לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 13

דלית זילבר

מנכ"לית מינהל התכנון
מירב ארלוזורוב
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

מהו המשאב הכי יקר בישראל? כסף זאת תשובה שגויה. כסף דווקא יש לנו די והותר. המשאב האחד שאין לנו מספיק ממנו, ואין לנו גם יכולת להגדיל אותו, הוא משאב הקרקע. ישראל היא כבר כיום בין המדינות הצפופות בעולם, ועם קצב הריבוי הטבעי הגבוה שלנו, היא בדרכה להיות המדינה הצפופה בעולם. שנייה רק לבנגלדש. ההקצאה של משאב הקרקע היא לפיכך שאלה אסטרטגית, ומי שאחראית לתת לה תשובה היא דלית זילבר, ראשת מינהל התכנון.

זילבר, בת 54, מתכננת ערים בהשכלתה, מנהלת את מנהל התכנון מזה כארבע שנים. בשנים האחרונות היא מכריחה את משרדי הממשלה להגדיר את הצרכים הצפויים בתחומם עד 2050, ולהכניס את הצרכים הללו לתוכניות המתאר הארציות. את משאב הקרקע המוגבל היא מקצה לפי שימושים עתידיים – משאירה מקום לכבישים, לקווי הולכה לחשמל, למתקני שאיבה וטיהור, לתחנות כוח סולאריות, לבתי כלא, לבתי ספר, לקניונים וגם לבתי חולים.

כך, בפועל, זילבר מעצבת את פניה של ישראל לעשרות השנים הבאות. ההקצאה הזו תקבע מה יהיה גודל  הערים, כמה דירות ייבנו ואיפה, היכן ימוקמו תחנות כוח, ואפילו איך תראה מערכת הבריאות: האם חולים קשים יאושפזו בבתי חולים – דבר שדורש תכנון מתחמי ענק שלהם – או שמערכת הבריאות תעבור לאשפוז בקהילה, ותצטרך פחות בתי חולים.

דרך הקצאת הקרקע זילבר גם מעצבת מחדש את ממשלת ישראל, כי היא מחייבת את משרדי הממשלה לעבור לתכנון אסטרטגי לטווח ארוך. זהו שינוי תפישה בדרך הניהול של משרדים אלה, שכל השנים עסקו בעיקר בכיבוי שריפות, ולפתע נדרשים לתכנן את התחום המקצועי שלהם לשנת 2050 כדי "לצבוע" את משבצות הקרקע המתאימות, ולשריין אותן. זהו שינוי תפישתי של ניהול הממשלה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם