לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 29

אורנה ברביבאי

שרת הכלכלה
טלי חרותי-סובר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אורנה ברביבאי, האלופה הראשונה בצה"ל, לא התכוונה להסתפק במשרד כלכלה מצומק. הצעד הראשון שנקטה מיד כשנודע כי היא צפויה להתמנות לשרת הכלכלה היה להבהיר כי זרוע העבודה, שאמורה לתכלל את כל נושא התעסוקה, תגיע לידיה. זהו צעד הגיוני: עד 2015, נושא זה היה באחריות משרד הכלכלה, המטפל בתעשיינים וכן בעסקים קטנים דרך הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ומתבקש שגם הטיפול בעובדים יהיה בידיו. אך באותה שנה עברה זרוע העבודה למשרד הרווחה, לדרישתו של השר אז חיים כץ, ושם חנתה עד שהגיעה ברביבאי.

ניהול נכון של זרוע העבודה הוא בעל חשיבות קריטית לשוק העבודה, בעיקר בהיבטים של ההכשרות המקצועיות הנדרשות למובטלי הקורונה, ועבור עובדים מוחלשים שיתקשו להשתלב בשוק העבודה העתידי, הטכנולוגי. תחילה על ברביבאי להחליט אם תאפשר את מינויה הקבוע של תאיר איפרגן, כיום ממלאת מקום, לעמוד בראש הזרוע. העובדה שזה עוד לא קרה עדיין מעלה את השאלה אם ברביבאי נוטה להעניק את התפקיד למקורב, במקום לאשת המקצוע.

לברביבאי מצפים עוד אתגרים רבים, כמו הטיפול ביוקר המחייה דרך יבוא ויצוא, תעשיית לואו־טק מפגרת הסובלת ממחסור בעובדים מיומנים, והיעדר תעשייה בחברה הערבית. אתגר נוסף הוא הטיפול בתחרות, ובשלב ראשון מינוי מחליף לראשת רשות התחרות, מיכל הלפרין, שביקשה לסיים את תפקידה. המחליף יצטרך לקבל גיבוי בתהליך שיקום הרשות, שנחשבה לאימת התעשייה אך נחלשה מאוד בשנים האחרונות. אתגר נוסף הוא הגדלת שיעור הנשים בתחום התעשייה, הנחשב עדיין גברי מאוד. לשם כך יכולה ברביבאי להוריד את האבק מתוכנית אסטרטגית קיימת לקידום נשים בתעשייה שהוכנה בעבר, אך מעולם לא הופעלה.

אחת האכזבות שכבר נרשמו על שמה של השרה היתה המינוי של מנכ"ל המשרד. לא זו בלבד שהיא לא מינתה אישה, כפי שעשו שרות אחרות, אלא היא מינתה אדם שלא מן המשרד, פורש צבא כמוה. המנכ"ל החדש, רון מלכא, הוא אמנם כלכלן והיה יועץ כספי לרמטכ"ל, אך נגיעתו למשרד הכלכלה אינה הדוקה. כך "זכה" המשרד בשרה נטולת נסיון בתפקיד ראשון, וגם למנכ"ל שמעולם לא עמד בראש משרד ממשלתי, זמן קצר לפני דיוני תקציב.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם