לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 32

משה קופל

מייסד ויו"ר פורום קהלת
איתן אבריאל
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

משה קופל הוא המייסד, האידיאולוג והרוח החיה שמאחורי פורום קהלת, ככל הנראה הגוף החוץ־פרלמנטרי המשפיע ביותר על המדיניות הכלכלית־חברתית בישראל. קופל, מרצה למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן, יצר ארגון ממומן היטב של כלכלנים, משפטנים ושתדלנים, המשווק לפוליטיקאים בישראל אג'נדה ניאו־ליברלית שמרנית קיצונית, באריזה של לאומנות, פטריוטיות, "ארץ ישראל השלמה", דת ומשפחה – בדומה למה שהנשיא האמריקאי רונלד רייגן הטמיע בארצות הברית בשנות ה־80.

שורה של חוקים דרמטיים בישראל, ביניהם חוק הלאום, נהגו ונוסחו על ידי אנשי קהלת ונמכרו לפוליטיקאים מהצד הימני של המפה: נפתלי בנט, איילת שקד, גדעון סער, שרן השכל וגם בנימין נתניהו, שממילא מחזיק בעמדות דומות. אלא שדווקא עתה, לאחר החלפת הממשלה, קופל ערוך להשפיע אפילו יותר מבעבר: בעוד נתניהו נאלץ לאמץ מדיניות כמעט סוציאל־דמוקרטית בשל לחץ החרדים, משה כחלון ושרים התלויים ב"בייס" הליכודי שמגיע ממעמד הביניים הנמוך – לבנט, שקד, סער וליברמן אין את משקל הנגד הזה בממשלתם, וגם יש עתיד, כחול לבן ומנסור עבאס לא באמת רחוקים מעמדות אלה. מפלגות השמאל, העבודה ומרצ, אמנם ירימו קול נגד כמה מהסעיפים בחוק ההסדרים ויצהירו על נאמנות לעקרונות חברתיים, אבל אין להן די משקל פוליטי כדי לשנות דבר והן לא יפרקו בשל כך את הקואליציה.

כך, "תוכנית סינגפור" וחלקים אחרים של חוק ההסדרים ושל התקציב הקרוב נראים כלקוחים מתוך אוגדן הצעות המדיניות של קהלת, החל מהתוכנית לריסוק הרגולציה הממשלתית שגובשה ממש במשרדי הארגון, דרך פתיחת ברזי התקציב עבור הצבא, שורת המסים העקיפים כמו אגרת הגודש והטבות המס למשקיעים בסטארטאפים, ועד לתאגידים ולעשירים – שבהם התוכנית הכלכלית לא נוגעת, למרות הגירעונות והצרכים התקציביים.

משרד האוצר והממשלה מסתירים זאת היטב, אבל התקציב וחוק ההסדרים נראים כמקבץ אג'נדות ניאו־ליברליות שייטיבו עם העשירים, ויקשו על החיים של כל מי שנמצא במעמד הביניים ומטה. הכל בהכנה, דחיפה ושתדלנות פוליטית של קופל, של מנכ"ל קהלת מאיר רובין, המקורב מאוד לבנט, ושל המיליארדר האמריקאי הליברטריאני ג'פרי יאס – המממן העיקרי של הפורום, ואדם המצהיר שכל רגולציה היא דבר רע ומזיק, ושיש להפריט ולהוציא מהשירות הציבורי את הכל, כולל בריאות, חינוך וסעד.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם