לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 44

קארין אלהרר

שרת האנרגיה
ישראל פישר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בשנים האחרונות נכשל משרד האנרגיה כישלון חרוץ במה שללא ספק צריכה להיות משימתו העיקרית: עמידה ביעדי ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות. מנגד, נזקף לזכותו הישג משמעותי: זהו המשרד היחיד שהצליח להוביל להפחתה ניכרת בזיהום האוויר בישראל – בעיקר באמצעות הפחתת ייצור החשמל מפחם ומעבר לגז טבעי.

נושא נוסף השנוי במחלוקת ונמצא באחריות המשרד הוא מתווה הגז, שעד כה לא הצליח להוביל לתחרות המיוחלת בין החברות השולטות במונופול הגז, אף שאזרחי ישראל הצליחו ליהנות מירידה מסוימת במחיר הגז הטבעי שמשלמת חברת החשמל על רכש גז. גם הרפורמה בחברת החשמל שנויה במחלוקת – החברה מוכרת אמנם תחנות כוח, ובקרוב צפויה להפסיק להיות מונופול בתחום ייצור החשמל, אך עובדיה הפורשים נהנים מתנאים מופלגים, והיא ממשיכה לשלוט במקטעי ההולכה, החלוקה ואספקת החשמל.

לשרה החדשה במשרד, קארין אלהרר, מצפים כמה אתגרים גדולים כבר בשנתה הראשונה בתפקיד, וראשית, יהיה עליה לשמור על מעמד הממשלה מול חברות הגז ומול חברת החשמל. כך למשל, כדי שניתן יהיה להסתמך על ייצור חשמל סולארי – שלא ניתן להפיק בשעות החשכה – נדרשת הקמה של מערך לאגירת חשמל באמצעות סוללות. מערך זה עשוי לשמש למעשה תחליף לייצור חשמל, וחברת החשמל רוצה נתח ממנו, אך על המשרד ועל רשות החשמל להבהיר לחברת החשמל שגם אם תוכל לקחת חלק בתחום – הוא יהיה מוגבל.

גם שאלת החיפוש אחרי מאגרי גז נוספים מטרידה מאוד את משרד האנרגיה, אחרי שוועדה בראשות מנכ"ל המשרד הוותיק, אודי אדירי, קבעה כי צריך לאפשר לחברות הגז להגדיל את היצוא שלהן מהמאגרים הישראליים – שעליו הן מרוויחות הרבה יותר. ההחלטה הסתמכה בין היתר על ההנחה שיימצאו מאגרים נוספים, ושלאור המעבר לאנרגיות מתחדשות, הביקוש המקומי יירד לצד עלייה בביקוש בעולם, שנגמל מפחם ועובר לגז כדלק ביניים לקראת מעבר לאנרגיות מתחדשות. ואולם, ההחלטה גם גררה ביקורת מצד ארגונים ירוקים, שטוענים כי אם ממילא אנחנו שואפים להיגמל מדלקים מאובנים – למה להמשיך לזהם כדי למצוא עוד מהם?

לאור הכישלון הממשלתי בעמידה ביעדי ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, הצליח המשרד להכניס כמה סעיפים שאמורים לעודד הקמת מתקנים סולאריים – שכן בישראל, בניגוד למדינות אחרות, אנחנו נאלצים להסתמך בעיקר על השמש ללא יכולת לייצר חשמל מגרעין, נהרות אדירים או אפילו מרוח חזקה. בנוסף, נדרשת התגייסות של חברת החשמל לנושא כדי שתשדרג את מערכת הולכת החשמל וניתן יהיה לחבר את אותן אלפי יחידות ייצור קטנות מהשמש – ויכול להיות שחברת החשמל גם תרצה משהו בתמורה.

גם תחום המים שחזר לאחרונה לאחריות המשרד, סוער. בין רשות המים והעומד בראשה, גיורא שחם, לבין מקורות ומנכ"לה, אלי כהן, שוררת מתיחות רבה בדבר תקציבי הפיתוח העתידיים של המשק ואבטחת אספקת המים. בינתיים, ההתערבות בנושא עדיין מצומצמת. בקרוב מאוד, ייתכן שעל אלהרר יהיה לבחור צד.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם