לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 24

אבי ניר, אבי וייסאבי ניר; אבי וייס

מנכ"ל קשת; מנכ"ל חברת החדשות 12
נתי טוקר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

לא נעים להודות, אבל סיום כהונתו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, היה רע לתקשורת. במשך שנים היה נראה שהתקשורת נגדו ולהפך. אבל למעשה, אמצעי התקשורת המרכזיים בישראל ניהלו עם נתניהו יחסים סימביוטיים. הוא נבנה מהתקשורת, והיא ניזונה ממנו. כך הוא הצליח לשלוט בסדר היום, ובתוך כך לחזק את הנרטיב שבנה לעצמו, של מנהיג עממי שנרדף על ידי האליטות. התקשורת תקפה אותו פה ושם, אבל אימצה את השיח הפוליטי המקוטב וליבתה אותו כדי לצבור רייטינג.

מי שהוביל את המגמה הזו הם מנכ"ל קשת, אבי ניר, ומנכ"ל החברה הבת חדשות 12, אבי וייס. שניהם יחד מחזיקים בגוף התקשורת הגדול והמשפיע בישראל, עם שליטה של יותר מ־50% בנתח הצפייה בכל ערב בערוצי הברודקאסט. שניהם יודעים שהטלוויזיה והדיגיטל חייבים להציע ריגוש, אחרת הקהל מזפזפ במהירות למתחרה. פאנל ב"אולפן שישי" שמתלהט או פרשן פוליטי בהתבטאות שערורייתית נגד אוכפי החוק – אלה החומרים שמהם עושים מהדורת חדשות טובה, ו"האיזון הקדוש" מכשיר כל שיח אלים ועיוות של האמת.

הגלייתו של נתניהו למדבר האופוזיציוני הפכה את הזירה התקשורתית למשעממת. מפלס הזעם והשנאה בשיחה הציבורי ירד. החברה הישראלית עדיין מפולגת מאי פעם, אבל השחקנים הפוליטיים המרכזיים עסוקים, לפחות בשלב זה של חיי הממשלה, פחות בהטלת רפש ויותר בהצדקת ההקמה של הממשלה הרעועה. זה מייצר כותרות משמימות.

קשת וחדשות 12 הצליחו גם השנה לשמור על מעמדן המוביל בהשפעה על השיח, אבל הליכתו של נתניהו יצרה ואקום משמעותי בתכנים הביקורתיים והלעומתיים. היינו רוצים להאמין שאת החלל הזה ימלאו בחדשות 12 בתחקירים על הון־שלטון, מאבקים במוקדי כוח כלכליים וחברתיים ועידוד רפורמות משמעותיות. האם ימות המשיח מתקרבים? כנראה שלא. וייס וניר יודעים מצוין שעם בעלי בית כמו שלהם, העומדים בראש התאגידים הגדולים בישראל, לא כדאי להתעסק.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם