לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 18

גל בר דעה; קובי מלכין; גולן שרמןגל בר דעה; קובי מלכין; גולן שרמן

מנכ"ל הבנק הדיגיטלי; מנכ"ל הבנק הדיגיטלי; ראש חטיבת החדשנות בבנק הפועלים
מיכאל רוכוורגר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

הבנקאות המסורתית, שמבוססת על גיוס פיקדונות מהלקוחות ושימוש בהם לצורך מתן אשראי, לא תיעלם מהעולם בעשור הקרוב, אולם ברור כי הבנקים הוותיקים לא יוכלו לקפוא על השמרים לנוכח השינויים הטכנולוגיים שמתעצמים מדי שנה, ומול החדשנות שמייצגים גופי הפינטק, המאיימת לפגוע בהכנסותיהם וברווחיותם. בישראל נוספו לתופעה זו עוד אתגרים, בהם למשל חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שהביא להפרדתן של חברות כרטיסי אשראי ישראכרט מהפועלים ולאומי קארד (ששינתה את שמה למקס) מלאומי, וכמו כן התחלת הפעילות בשוק התשלומים הישראלי של שירות התשלומים של אפל, והציפייה להצטרפותה של גוגל בהמשך.

הצורך בהתייעלות ובמעבר לכמה שיותר פעולות דיגיטליות, הואץ בעקבות משבר מגפת הקורונה. לאחרונה אף נראו בישראל ניצנים ראשונים של מודל בנקאות פתוחה, שבה הצרכנים אמורים ליהנות מהיכולת לבצע השוואה רחבה יותר בין מוצרים פיננסיים המוצעים להם, ובעקבות כך לקבל מגופים פיננסיים הצעות מחיר אטרקטיביות יותר. כל הגופים בתחום רוצים להיות בשוק התשלומים, ומשקיעים בכך משאבים תפעוליים ופיננסיים בלתי מבוטלים. אולם אף אחד מהם לא הצליח עדיין לפצח את הדרך לעשות כסף משירותי תשלומים בלבד. לכל השחקנים ברור שנוכחות משמעותית בשוק הזה באמצעות בניית ארנקים דיגיטליים, ותוך מתן שירותים פיננסיים נלווים, הכרחית כדי להגיע לאינטראקציה עם הצרכן. האינטראקציה הזו אמורה לאפשר לאחר מכן למכור לצרכנים אשראי ומוצרים פיננסיים נוספים, לגבות הכנסות ולייצר רווחיות שתקזז את ההפסדים והסבסוד של האפליקציות שעלו במצטבר מאות רבות של מיליוני שקלים.

כך, הקרב בין הגופים השונים על השליטה בשוק הצרכנות העתידי של ישראל עולה מדרגה – דבר שגורם לכך שהצרכנים מסתובבים כיום בתחושה שכולם מחזרים אחריהם. זאת, מתוך ציפייה שמיזמי תשלומים וארנקים דיגיטליים של הבנקים וחברות כרטיסי האשראי הקיימים, לצד שחקנים חדשים שנערכים לכניסה לגזרה כמו הבנק הדיגיטלי הראשון של אמנון שעשוע ו"בנק פינטק" שמנסה להקים יזם ההייטק ניר צוק, יביאו להגברת התחרות ולבשורה במחירים.

הבנק של שעשוע שמנוהל על ידי גל בר דעה, לשעבר בכיר בפפר מקבוצת לאומי, צפוי לפתוח את שעריו לקהל הרחב בתחילת 2022. זה יהיה בנק ללא סניפים שיתבסס מבחינה מחשובית על לשכת שירותי מחשוב, לצד בניית מודלים עצמאיים של בינה מלאכותית, והדבר צפוי לאפשר לו להציע ללקוחותיו מחירים נמוכים יותר עבור המוצרים הפיננסיים. עם זאת, הבנק יהיה דומה במאפייניו לבנקים המסורתיים, ויציע שירותי ניהול עו"ש ושאר שירותים בנקאיים. לעומת זאת, התוכניות של הבנק של צוק – שינוהל בידי קובי מלכין, לשעבר מנכ"ל הבנקים מסד ואוצר החייל – הן לקבל רישיון בנקאי כדי לגייס פיקדונות מהציבור ולשלם לו על כך ריביות אטרקטיביות יותר מאלה שמציעים הבנקים. אחת הבשורות העיקריות שצוק מתכנן, ושעליה הוא מדבר בפגישות עם משקיעים, היא שהבנק שלו יקים מערכת ליבה מחשובית מאפס. צוק מסביר כי הדרך לנצח את הבנקים היא באמצעות הקמת מערכת ליבה עצמאית, בלי להסתמך על מערכות ליבה חיצוניות. הדבר יאפשר לצוק לבנות בנק יעיל ורזה, ובכך לשפר את התשואה להון העתידית שהוא יוכל לייצר.

בנק הפועלים פיתח לפני כחמש שנים את אפליקציית התשלומים ביט, שעליה מופקד גולן שרמן, ראש חטיבת חדשנות ואסטרטגיה, ושנהפכה לדרך הפופולרית בישראל להעברת תשלומים. הפועלים השתמש בביט להקמת מועדון כרטיסי אשראי חוץ־בנקאי יחד עם כאל, שבשליטת בנק דיסקונט. במסגרת המועדון, מונפקים כרטיסים של כאל למשתמשים בביט – גם אם אינם לקוחות הפועלים. המודל העסקי של ביט מדבר על יצירת ארנק דיגיטלי פתוח, כלומר כזה שניתן לטעון אליו את כל הכרטיסים, אם כי בשלב זה ניתן לשלם בכרטיסי כאל וישראכרט. בהמשך, בכדי לצמצם את ההוצאות הכבדות על ביט שמוערכות ב־500 מיליון שקל, הפועלים בוחן הקמת בנק דיגיטלי שיציע שירותים פיננסיים נוספים כמו אשראי ופיקדונות על בסיס התשתית של ביט.

בדומה למודל של ביט, גם אפליקציית התשלומים פייבוקס של דיסקונט מכוונת לעבוד במודל של ארנק פתוח. דיסקונט, בנק קטן יותר מהפועלים, לא רצה להמשיך ולשאת לבד בעלויות שנתיות של עשרות מיליוני שקלים הכרוכות בהפעלת פייבוקס. לשם כך חבר אל שופרסל, ושני הגופים הקימו מיזם חדש שמוחזק ב־50.1% על ידי דיסקונט וב־49.9% על ידי שופרסל, שישדך את כרטיסי האשראי של מועדון שופרסל לאפליקציית פייבוקס, תוך ניצול היתרונות של שני הגופים הללו בתחומי האשראי. את החברה שתתבסס על מאגר של כ־2 מיליון לקוחות שופרסל ו־1.5 מיליון לקוחות פייבוקס, ינהל אריק פרישמן. מעבר לכך, דיסקונט חולם להפוך יחד עם שופרסל למעין אגרגרטור עבור גופי פינטק, ובאמצעות שיתופי פעולה עמם למכור ללקוחות אשראי ולגזור עמלות ורווחים.

אחרי שראו שהפועלים לוקח את הבכורה בכל הקשור לאפליקציית תשלומים בין אנשים, בלאומי החליטו לא להוציא על כך סכומים אדירים כפי שעשה הפועלים. לאומי השיק ארנק דיגיטלי משלו המיועד ללקוחותיו וממשיך לתת אשראי ולחפש מקורות להגדלת ההכנסות בפפר – זרוע הדיגיטל שלו ללא סניפים, שבה הושקעו יותר מ־300 מיליון שקל , השקעה שעדיין לא החזירה את עצמה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם