לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 16

מארק צוקרברג

מייסד פייסבוק
רונית דומקה
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בכל רבעון מפרסמת פייסבוק את רשימת הפוסטים הפופולריים ביותר בפלטפורמה שלה ברבעון שחלף. גם בסוף אוגוסט עשתה זאת, תוך שהיא מתהדרת בשקיפות הרבה שבה היא נוהגת. אלא שאת הדו"ח של החודשים ינואר עד מארס פייסבוק העדיפה לגנוז, ולא לחינם. היה זה פוסט שציטט דיווח על רופא שמת לאחר שקיבל חיסון קורונה. הכתבות ששותפו בפייסבוק קשרו בין חיסוני קורונה למוות – אף שלא נמצאו ראיות לכך – ונצפו על ידי 54 מיליון משתמשי פייסבוק בארצות הברית. 

"הם הורגים אנשים", אמר בקצרה נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, כשהיה בדרכו לעלות על המסוק הנשיאותי בדרכו לקמפ דייוויד, באמצע יולי האחרון. ביידן, מתוסכל מההאטה בקצב ההתחסנות של האמריקאים נגד קורונה, נשאל על ידי עיתונאי מה המסר שלו לרשתות החברתיות בכל הנוגע למידע השקרי שמופץ בהן. "המגפה היחידה שיש לנו היא בקרב הלא מחוסנים, וזה... הם הורגים אנשים".

דבריו של ביידן נאמרו זמן קצר לאחר שראש הסגל של הבית הלבן, רון קליין, סיפר ל"ניו יורק טיימס", כי אנשים בקבוצות מיקוד שערך הצביעו על פייסבוק כמקור העיקרי למידע מוטעה שקיבלו בנושא חיסונים. למרות זאת, בפייסבוק זעמו. אנשיה טענו כי היא עושה מאמצים רבים כדי להפיץ מידע מועיל על חיסונים ולבלום הפצה של פייק ניוז, וכי הססנות החיסונים בקרב משתמשיה ירדה. אך ביידן לא חזר בו. "אני מקווה שבמקום לקחת אישית את מה שאמרתי, פייסבוק תעשה משהו לגבי המידע המוטעה והשערורייתי על החיסונים", אמר. הכעס של ביידן התעורר לאחר שבמשך חודשים קיימו גורמים בבית הלבן פגישות עם נציגי פייסבוק בניסיון למצוא דרכים לרסן באופן מחמיר יותר תכנים נגד חיסונים, אך החברה סירבה לספק נתונים לגבי הכלים שבהם השתמשה כדי להיאבק בפייק ניוז.

הוויכוח הזה סביב החיסונים משקף במידה רבה את ההתנהלות של פייסבוק ושל המנכ"ל שלה, מארק צוקרברג, בכל אחת מהפרשיות והשערוריות שבהן הסתבכה בשנים האחרונות. היו לא מעט כאלה: שערוריית קיימברידג' אנליטיקה, ההתערבות הרוסית בבחירות 2016, הפרות פרטיות שונות, חוסר היכולת לרסן ביטויי שנאה, והתנהגות מונופוליסטית שגורמת לפייסבוק לרכוש כל מתחרה פוטנציאלית או לפתח מוצר מתחרה שידרוס אותה. צוקרברג מיתמם וטוען כי הוא תומך בחופש הביטוי – גם של מכחישי שואה – או במקרה הטוב, מתנצל ומבטיח להשתפר: "אנחנו מקשיבים לכם", או "אנחנו צריכים לעשות עבודה טובה יותר". בהמשך מתגלה לא פעם כי החברה לא עשתה מספיק.

17 שנה אחרי הקמת פייסבוק, צוקרברג הוא חלק בלתי נפרד מכל רשימה ודירוג של בעלי השפעה בעולם. הרשת החברתית הענקית שלו הפכה אותו לאיש החמישי בעושרו בעולם, ולחבר במועדון ה־100 מיליארד דולר, עם הון של 134 מיליארד דולר בגיל 37. אולם, הסופרלטיבים שהורעפו על הגאון הצעיר בשנותיה הראשונות של פייסבוק התחלפו בשנים האחרונות בהרבה ביקורת ובחששות מכוחו המופרז. פרשנים ומומחים רבים טוענים כי לצוקרברג עוצמה חסרת תקדים, בשל שליטתו ברשתות החברתיות הפופולריות בעולם – מלבד פייסבוק ושירות המסנג'ר שלה מחזיקה החברה שלו גם בוואטסאפ ואינסטגרם – התכנים הכמעט בלתי מוגבלים שעולים בהן, וכמות הידע האדירה שיש לו על המשתמשים. יש שהרחיקו לכת אף יותר, כמו פרופ' סקוט גאלוויי מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת ניו יורק, שאמר בראיון לפני שנתיים כי צוקרברג הוא האדם המסוכן ביותר בעולם. צוקרברג עצמו דווקא מתיימר להיות אדם טוב שרוצה לשנות את העולם, התחייב לתרום את רוב הונו לצדקה, ומפעיל מיזמים להבאת אינטרנט למדינות עולם שלישי, אולם נדרש לו הרבה זמן להבין את ההשפעה האדירה שיש לו ולפייסבוק על העולם. וכפי שהמחישו שנה וחצי של קורונה, הפעם זה לא צחוק. "מידע הוא, כפי שאתם יודעים, עניין של חיים ומוות", אמרה דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי בתדרוך לעיתונאים לפני כחודשיים.

למרות הסלידה ממנה, וגם אם צעירים רבים כבר לא נכנסים אליה, הרשת החברתית שהקים צוקרברג מתקרבת ל־3 מיליארד משתמשים ונראה כי הוא רוצה להטמיע אותה בחיינו עוד יותר. בראיון שהעניק לאחרונה לפודקאסט של האתר דה ורג', הוא הציג חזון להפיכתה של פייסבוק ל"מטאוורס" (Metaverse, יקום וירטואלי): "אפשר לחשוב על המטאוורס כעל אינטרנט שמכיל אותך", הסביר. "במקום לצפות בתוכן, אתה נמצא בתוכו".

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם