לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 20

תא"ל י'

מפקד 8200
אמיתי זיו
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בפברואר האחרון נכנס לתפקידו תא"ל י', מפקד 8200 החדש. הוא החליף את תא"ל אסף כוחן שהחזיק בתפקיד זה מ־2017, והשתחרר. את שמו המלא של י' נדע רק בעוד כמה שנים, אבל כבר כיום יש לו תפקיד חשוב במדינת ישראל, כך לפחות מלמדת ההיסטוריה.

מודיעין תמיד היה חלק משמעותי מתפישת הביטחון המקומית, קל וחומר בשנים האחרונות בהן ישראל מנהלת מלחמת סייבר עם איראן. הם פוגעים בנו, אנחנו בהם. במובנים רבים, הזירה הקיברנטית חליפית לזירה הקינטית. וככל שיעבור הזמן וחיינו ייהפכו לדיגיטליים, תפקיד מרחב הסייבר בתפישת הביטחון יתחזק, וחזית הסייבר תשתתף בכל מערכה.

ליחידת 8200 (ויחידות נוספות, היא פשוט הדוגמה המייצגת) חשיבות רבה גם בשל כוח האדם שלה. זו ה־חממה, בה' הידיעה, של המוחות בהזנק הישראלי. היחידה מהווה לא רק בית ספר מדהים בקנה מידה בינלאומי למקצועות הסייבר, אלא גם מנגנון רישות (נטוורקינג) שאין לו תחליף, עד כדי כך שלפעמים זו אפילו משקולת על ההייטק הישראלי, למשל עבור יזמים ערבים או חרדים, שאינם בוגרי המסלול הזה. אבל מספר החברות שמבוססות על יוצאי 8200 הוא אדיר. ועניין שלישי הוא הפרסונה עצמה. מפקד 8200 עד שנת 2001, פנחס בוכריס, הוא כיום משקיע הון סיכון ועומד בראש קרן State of Mind Ventures; מפקד היחידה עד 2013, נדב צפריר, עומד כעת בראש Team8, מעין פלטפורמה להשקעה וייזום חברות סייבר, ואחת מספינות הדגל של הענף בישראל; המפקד עד 2017, אהוד שניאורסון, היה משקיע הון סיכון בקרן בלמברג ועתה עומד בראש חברת סייבר התקפי בשם פארגון. מה יעשה תא"ל י' לאחר שיחרורו? אפשר רק לנחש שהוא יצטרף לתעשיית ההייטק הישראלית ויחזיק בה בתפקיד משמעותי.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם