לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 23

ניצן הורביץ

שר הבריאות
רוני לינדר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

לא בטוח שתיק הבריאות היה זה שעליו חלם ניצן הורוביץ, אבל ההיסטוריה הישראלית הציבה אותו שם בעיתוי יוצא דופן שבו תיק הבריאות, ממנו הפוליטיקאים ממהרים לברוח בדרך כלל, הוא אחד התיקים האסטרטגיים והמשפיעים ביותר על המדינה. הקורונה הופכת את הורוביץ למצביא של המגפה, לצד ראש הממשלה. ההחלטות וההמלצות בנושא הקורונה שמתגבשות במשרד חורצות גורלות וחיים של מיליוני אזרחים ומשפיעות על כל תחומי החיים, והווירוס לא חס על אף שר.

אם זה לא מספיק מאתגר, הורוביץ הגיע למשרד שהתרוקן בשנת המגפה כמעט מכל הבכירים שלו, שחלקם נשחקו קשות בתקופה הקשה ועזבו ואחרים פרשו משלל סיבות שונות. מצב הרוח במשרד – בהתאם. אחת המשימות הראשונות והקריטיות שלו היא לבנות את המשרד מחדש, פשוטו כמשמעו.

אבל זאת טעות לחשוב שהקורונה היא האתגר היחיד שעומד בפני הורוביץ בקדנציה, שלא ברור עדיין מה יהיה אורכה. למשמרת שלו התנקזו גם כמה בעיות שורש שמבשילות ממש בימים אלה, ללא קשר לקורונה: האחת היא נושא קיצור תורנויות המתמחים שמגיע לנקודת רתיחה; השנייה, הסכם השכר עם הרופאים שבפתח, ושעלול להביא לחוסר יציבות במערכת כולה; והשלישית היא המחסור האקוטי ברופאים ורופאות שיורגש כבר בשנים הקרובות, ושלא ניתן לו מענה מספק. לאלה מצטרפים כמובן אתגרים נוספים שלא מתחשבים בשום גורם חיצוני, כמו הגידול באוכלוסיית ישראל והזדקנותה, שמאתגרים את מערכת הבריאות עד הקצה.

אחרי שנים רבות באופוזיציה מעמדת המטיף והמבקר, הורוביץ מבין כעת היטב כי התפקיד הביצועי שאליו נכנס סוף סוף הוא אחד הקשים בממשלה: בתחום הקורונה אין ברירה אלא לנקוט צעדים קשים כמו הנהגת תו ירוק או הגבלות אחרות, ואין צעד שלא ירגיז ויקומם את הציבור המותש. כבר כיום יש לו הפגנות של מתנגדי חיסונים מתחת לבית ונאצות שרבות מהן מגיעות מהבייס שלו, שמתנגד למה שנתפש כפגיעה בחופש האישי. לצד זאת, הוא כבר הספיק לנקוט שורה של צעדים תקדימיים שמאותתים שיש בעל בית חדש במשרד, כמו ביקור ראשון בארגון רופאים לזכויות אדם, קידום זכויות הטרנסג'נדרים במערכת הבריאות, וביטול איסור קבלת תרומות דם מהומואים. בשנה הקרובה צפויים לו עוד מבחנים ועימותים רבים, והוא יידרש לכוח עמידה ולקבלת החלטות לא פופולריות.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם