לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 39

אמיר ירון

נגיד בנק ישראל
נתי טוקר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

לנגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, יש תמונה שהוא אוהב מאוד. היא צולמה בחדר הישיבות של הבנק, בימים הראשונים של מגפת הקורונה. הממשלה נדרשה לגבש במהירות חבילת סיוע אדירה למשק, ואחת הישיבות המכריעות בנושא התקיימה בבנק ישראל, שהיה פעיל מאוד בדיונים. התמונה הזו מסמלת את המעורבות הגבוהה יחסית של ירון בגיבוש תוכניות הסיוע, שבמבט לאחור הצילו את המשק מקריסה. כאשר אינטרסים פוליטיים עמדו לנגד עינו של הדרג המדיני, ירון היה המבוגר האחראי בשטח.

כנגיד הבנק, הוא הוביל את המדיניות המוניטרית המרחיבה ביותר אי פעם בישראל: ריבית אפסית, תוכנית רכישות אג"ח ממשלתיות ב־85 מיליארד שקל, שינויים ברגולציה על הבנקים שאפשרו להגדיל את האשראי ללקוחות, ובהמשך, רכישות דולרים בהיקפים חסרי תקדים כדי לייצב את שער הדולר. גם כיועץ כלכלי לממשלה, הוא השפיע רבות על תוכניות החילוץ בקורונה, בוודאי כשלאגף התקציבים במשרד האוצר נדרש זמן להבין את גודל האירוע.

אבל בניכוי המשבר, ואולי בעקבותיו, בנק ישראל תחת ירון לא הצליח עד כה להותיר רישום משמעותי. בבנק מציגים את מהפכת התשלומים הדיגיטליים כהישג, וכן שורה של תוכניות שונות שמוביל בנק ישראל, משינוי ביעד האינפלציה ועד השקת שקל דיגיטלי, אבל אלה מתבשלות לאט במיוחד. בשנה האחרונה הציג הבנק, באופן חריג, תוכנית פרטנית לצמיחת המשק לאחר המשבר, אבל במשרד האוצר התעלמו מחלקים נרחבים ממנה בתקציב המדינה. ירון היה צריך לנהל קרב רק כדי להיות חבר בוועדה שתכריע את עתיד הרגולציה הפיננסית בישראל.

בכל הנוגע למדיניות המוניטרית המרחיבה, ירון, כמו מובילי המדיניות בבנקים מרכזיים אחרים בעולם, מגלה אט אט שקל ללחוץ על דוושת הגז, אבל לא בטוח שיש מערכת בלמים שמסוגלת לעצור נסיעה במהירות מסחררת כזו. הכסף הזול בשווקים גורם לניפוח של מחירי הנכסים, בעיקר מחירי המניות וכמובן שוק הנדל"ן, ומתחילים להתגלות סימנים אינפלציוניים מדאיגים. בשלב זה לא ברור איך ומתי המשק יצליח להיגמל מהכסף הזול ששוטף אותו, והאם ירון יהיה זה שיספיק בקדנציה שלו, שתימשך עד 2024, להיות גם זה שמחזיר את השווקים לשפיות.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם