לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 38

דב קוטלר, חנן פרידמן

מנכ"ל בנק הפועלים; מנכ"ל בנק לאומי
מיכאל רוכוורגר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

חקיקת חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שבמסגרתו הופרדו חברות כרטיסי האשראי ישראכרט מבנק הפועלים ומקס מבנק לאומי; הקמתו של מאגר נתוני אשראי; התחלת היישום של מודל הבנקאות הפתוחה; המספר הגדל והולך של גופי פינטק ואשראי חוץ־בנקאי הפועלים בשוק הבנקאות הישראלי – כל אלה נועדו להחליש את כוחו של הדואופול הבנקאי הישראלי: בנק הפועלים שמנוהל החל מתחילת אוקטובר 2019 על ידי דב קוטלר, ובנק לאומי שמנוהל החל מתחילת נובמבר 2019 בידי חנן פרידמן.

אלא שלמרות ניצנים ראשונים של הגברת התחרות במקטעים מסוימים של אשראי ותשלומים, ולמרות ירידתם מהבמה של מרבית הטייקונים הממונפים, שהיו צרכני אשראי משמעותיים במערכת הבנקאות, לשני הבנקים הגדולים בישראל יש עדיין כוח רב והשפעה עצומה על המשק. שני הבנקים הללו מעסיקים ביחד יותר מ־15 אלף עובדים; מחזיקים בנתח שוק מצרפי של אשראי לציבור ופיקדונות הציבור שנע סביב 50% מכלל השוק; ובחלק מהמגזרים, כמו אשראי לדיור (משכנתאות), אשראי לליווי פרויקטי נדל"ן למגורים ואשראי לעסקים קטנים, אין להם כלל תחרות מחוץ למערכת הבנקאית.

היתרון לגודל של הפועלים ולאומי הורגש היטב במהלך משבר הקורונה, כשהם נהנו מנגישות למקורות מימון מוזלים שסיפק להם בנק ישראל, ובעקבות זאת היה באפשרותם להעניק לעסקים קטנים ובינוניים אשראי של מיליארדי שקלים במסגרת קרן בערבות המדינה, מה שמסייע להם להמשיך ולייצר רווחים של מיליארדי שקלים בשנה. אמנם לאומי ויתר על שירותי יועצי תקשורת חיצוניים ועל הלוביסטים, וכן פרש מאיגוד הבנקים, אך הן לאומי ובמיוחד הפועלים ממשיכים ליהנות מתקציבי פרסום ושיווק עצומים, ומהיכולת להעסיק סוללות של יועצים בכל תחום. עם זאת, הדבר לא סייע לשיפור תדמיתם של הבנקים או המוניטין שלהם בקרב הציבור.

בתחומי האשראי לעסקים גדולים ובינוניים הפועלים ולאומי נתקלים בתחרות גדולה יותר מצד גופים מוסדיים וקרנות מתמחות, אך אחרי שפתרו את בעיות ההון, הבנקים הגדולים חזרו ובגדול לגזרה זו. שני הבנקים הגדילו משמעותית גם את ביצוע ההשקעות הריאליות בחברות (החזקה מותרת של עד 20% בחברה), ויצרו תיקי השקעות של מיליארדי שקלים, לצד זרימה עצומה של פיקדונות הציבור. גם הפרידה מחברות כרטיסי אשראי התבררה כפחות כואבת משניתן היה לשער. צמד הבנקים הללו יצר מחלקות תשלומים חדשות, והם מצליחים להסתדר לא רע בכלל בעולמות הללו.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם