לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 17

גדעון סער

שר המשפטים
עידו באום
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

האפקט המרכזי ביותר של שר המשפטים גדעון סער הוא הורדת גובה הלהבות סביב בג"ץ והפרקליטות, בעוד נתניהו חיפש שרים שיבעירו שריפות. אחרי השר הזמני אמיר אוחנה ("יש פרקליטות בתוך הפרקליטות"), והניסיון שהחזיק שעות אחדות להצניח את אופיר אקוניס למשרד, מינויו של סער היה צפירת הרגעה. אך גם אם סער מדבר במתינות, תפישותיו נטועות בימין השמרני. השינויים שהוא יוזם עמוקים, אך מופשטים והוא יודע כיצד לקדם אותם בצורה שאינה מחוללת מהומה.

סער הקים ועדה משותפת של מומחי משפט ופוליטיקאים לגיבוש חוק יסוד: חקיקה; הוא יזם את "חוק יסוד: זכויות במשפט" וחקיקה לפסילת ראיות שהושגו שלא כדין;  והוא מקדם חוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה, בלי לפרט בינתיים אם יחול רק על נאשמים עתידיים; גולת הכותרת של פעילותו תהיה פיצול התביעה הכללית מהיועץ המשפטי לממשלה, כך שהיועץ יעסוק בייעוץ וחקיקה ובראש הפרקליטות יהיה "תובע כללי" נפרד. כל אלה שינויים משטריים יסודיים, אבל סער שמצליח לרתום את המערכת, לא נתפש כשר לעומתי.

בטווח הקצר, מבחנו של סער יהיה בוועדה לבחירת שופטים, שאמורה למנות בקרוב שני שופטים לבית המשפט העליון. למינויים תהיה השפעה מכרעת על התחזקות הגישה השמרנית בעליון. כדי למנות שופט לעליון נדרש רוב של שבעה מבין תשעה חברי ועדת המינוי. די אפוא בשלושה חברי ועדה כדי לייצר וטו שיבטיח כי המינויים הבאים יהיו תוצאה של עסקת חבילה בין מחנות בוועדה.

אם הרפורמות העמוקות יעברו, יידרש זמן רב להעריך אם הן יחזקו את המלחמה בשחיתות הציבורית באמצעות תביעה כללית עצמאית יותר. בגלל הממלכתיות והמיקוד בסוגיות מופשטות שהשפעותיהן ייוודעו רק בעוד שנים, המינויים יהיו הקריטריון העיקרי שבו יישפט סער בקרב חלק ניכר מבוחריו. כל עוד לא פוצל תפקיד היועץ, ליועץ הבא נודעת השפעה גדולה גם על ניהול משפט נתניהו.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם