לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 21

רנ"צ קובי שבתאי ועמר בר לברנ"צ קובי שבתאי; עמר בר לב

מפכ"ל המשטרה; השר לביטחון פנים
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

זו לא היתה השנה של משטרת ישראל: מספר הנרצחים כתוצאה מאלימות במגזר הערבי צפוי להגיע לשיא ועומד כבר עתה על 72, ברוב המקרים ללא פענוח נראה לעין; ביטחונם האישי של תושבי הערים המעורבות, יהודים וערבים, מעורער על רקע אירועי שומר החומות; ואמון הציבור בשוטרים אינו גבוה.

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי, מגיע אל שולחן ראש השנה מצולק אחרי שנה קשה משלו. הוא קיווה לכניסה רגועה יותר לתפקיד, אך שורה של אירועים כבר מעיבה על שמונת החודשים בסך הכל שבהם הוא ממלא אותו: כישלון המשטרה בלחימה בפשיעה במגזר, שאמנם לא החלה בתקופתו אולם גובה עוד ועוד קורבנות; המחדל בהר מירון שהיה תחת אחריותה של המשטרה; הזגזוגים בעימותים במזרח ירושלים בחודש הרמדאן, והמשכם בכישלון המשטרתי בהשתלטות על המהומות בערים המעורבות והערביות. הכל נפל במשמרתו של שבתאי. אם לא די בכך, כשהוא מביט מאחורי גבו, שבתאי מגלה שלא כל צמרת המשטרה חושבת שהוא ראוי להוביל את הארגון. הקפצתו לתפקיד המפכ"ל, ומינויים מפתיעים שביצע,  הביאו לכך שרבים בתוך המשטרה ממשיכים לתפוש את שבתאי כמי שלא מתאים להוביל את הארגון על רקע חוסר ניסיונו. בלעג יש מי שמכנה אותו במשטרה "מפקד ג'יפ", שהוקפץ לתפקיד שגדול עליו.

המשטרה כיום היא ארגון חבוט, וקל להוסיף לחבוט בו. עבודה מאומצת עלולה לקרוס בעין הציבורית בגלל טעות של שוטר זוטר. די היה ביומנאי בתחנת תל אביב, ששאל שאלה מיותרת דוגמנית צמרת שבאה להתלונן, כדי להרוס עבודה רבה. המשטרה מבינה שכבר אי אפשר להסתיר פאשלות וכשלים. כמעט הכל חשוף או ייחשף במוקדם או במאוחר. ולמרות זאת, הארגון עדיין סובל מבעיות של אי־אמירת אמת, עיגולי פינות וגם אלימות של שוטרים, בעיה שאמנם נמצאת בשוליים, אך לא מוקעת דיה על ידי המפקדים. אם לא די בכך, שבתאי קיבל לידיו ארגון שהוא לא רק חבוט, אלא גם נכה. תוצאה של שנתיים ללא מפכ"ל, העלמת עין ממשלתית מהמתרחש בנגב, ורמיסתה של המשטרה בידי המערכת הפוליטית בצל חקירות בנימין נתניהו, הביאו למצב הנוכחי. כך למשל, חקירות של בכירים במערכת הציבורית נחשבות נדירות ולדברי בכירים במשטרה, כבר לא קיימות.

השנה הקרובה תהיה שנת המבחן של שבתאי. ראשית, החל מתחילת 2022, אמור האגף הייעודי שהקים לסיכול פשיעה במגזר הערבי להתחיל ולתת את פירותיו. השקעה של מיליונים בפתרון לבעיה ארוכת שנים, שמבחנה יהיה בדבר אחד: מספר הנרצחים ברחובות. מעבר לכך, לשבתאי תוכניות גדולות לשיפור השירותים לאזרח, ולקיצור זמן התגובה לקריאות במוקד 100. גם ארגוני הפשע היהודיים צפויים להרים ראש בשנה הקרובה, שבה אמורות להשתחרר מהכלא כמה דמויות בולטות וכבר עכשיו יושבת המשטרה חזק על העבריינים הבכירים. יש בשבתאי מוטיבציה רבה, להט וסכין בין השיניים, לא כולל זו שבכיסו באופן קבוע. הוא רוצה להוכיח לכולם שהוא מסוגל לא רק לנצח את הפשיעה אלא גם להוביל את המשטרה, לצד שיפור תדמיתה הציבורית. ועדיין, התוצאות שיציג בסוף השנה הקרובה הן שיקבעו אם ההימור עליו השתלם.

בהיבט הממשלתי, שבתאי נהנה כנראה מהשר הנוח ביותר שיכול היה לקוות לו. הוא אמנם נבחר בידי השר לביטחון הפנים הקודם, אמיר אוחנה, בצל טענות (מוכחשות) כי מונה על רקע פוליטי. אולם עתה, עם השר הנוכחי עמר בר לב, המשטרה לא יכולה לספק תירוצים על גורמים פוליטיים שמפריעים. אוחנה היה שר מעורב מאוד בעבודת המשטרה. לפי ממלא מקום המפכ"ל לשעבר, מוטי כהן, השר התערב לעתים בניגוד לסמכותו. את התקופה שלו בתפקיד סיים בחריקות קשות עם שבתאי, על רקע תפקוד המשטרה בשומר החומות שהיתה למורת רוחו של אוחנה. בר לב נוח הרבה יותר. הוא יישאר ממלכתי כמיטב יכולתו, יגבה את המשטרה כשצריך ויימנע ככל האפשר מביקורת.

בתוך המשטרה אומרים כי בר לב מקדם נושאים הקשורים למגזר הערבי, מתוך תפישת עולם פוליטית של דו־קיום וקידום המגזר שסבל מקיפוח. אלא שבר לב רק מתחיל ללמוד את מערכת אכיפת החוק, על כשליה ותחלואיה, וזהו עולם חדש לחלוטין עבורו. בר לב אינו שר שהמשטרה תוכל לגנוב איתו סוסים, אבל גם לא אחד שישים למשטרה תמרור עצור כשצריך. עם זאת, סביר להניח שגם הוא יבין בקרוב שאף שר לא יוצא נקי מהמשרד לביטחון הפנים, בטח כשהשר הממונה נטול כמעט כל סמכות של ממש, אך חוטף את כל האש על כשלי המשטרה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם