לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 36

מתן כהנא

השר לשירותי דת
חגי עמית
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בעת ששורות אלה נכתבות, קשה לומר אם הממשלה החדשה תיזכר כמי ששינתה את הסטטוס־קוו בסדרה ארוכה של נושאים המטרידים את הישראלי המצוי, ובולמים את המשק. מסתמן חשש, כי מה שהיה הוא מה שיהיה. בין הנושאים הללו נמצאים יחסי העבודה במגזר הציבורי וכוחם המופרז של ועדי העובדים, חוסר השקיפות שבו מתנהלת מערכת הביטחון והפנסיות הגבוהות של עובדיה, מחירי הדיור ויחסי החוץ של ישראל עם שכנותיה. אולם, בין סימני השאלה האלה, בולט מתן כהנא כשר המקדם רפורמות עמוקות ביחסי דת ומדינה, ושסיכוייו להצליח גבוהים.

כהנא ומפלגת ימינה סימנו את משרד הדתות כיעד הרבה לפני שהיה ברור כי נפתלי בנט יהיה ראש הממשלה. כהנא, שקטע רצף בן שש שנים שבו שלטה ש"ס במשרד, גם אינו דומה לוותיקי המפד"ל ששלטו בו בראשית שנות ה־2000. הוא צעיר, דתי מודרני, מטכ"ליסט וטייס קרב. התוכניות שלו גדולות. לבד מהמהפכה במערך הכשרות הנכללת בחוק ההסדרים, הוא החל בהתייעצויות עם רבנים ומומחים לקראת רעידת אדמה שהוא מתכנן בתחום הגיור. כהנא שואף לבצע שינוי בגוף הבוחר של הרבנות הראשית, לקראת בחירות רבנים ראשיים בעוד שנה וחצי, כדי למנות רב ראשי מהציונות הדתית. הוא השלים לפני פגרת הכנסת חקיקה שייצרה עבורו שליטה בוועדה למינוי דיינים, בניסיון לייצר מהפכה בבית הדין הגדול, והוא שואף ליזום קציבת כהונה לרבני הערים.

סיכוייו של כהנא גבוהים מאחר שהוא פועל בזירה פוליטית נוחה. התחום שעליו הוא אחראי הוא אחד הבודדים שבו אין לקואליציה אופוזיציה פנימית חזקה. מנהיגי הציבור החרדי מנהלים נגדו מסע דה־לגיטימציה ומכריזים כי הוא אנטיוכוס מודרני שבא להחריב. הממסד הרבני המאויים על ידו מתייצב לצד החרד"לים. ואולם, החרדים והציונות הדתית נמצאים מחוץ לקואליציה, והרפורמה שעליה שוקד כהנא היא אחד התחומים הבודדים שבהם תוכל הממשלה הנוכחית, אם תתעקש, להציג הישגים משמעותיים בזמן קצר.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם