נפט וכימיקלים בעשרות שנים. בשנתיים הראשונות לשלטונו, כשחברו הטוב דונלד טראמפ ישב בבית הלבן, פירק בולסונרו את רוב ההגנות החוקיות והמעשיות על יער הגשם של האמזונס, אחת משתי הריאות הגדולות של כדור הארץ. עתה פועל הנשיא הנוכחי ג'ו ביידן לעצור את החורבן שממיטה ברזיל על אוצר הטבע החשוב, אולם ייתכן שכבר מאוחר מדי.

ביולי חשף "ביזנסוויק" כי ממשלת ברזיל פועלת באופן מכוון לפתוח את יער האמזונס להפרטה ופיתוח, ומעלימה עין מפשיטות על שטחים ציבוריים ומוגנים של היער לצורך כריתת העצים בהם על ידי חברות כרייה, חקלאים ומפעלים אחרים.

חלקים ניכרים מיער הגשם הדרום אמריקאי פולטים כיום יותר גזי חממה משהם קולטים. חלקים ממנו עולים באש באופן רציף, וכ־10,000 מיני בעלי חיים נמצאים בסכנת כליון. בולסונרו פעל כדי להפוך את האזור העשיר במחצבים לארנק כסף עבור ממשלתו ועבור קבוצות אינטרסים, בהן בעלי חוות גדולים ועשירים. הטיעון שלו הוא שברצונו להעשיר את תושבי האזור, אולם קהילות ילידיות רבות שניסו להגן על מקור מחייתן שהתבסס על הטבע והג'ונגל גילו כי אינן מעניינות את בולסונרו ואת האליטה הקרובה לו.

בולסונרו ניצח בבחירות בגלל המיאוס מהפוליטיקאים הוותיקים והמושחתים של ברזיל. אחרי התנהלותו הכושלת במגפת הקורונה – בברזיל מתו 553 אלף אנשים מהמחלה – בבחירות ב־2022 יש סיכוי טוב שיפסיד: התמיכה בו בשפל, ובסקרים מוביל עליו אפילו לואיס אינסיו דה סילבה לולה, הנשיא לשעבר שישב בכלא. בינתיים, ההרס באמזונס מואץ והוא עלול להימצא כבר כעת בנקודה שמעבר לה לא יוכל להשתקם, ותפקידו כמנשים חמצן לחלק עצום מכדור הארץ דועך והולך.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם