לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 54

תאיר איפרגן

מ"מ הממונה על זרוע העבודה במשרד הכלכלה
טלי חרותי-סובר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

משא לא פשוט מוטל על כתפיה של תאיר איפרגן, שנכנסה רק לפני כשלושה חודשים לתפקידה כממלאת מקום הממונה על זרוע העבודה, בממשלת המעבר, ועד היום היא עדיין במעמד מ"מ. מאז, כחלק מהההסכמים הקואליציוניים, הועברה זרוע העבודה ממשרד הרווחה למשרד הכלכלה, ואילו הפיקוח והבינוי על מעונות היום הועברו למשרד החינוך, אף שמנגנון תשלומי ההורים לאותם מעונות נשאר תחת הזרוע, מה שיצר פיצול שלא ברור איך יתמודדו איתו. הוסיפו לכל אלה את אתגרי הקורונה, כ־200 אלף מובטלים שהצטרפו למספר שנרשם לפני המשבר, ואת אתגרי שוק העבודה העתידי, וברור מדוע התפקיד שממלאת איפרגן הוא מורכב ביותר.

טרם כניסתה לתפקיד השלימה איפרגן רפורמה משמעותית במכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית, והיא מכירה היטב את אתגרי זרוע העבודה. בהנחה שתקבל מינוי קבוע, תעזור לה העובדה שלחוק ההסדרים נכנסה תוכנית היעדים 2030, שמסמנת את האתגרים והיעדים של ישראל בשוק העבודה העתידי. מתוך התוכנית ייגזר גם התקציב שיסייע בהוצאתן לפועל של תוכניות שונות לקידום תעסוקה איכותית ושוויונית.

האתגר העיקרי בדרך למימוש התוכנית יהיה יצירת מערך מרכזי ומתפקד של הכשרות מקצועיות רלוונטיות לכל דורש, וכן הרחבה של מערך ההכשרות המקצועיות לחברה הערבית. הכשרת מבוגרים היא אתגר מרכזי נוסף, כמו גם הכשרה איכותית לצעירים שאינם מגיעים לאקדמיה, בעיקר לתחומים שסובלים כיום ממחסור בידיים עובדות. איפרגן תצליח אם תהיה מסוגלת לתכלל אפשרות ללמידה לאורך החיים (Lifelong learning), אחד האתגרים שמציין ארגון ה־OECD בכל אחד מדו"חותיו.

איפרגן תידרש להניח יסודות למערך הכשרות מקצועיות שיוביל את שוק העבודה לעתיד טכנולוגי ולצמצם ככל הניתן את מספר המובטלים שלא יוכלו להשתלב בו. זו מטלה לא פשוטה, אך חיונית מאוד לבריאותו של שוק העבודה הישראלי, ומכאן גם לכלכלה חזקה ובת־קיימא.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם