לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 51

שלו חוליו

מנכ"ל NSO
אמיתי זיו
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

טפיחה עצמית על השכם, אפשר לרגע? כבר כמה שנים אנחנו בוחרים לכלול את שלו חוליו, מנכ"ל חברת NSO, ברשימת 100 המשפיעים של מגזין TheMarker. כשהעולם צועד למחוזות הדיגיטל, חשבנו, ואנחנו עדיין חושבים, שתמיד יהיה למגמה הזו צד אפל, שהוא תמונת מראה של הצדדים החיוביים של כלכלת האינטרנט. הסייבר ההתקפי הוא חלק מאותו צד אפל.

התחזיות הללו התממשו, אבל בעוצמה שלא יכולנו לחזות. לאחרונה התפוצצה פרשת "פגסוס", עם תחקיר עולמי רחב היקף, שחשף עשרות רבות של מטרות שנפגעו בידי כלים שפיתחה NSO. אנשים שאינם פדופילים או סוחרי סמים, אלא עיתונאים, פעילי זכויות אדם ואף ראשי מדינות, נהפכו ליעדים למעקב. זה כמעט היה צפוי: NSO מכרה את כלי הסייבר העוצמתיים שלה לדיקטטורות או דמוקרטיות בנסיגה, מערב הסעודית, דרך מרוקו ואזרבייג'ן ועד הונגריה והודו. מנהיגי המדינות האלו לא יודעים לעשות שימוש נבון בכלים אלה, והכל יצא משליטה.

חוסר הזהירות והיהירות של NSO, ויותר מכך, של הגוף שאמור לפקח עליה, משרד הביטחון, גררו את ישראל להסתבכות דיפלומטית וכעת עליה לתת תשובות לצרפת, ארצות הברית ומדינות נוספות. עוד לא ברור איך NSO תשתקם מהמכה הזו, אבל האמת היא שזה פחות חשוב.

ייתכן מאוד ש"פרויקט פגסוס" הוא קו פרשת מים שבעקבותיו ישראל תרענן סוף סוף את מדיניות יצוא הנשק שלה, אחרי עשרות שנים של הסתבכויות. פורום חדש דן בזה, ושר הביטחון התחייב בעבר לא למכור כלי נשק למדינות "רצחניות". אבל כאן זה ישראל, ובאותה מידה ייתכן גם שהכל יישאר כפי שהוא, ואז פרשה נוספת היא בלתי נמנעת.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם