לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 26

אביר קארה

סגן שר במשרד ראש הממשלה
טלי חרותי-סובר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

אביר קארה נישא אל הפוליטיקה על כנפי מחאת העצמאים בתקופת הקורונה. דף הפייסבוק שהקים, "אני שולמן", נהפך במהרה לעמותה ובה עשרות אלפי חברים.

כיום, כסגן שר, קארה אמור לסייע לעצמאים בצורה ממלכתית, תוך שימוש בכלים פוליטיים ופרלמנטריים. השאלה היא אם חוסר הניסיון הפוליטי לא יהיה בעוכריו, ואם יוכל לפרוט את הדרישות עליהן הצהיר בכיכרות ובפייסבוק, לתוכנית עבודה מגובשת.

לשליח העצמאים בממשלה יש אתגרים רבים. על פי נתוני הלמ"ס שהתפרסמו לאחרונה (11.8), המשק הישראלי תלוי באופן מובהק בעצמאים, בעיקר הזעירים והקטנים. רק 27% מתוך 650 אלף העסקים הפעילים כיום הם חברות פרטיות, ציבוריות וזרות, ועוד 5% הם מלכ"רים או שותפויות. כל השאר הם עצמאים הסובלים מעודף רגולציה, מיסוי גבוה ודרישות עתיקות ומופרכות. כך למשל קבעה רשות המסים כי תקרת עוסק פטור לשנה תהיה 100 אלף שקל בלבד – פחות מהשכר השנתי הממוצע במשק – ואחריה נדרש העצמאי להפוך לעוסק מורשה שעליו מושתת עוד רגולציה. במקביל קיימת רשימת מקצועות של עובדים שכלל לא יכולים להיות עוסקים פטורים, גם אם מחזור העסקים שלהם קטן. רשות המסים גם לא מאפשרת הזדכות מלאה או קרוב למלאה על הוצאות כמו רכב עבודה.

אם השר קארה רוצה להקל על העצמאים, עליו להכין תוכנית אופרטיבית ולגייס אליה את ראש המפלגה שלו, שהוא גם ראש הממשלה. הוא יזדקק לכוח הזה כדי לקדם תקנות וחוקים חדשים תוך פירוק זהיר של התנגדויות רבות מרשות המסים ומשרד האוצר, שיטענו שדווקא כי בימים אלה אין לפגוע באוצר המדינה. לקארה ניתנה הזדמנות פז להפוך את המחאה לכלי עבודה אופרטיבי ומשפיע. ימים יגידו האם שליח העצמאיים לא רק דיבר, אלא גם פעל.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם