לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 10

אסתר חיותאסתר חיות

נשיאת בית המשפט העליון
עידו באום
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בית המשפט העליון בהובלת הנשיאה אסתר חיות היה הבלם המרכזי בפני הידרדרותה של ישראל לשלטון יחיד במשבר הבריאותי־פוליטי־חוקתי־כלכלי שהתחולל בישראל תחת כהונתו של ראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו. בשנתיים האלה, ובשנה האחרונה במיוחד, קבעה חיות שיא במספר הסוגיות החוקתיות והממשליות העקרוניות שהכריעה בהן, בהרכבים מורחבים, בתקדימים, ובקצב רצחני – החל מפסילת תיקון לחוק יסוד, עבור בפסילת חוקים לא חוקתיים והתנגחויות מנומסות אך נחרצות בנתניהו, וכלה בהגנה על זכויות אדם בשעת חירום. כמעט תמיד היתה זו חיות שעמדה בראש ההרכבים שדנו בסוגיות הנפיצות. תפוח אדמה לוהט? היא מרימה. חיות התגלתה כמנהיגה, בדיוק בתקופה שבה העליון וישראל נזקקו לה.

זו לא מנהיגות של מהפכנות וגם לא של דמגוגיה מתלהמת. להפך, חיות מאמינה במתינות יציבה. בבית משפט עליון פוליפוני שיש בו עדיין קצת יותר שופטים ליברלים משמרנים, היא די באמצע. חיות משולה לקברניטה בים גועש המחזיקה את ההגה בחוזקה במסלול הפלגה יציב אל מחוץ לסערה. וזה הצליח. בג"ץ בהובלתה גונן על הזכות להפגין גם בעיצומם של סגרי הקורונה, מול נסיונות הגבלה שיזם נתניהו. היא ביקרה את הממשלה על עיכוב מינויים כמו פרקליט המדינה. במארס 2021 כתבה פסק דין ביקורתי ובלמה את השימוש משולח הרסן באיכוני שב"כ למעקב אחר מאומתי קורונה. בהמשך מתחה ביקורת על סגירת נתב"ג ללא התרעה וזניחת אלפי ישראלים בחו"ל ללא יכולת לשוב לארצם. זמן קצר לאחר מכן פסק בג"ץ בהובלתה כי נתניהו מחויב להימנע מכל עיסוק במערכת המשפט בגלל משפטו. בלשון מרוסנת רמזה חיות כי נתניהו נהג בחוסר תום לב כשהתחייב בבג"ץ לקבל את הסדר ניגוד העניינים שינסח היועץ, ואז חזר בו.

אולם לא רק בענייני מצב החירום קיבלה חיות החלטות אמיצות. בהובלתה הכיר בג"ץ בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים לאחר 15 שנה – פסיקה מטלטלת; היא הובילה הרכב מורחב שביטל את פסק דינו של השופט אלכס שטיין בעניין "הבוגדת", וקבעה, בניגוד לבית הדין הרבני, כי גרושה זכאית למחצית הזכויות לדירת מגוריה, גם אם נטען כי בגדה בבעלה; ביולי הורה הרכב מורחב בראשותה לאפשר פונדקאות בישראל לזוגות להט"ביים.

קצב הסוגיות ועוצמתן חייבו את בג"ץ בעידן חיות לבטל יותר חוקים. בתחילת הקיץ ביטל בג"ץ סעיף בחוק הביטוח הלאומי השולל קצבאות מהורים לילדים (בעיקר פלסטינים) שנידונו למאסר על עבירות ביטחוניות כמו יידוי אבנים. לעומת זאת, ממש באותו יום, החליטו שופטי בג"ץ ברוב של 10:1 לא לפסול את חוק יסוד: הלאום, אלא לקבוע כי יש לפרשו בצורה שוויונית־דמוקרטית.

בג"ץ חמק במקרה הזה מהכרעה בסוגיה נפיצה מול הכנסת: האם יכול בג"ץ לבטל חוק יסוד בנימוק שאינו חוקתי? חיות רמזה כי היא לא שוללת אפשרות כזו, אם ערכיה היסודיים של ישראל – יהדות ודמוקרטיה – יעמדו בסכנה. היא כתבה כי חוקה צריכה לשקף את ערכי הנצח של החברה והמדינה. "כדי להבטיח שלא יובילו לפגיעה קשה בערכים ובעקרונות המעוגנים בחוקי היסוד, (יש) לוודא כי לא ישתלבו בחוקי היסוד עצמם הוראות שעלולות לפגוע פגיעה אנושה בליבת המערך החוקתי כולו, תוך שלילת אופייה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". לדבריה, "הצורך בביקורת שיפוטית על תוכנן של נורמות חוקתיות מתעורר אולי ביתר שאת בשיטות – כגון השיטה הישראלית – שבהן הליך חקיקתן של נורמות חוקתיות ושינוין אינו כרוך בפרוצדורה נוקשה וייחודית, באופן שמקל על רוב מקרי לשנות מקצה לקצה את הסֵדר החוקתי הקיים".

בהחלטה דרמטית עוד יותר, ברוב של שישה מול שלושה, קבע בג"ץ בהובלתה כי חקיקה שיזמה ממשלת נתניהו־גנץ כדי להעביר תקציבים ללא חוק תקציב באמצעות חוקים שהוכתרו בכותרת "חוק יסוד" היתה למעשה "שימוש לרעה בסמכות המכוננת". בג"ץ ביטל את התיקונים לחוק היסוד הזה.

האגף השמרני בבית המשפט התחזק מאוד. בשנה הקרובה תעסוק חיות בעיצוב הרכבו של העליון אליו אמורים להתמנות בקרוב שני שופטים. בוועדה לבחירת שופטים מחכים מהצד הימני־שמרני שר המשפטים גדעון סער, השרה איילת שקד וח"כ שמחה רוטמן. השלישיה הזו מבטיחה כי לפחות אחד המינויים יהיה מהצד השמרני. השאלה אינה אם העליון שאחרי חיות יהיה שמרני יותר, אלא עד כמה יהיה כזה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם