לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 19

מרים נאור, שלמה ינאי, מרדכי קרליץמרים נאור, שלמה ינאי ,מרדכי קרליץ

חברי ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון
נתי טוקר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

ימים הראשונים לעבודתה של ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון, עלו להעיד בעיקר נציגים של דרגי ביניים: קציני משטרה, רב המקומות הקדושים ואחרים. רגעי השיא של עבודת הוועדה יהיו כשעל דוכן העדים יעמדו הדרגים הגבוהים יותר, הנציגות הפוליטית והסביבה הקרובה אליה. זאת מאחר שעל הוועדה הוטל לבדוק לא רק את הכשלים הביצועיים בשטח, אלא גם את מעגלי קבלת ההחלטות שהובילו לאישור האירוע. במילים אחרות, הוועדה הזו גם תיאלץ לחפור עמוק בתוך מערך היחסים שבין הדרג הפוליטי, הארצי והמקומי, לבין דרגי הביצוע. שם, אפשר להעריך, יתגלה הכשל המרכזי – איך אושר קיומו של האירוע, כשהאסון הממשמש ובא היה ברור לעין כל?

חשיבות הקמת הוועדה היא לא רק בצורך החיוני לחקור מה גרם לאסון האזרחי הגדול בישראל. השפעתה עשויה לחרוג הרבה מעבר לכך. לוועדה יש הזדמנות לבחון את מרקם היחסים הבעייתי שבין קבוצות לחץ עם השפעה פוליטית רבה, לבין דרגי המקצוע שאמורים לעמוד כנגדן ולהתעקש על עמידה בנהלים.

בישראל יש צד פוליטי שנוהג להאשים ללא הפסקה את ה"פקידים" על כך שהם נוטלים לידיהם סמכויות רבות מדי, על חשבון הדרג הנבחר. אבל עצם הקמת הוועדה והסמכות שניתנה לה לעסוק בהתנהלות דרג מקבלי ההחלטות, אולי תגלה לנו שבישראל יש ריקבון שורשי במבנה מערכת היחסים בין הפקידים לבין הדרג הפוליטי, ושאולי היה מי שדאג לרסק את ה"פקידים" ומנע מהם לעשות את תפקידם – לשמור על חייהם של 45 חפים מפשע.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם