לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 30

יניב גרטי, יוסי מטיאס, מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, רוני פרידמן

מנכ"ל אינטל ישראל; מנכ"ל מו"פ גוגל בישראל;מנכ"לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח; מנכ"ל אפל ישראל
עמרי זרחוביץ'
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

יש הרבה תלונות בתעשיית ההייטק על החברות הבינלאומיות – הן מושכות אליהן מתכנתים רבים, חלקן מסוגלות להציע חבילות שכר ותגמול אטרקטיביות, ויש אפילו חברות שהצליחו לייצר סביבת עבודה חדשנית עד כדי כך, שעובדים שהיו יכולים להיות יזמים מעדיפים לעבוד אצלן. ההשפעה שלהן היא חסרת תקדים. הן מצמיחות פה טכנולוגיות חדשניות, נמצאות בתחרות עזה על כוח אדם בינן לבין עצמן ועם חברות ישראליות, וכשחמש ענקיות הטכנולוגיה מחליטות להיכנס לתחום מסוים (נגיד שבבים) – זה מהדהד בתעשייה במהירות.

מספר מרכזי הפיתוח הזרים אמנם לא ממש צמח בשנה האחרונה, אבל זה רק מאחר שהוא צמח במהירות בעשור האחרון והגיע ל־350־400 מרכזים. חמש ענקיות הטכנולוגיה הגדילו את כוח האדם שלהן בישראל בעשור האחרון מ־600 עובדים (אז פעלו פה רק גוגל ומיקרוסופט) לכ־6,000 עובדים כיום. אינטל כבר מעסיקה בישראל כ־14 אלף עובדים והיא כבר שנים ארוכות המעסיק הגדול בהייטק הישראלי.

בשנים האחרונות, וביתר שאת בחודשים האחרונים, יש עיסוק בחוסר הייצוג של אוכלוסיית עובדי ההייטק, שמורכבת ברובה (שני שלישים) מגברים יהודים לא חרדים. גם הסיכוי של צעירים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית להגיע לעבוד בהייטק נמוך יותר. דווקא בגלל הפערים שנוצרים בין תעשיית ההייטק לשאר המשק, יש לחברות הגדולות, ובכלל לחברות הבינלאומיות, תפקיד נוסף – לשלב במועדון ההייטק הסגור אוכלוסיות נוספות. זה כמובן לא רק תפקידן, ואסור לעשות הנחות לחברות הישראליות, אבל באופן מסורתי, החברות הבינלאומיות מצטיינות בכך יותר.

כך למשל, שיעור המועסקים מהחברה הערבית בחברות אלה גדול ביותר מפי שניים מהממוצע בכל התעשייה, ורבות מהן מחזיקות ביותר משלוחה אחת בישראל. אפל, אינטל, אנבידיה, מיקרוסופט, סיסקו ואחרות מחזיקות למשל גם במשרדים בחיפה, לצד משרדיהן במרכז הארץ. זה נובע מהרצון להגיע לעובדים נוספים, מכך שיש להן משאבים רבים ומחשיבות שמייחסות החברות האמריקאיות לנושא. יהיה הנימוק אשר יהיה – החברות הבינלאומיות ולאו דווקא הישראליות הן אלה שנושאות את דגל הגיוון.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם