לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 27

מתמחה ברפואה בשעה ה-26 לעבודתו

רוני לינדר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

הם צעירים, כועסים ונחושים, ואחרי שנים ארוכות של מסמוס, גלגול עיניים, והסברים על כמה זה קשה ואפילו בלתי אפשרי לקצר את התורנויות שלהם, הם לא מוכנים יותר לשתוק. בשעה ה־20, 21 ו־24 לתורנות, כשהם אמורים לקבל החלטות רפואיות מורכבות – הזעם רק גובר והולך.

בעוד שבהסתדרות הרפואית ובממשלה עדיין מתפלפלים בשאלה אם נכון ומוצדק לקצר את התורנויות שנמשכות 26 שעות ברצף (חלקן אפילו יותר, באופן בלתי חוקי), ומציגים טיעונים בעד ונגד וסימוכין מהספרות המקצועית, הם מפספסים את העובדה שהרכבת כבר יצאה מזמן מהתחנה ואת השינוי הזה אי אפשר לעצור. דור המתמחים הנוכחי נחוש אפילו מקודמו, שב־2011 נקט בצעד שהדהים את המערכת כולה: התפטרות המונית של כ־1,000 מתמחים במחאה על הסכם השכר הקודם וקיפוח המתמחים בו. התוצאה אז היתה התקפלות נדירה של המדינה והרחבה תקדימית של הסכם שכר חתום, אבל זה היה רק הזרע: כיום המתמחים והמתמחות מאורגנים יותר, תמימים פחות ולוחמניים בהרבה. בשנתיים האחרונות הם יצאו לרחובות, הפגינו, חלקם אפילו נעצרו. ובמקביל הם הכינו את התשתית הארגונית והמשפטית להילחם בהמשך מבנה התורנויות.

הכותרת "מאבק דורי" לא תחטא למציאות: אם האתוס של הדור הקודם של הרופאים והרופאות היה להקריב את החיים האישיים, להירדם על הסקלפל ולא לראות כמעט את הבית והמשפחה, כביטוי למצוינות, הדור הנוכחי מקדש ערכים אחרים, כמו איזון בית־עבודה, זמן פנוי ואיכות חיים סבירה. הרפליקה שחוזרת על עצמה מצד רופאים בכירים, "כשאני הייתי מתמחה עשיתי 36 שעות רצוף ויותר והתחננתי לנתח עוד", לא עושה עליהם רושם, ואפילו מרגיזה אותם עוד יותר. לאחרונה פרסמה ההסתדרות הרפואית את דו"ח הוועדה שבחנה את אורך התורנויות. עבור רבים מהמתמחים היתה זאת אכזבה קשה: במקום הצהרה נורמטיבית שלפיה הגיעה העת לקצר את התורנויות לכלל המתמחים – הגיע פתרון מסובך שמשאיר עשרות אחוזים מהמתמחים בחוץ, בלי קיצור תורנויות. גם במודל שנכלל בתקציב המדינה נשארים רבים מהמתמחים ללא פתרון.

השקט הנוכחי מטעה: ההסדר הקיים מזה עשרות שנים, שבו רופאים ורופאות עובדים במשמרות של 26 שעות לאורך שנים, לא יימשך, כי השטח לא יקבל אותו. השינוי יהיה קשה ומורכב, ידרוש תוספת תקנים גדולה ושינוי סדרי עולם, ירגיז רבים מהרופאים הוותיקים וכנראה ילווה במאבק אגרסיבי, אבל ככל שיופנם מהר יותר שהוא עובדה מוגמרת ולא גחמה של כמה צעירים משוגעים – כך ייטב לכולם.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם