לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 35

ג'ף הורינג

ממייסדי קרן אינסייט
עמרי זרחוביץ'
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

החברות מאנדיי וסנטינל וואן אחראיות לשתיים מההנפקות הגדולות ביותר השנה, והן נסחרות בשווי של יותר מ־10 מיליארד דולר כל אחת. עוד פרט שמשותף להן הוא בעלת המניות הגדולה ביותר – קרן אינסייט פרטנרס, שמחזיקה במאנדיי בשיעור חריג של קרוב ל־40%, ובסנטינל וואן ב־15%.

המעורבות של הקרן בשתי ההנפקות אינה מקרית. אינסייט שבראשה עומד ג'ף הורינג, דמות דומיננטית ואחד משני המייסדים, החליטה לפני כמה שנים להמר על ההייטק הישראלי, ליצור פורטפוליו רחב של חברות ולהגדיל ככל שניתן את האחזקות בחברות המובילות. במהלך השנים השקיעה החברה בכ־50 חברות ישראליות, והפורטפוליו שלה כולל כיום 15 חברות פרטיות וציבוריות ששוות יותר ממיליארד דולר. הנה כמה דוגמאות: החברה השקיעה ב־Wix, רכשה את השליטה בחברת הסייבר ארמיס, והיא בין המשקיעות בחברות פאפאיה גלובל של עינת גז, Wiz של אסף רפפורט, לייטריקס, OwnBackup ואחרות. בשוק הישראלי הקטן יחסית, אינסייט גם נאלצת להתמודד עם ניגודי עניינים, למשל כשמאנדיי גייסה לשורותיה את סמנכ"ל הכספים של לייטריקס.

אינסייט היא אחת השחקניות המשפיעות ביותר על ההייטק המקומי. זה התחיל מצ'קים נדיבים והשקעות מהירות ואגרסיביות, התקדם לעסקות יוצאות דופן כמו רכישת השליטה בחברת הסייבר ארמיס ורכישת הפורטפוליו של קרן ג'נסיס, והמשיך בהשקעה בשלבים די מוקדמים ולא שגרתיים לקרן של מיליארדי דולרים. לקרן יש גם חלק בהישארות מנכ"לים בישראל, שכן היא לא לחצה עליהם לעבור לארצות הברית, בשונה מהרבה קרנות אחרות.

למשקיעי ההון סיכון הישראלים לא תמיד היה קל להתמודד עם התחרות והכסף הגדול של אינסייט, אך במצב הנוכחי של שוק ההשקעות בסטארטאפים, אינסייט היא כבר לא השחקן היחיד עם כסף גדול. טייגר גלובל, למשל, היא אחת הקרנות הבולטות בעת הנוכחית, עם השקעות מהירות, בלי תנאים מוגזמים ועם בדיקת נאותות מינימלית. הקרן השקיעה ב־13 חברות ישראליות, כך לפי נתוני סטארטאפ ניישן סנטרל, והיא משחקת על חלק מהמגרש שבו אינסייט משחקת. שחקנית נוספת היא ויז'ן פאנד של סופטבנק היפנית, שמינתה לאחרונה את יוסי כהן, ראש המוסד לשעבר, לנציגה בישראל. סופטבנק ביצעה כמה השקעות גדולות בישראל, למשל בלמונייד ובסייבריזן, ונראה שגם היא שמה רגל על הגז.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם