לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 33

רמי לוי, הראל ויזל, איציק אברכהן

בעלי שיווק השקמה; יו"ר ובעלי רשת פוקס; מנכ"ל שופרסל
עדי דברת־מזריץ
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

עוד לפני שהגיחו לחיינו הגל הרביעי וזן הדלתא, תפסו עליות המחירים בתחומים שונים חלק נכבד בסיקור התקשורתי. ספקים ויבואנים של מוצרי מזון וטואלטיקה, מסעדנים וגורמים שונים בתחום האופנה, טענו כולם שעליות מחירים הן בלתי נמנעות, וחלקם אף הוציאו את האיומים לפועל.

המחיר שנשלם בחודשים הקרובים בסופרמרקטים ובחנויות בקניונים יושפע מגורמים נוספים, כמו פרק הזמן שיחלוף עד שהשמיים ייפתחו, מדיניות החל"ת שתיקבע במידת הצורך לגל הרביעי ואחריו, החלטות ויישומן בנושאי הרפורמה בחקלאות והמיסוי ועוד. עם זאת, ניתן לסמן שני קמעונאים מרכזיים שיכריעו כיצד ינהג השוק בתגובה לכל אלה – במילים אחרות, אם, מתי ובכמה יעלו המחירים לצרכן.

בשאלטר של מחירי המזון והמשקאות מחזיק איציק אברכהן, מנכ"ל קבוצת שופרסל, שבשנותיו בתפקיד הפך את שופרסל לתמנון רב־זרועות הכולל בין היתר רשת מזון שמכירותיה למעלה מכפולות מזו הבאה אחריה; רשת פארם; אתר אונליין מוביל; מותג המזון הרביעי בגודלו; ומערך של מכירה לחנויות מכולת. בידי אברכהן כוח רב וחופש יחסי לקבל החלטות, מאחר שהוא מנהל חברה ללא גלעין שליטה. עד כה, הוא עצר את מרבית הבקשות לעליות מחירים של ספקים שהגיעו לפתחו – הוא זוכר היטב את הפגיעה שחוותה שופרסל אחרי המחאה החברתית של 2011, וכמה זמן נדרש לו אז כדי להחזיר את אמון הציבור, ואינו רוצה להיתפש שוב כאחראי על יוקר המחיה.

עם זאת, סביר להניח שאם ספקים גדולים ידפקו בהחלטיות על שולחנו בדרישה לאשר העלאות מחירים, אברכהן יעשה שרירים, אך לאחר זמן מה ייכנע ללחצים. הרי שופרסל בעצמה היא ספקית ויבואנית גדולה, ועליית מחירים, במידה שאינה פוגעת בביקוש, טובה עבורה. כל עוד הישראלים כלואים בארץ, קשה לראות מצב שבו המכירות בסופרמרקטים בכלל, ובשופרסל בפרט, יירדו. מרגע שאברכהן יאשר עליית מחירים לספק מרכזי, יהיה קשה עד בלתי אפשרי לעצור את כדור השלג: בזה אחר זה ידרשו הספקים להעלות מחירים, והקמעונאים ייענו לבקשותיהם. אגב, גם בלי הכרזה רשמית המחירים בסופרמרקטים עלו מתחילת השנה, וביתר שאת בשלושת החודשים האחרונים. הסיבה: צמצום התכיפות והעומק של המבצעים הביא לעלייה במחיר האפקטיבי לצרכן. גם מגמה זו צפויה להימשך.

בניגוד לשנים קודמות, שבהן התחרה אברכהן בעיקר ברמי לוי ובקבוצת מגה־יינות ביתן הממונפת והמקרטעת, השנה יתווספו לו מתחרים בעלי יכולות פיננסיות, פעילות במגוון תחומים ופרישה נרחבת – קבוצת פז הרוכשת את פרשמרקט, ואלקטרה צריכה והפניקס שרכשו את השליטה ביינות ביתן. לוי עסוק בימים אלה בהתרחבותו בעולמות הנדל"ן ובתחומים אחרים, והשפעתו על המחירים בתוך הערים תורגש כשיממש את תוכניותיו להרחבת רשת הסופרים השכונתית שלו.

פז ואלקטרה צריכה ינסו לפגוע בשופרסל בנקודה כואבת: המכירות בחנויות במרכזי הערים והשכונות. גם אם המתחרים החזקים לא נכנסו למשחק כדי להביא להורדת מחירים, התחרות על הפורמט, מודל השירות והמחיר המנצח תגבר.

בכוח קמעוני שאין שני לו בתחומו מחזיק גם הראל ויזל, בעל השליטה בקבוצת פוקס והאיש שיכול בקלות לפתוח קניון שמאכלס רק את מותגי הקבוצה, ומחזיק באתר האופנה הגדול בישראל, טרמינלX. אופנה, הנעלה, ספורט, סטוק, מוצרים לבית, טיפוח – כמעט בכל תחום בקמעונות תמצאו את ויזל, שהקבוצה שלו חולשת כבר על כ־20 מותגים, וייתכן שאף תחבור לאלקטרה להבאת רשת חנויות הנוחות סבן אילבן לישראל.

עם פרוץ הקורונה הוביל ויזל את מאבק הרשתות לקבלת מענקים מהמדינה בגין אובדן מכירות. אחרי שחטף אש בעקבות הודעת פוקס הציבורית כי תחלק דיווידנדים בסך 49 מיליון שקל, ויתר על המענק מהמדינה ונסוג מהעין הציבורית. גם אם כיום הוא מעורב בעיקר מאחורי הקלעים, השפעתו והכבוד שרוחשים לו מתחריו איתנים כתמיד. עם שווי של 5.4 מיליארד שקל לפוקס, ויזל חזק יותר מכל קבוצת אופנה ואף מכל קבוצת קניונים שעל הנייר שווה יותר, ומסיבה פשוטה: בעוד שהוא יכול להסתדר בלי כל אחד מהקניונים, הם אינם יכולים בלעדיו.

ויזל השכיל להתרחב בעיקר דרך קבלת זיכיונות למותגים בינלאומיים מובילים וכניסה לתחומים חדשים, אך גוברים הקולות הטוענים שהוא מחזיק בכוח גדול מדי, ושיש לרסן את יכולתו להשפיע על השוק. בינתיים המחירים בענף האופנה לא עולים, אך הדבר נובע בעיקר מתחרות גדולה אל מול אתרי האיקומרס הבינלאומיים. בכירים בענף כבר אמרו שהמחירים צפויים לעלות החל בינואר 2022 – אך בסופו של דבר החלטה של ויזל להעלות או להוריד מחירים תהיה המשמעותית ביותר לכיסו של הצרכן.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם