500 העשירים: האיש שחזר לפיסגה עם 8.3 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כספת
איתן אבריאל
איתן אבריאל

500 האנשים העשירים בישראל נחשפים בדירוג השנתי של מגזין TheMarker. מהדירוג עולה כי איש העסקים הצרפתי-ישראלי, פטריק דרהי, שהוביל את הרשימה בשנה שעברה, פינה את מקומו לתעשיין סטף ורטהימר, לאחר ששוויו נחתך ביותר ממחצית. ורטהימר, שהוביל את הרשימה במשך כמה שנים, חזר להיות האדם העשיר בישראל ושוויו הכולל הוא כיום 8.3 מיליארד דולר – עלייה של 50 מיליון דולר לעומת השנה שעברה. שוויו של דרהי, הממוקם כעת במקום השני, הוא 7 מיליארד דולר –  ירידה של כ-8.8 מיליארד דולר לעומת השנה שעברה.

וזה אינו השינוי היחיד בעשיריה הראשונה: יצחק תשובה ומשפחתו ירדו מן המקום החמישי ברשימה של 2015 למקום השמיני ברשימה הנוכחית, זאת לאחר ששוויים נחתך במיליארד דולר מ-4 ל-3 מיליארד דולר. למקום החמישי התברג כעת טדי שגיא, על אף שלא חל שינוי בשוויו והוא נותר כשהיה: 3.5 מיליארד דולר. עידן עופר, שדורג בשנה שעברה במקום ה-7, מקום אחד מתחת לשגיא, הידרדר כעת למקום ה-15 ברשימה, לאחר ששוויו נחתך ב1.25 מיליארד דולר ל-2 מיליארד. אחיו, אייל עופר, אומנם נותר במקום העשירי, אך שוויוו דווקא זינק ב-600 מיליון דולר ומסתכם כעת ב-3 מיליארד דולר.
מיליארדר חדש בעשיריה הראשונה הוא שאול שני ששוויו צמח ב-250 מיליון דולר ומסתכם כעת ב-3.5 מיליארד. זינוק חד נרשם גם בהונו של יקיר גבאי הממוקם כעת במקום ה-17 עם שווי של 2 מיליארד דולר.

אמנם ברשימה המלאה אפשר למצוא עוד בעלי הון ששווים זינק השנה, אך התמונה הגדולה מספרת סיפור אחר: השנה (וליתר דיוק, ב־12 החודשים שהסתיימו בתחילת אפריל 2016), הונם המצרפי של 500 עשירי ישראל עמד במקום, ואפילו התכווץ ביחס לשנה הקודמת.

זאת, בניגוד לשש השנים האחרונות, מאז החלה ההתאוששות מהמשבר הפיננסי של 2008, בהן עלה עושרם של עשירי ישראל ועשירי העולם כולו. אלה הן מגמות מוכרות ומתועדות שנמצאו גם בישראל וגם במדינות העולם המערבי: האי־שוויון גדל – והסיבה לכך היא מה שקרה בצד העשיר של ההתפלגות. הונו של האלפיון העליון צמח במהירות, בעוד ששאר הציבור, ובעיקר מעמד הביניים, דרך במקום.

אז מה קרה השנה? האם העשירים החלו לחוש בתסכול הציבורי מאי־השוויון והחליטו לתרום חלק משמעותי מהונם? האם המדינה החליטה להטיל על בעלי ההון מסים גבוהים יותר? האם הניסיונות לגבות מהעשירים מס אמת על ידי סגירת הפרצות שהם מנצלים במקלטי מס, נשאו פירות? התשובות הן לא, לא ולא. הסיבה לעצירה בצמיחת ההון של העשירים פשוטה הרבה יותר ונעוצה רק בדבר אחד: מחירי המניות בבורסה, שבהם חלו השנה עליות וירידות, אך לבסוף – בעיקר בשל הירידות בחודשים ינואר־פברואר – ירדו מעט. גם עושרם של יצואנים, בעיקר בענפים מסורתיים, עמד במקום או הצטמצם בשל חולשת היצוא.

זו לא היתה ירידה חריפה וגם לא אחידה. בעוד שהמדדים המצרפיים עמדו במקום, במדדים ענפיים היו תנודות לכאן ולכאן. ענף הביוטק נחלש והונם של עשירים שמשקיעים בו נשחק. ההייטק נחלש גם הוא, אבל תוך שונות גדולה. בעוד ערכן של השקעות בענף האד־טק (טכנולוגיית פרסום באינטרנט) צנח באופן משמעותי, שוויין של חברות בענף הסייבר המשיך לנסוק. לבעלי נדל"ן – ואין כמעט עשיר ישראלי שלא מחזיק בנדל"ן – היתה זו שנה מצוינת. מי שהשקיע בנדל"ן למגורים ראה את ערך נכסיו עולה בכ־10% בממוצע. נכסים מסחריים עלו גם הם, אבל פחות. אלה שינויים קלים, ולו היינו בודקים את הרשימה עבור ה־1 ביוני במקום ה־1 באפריל, חלק מההפסדים הללו היו נהפכים לרווחים.

כמדי שנה, היו ב־2015 הרבה סיפורים אישיים. קצב האקזיטים של חברות טכנולוגיה המשיך להיות גבוה ועשרות יזמים נהפכו למיליונרים חדשים, גם אם שמותיהם לא תמיד מופיעים ברשימה בשל סף הכניסה הגבוה אליה – 76 מיליון דולר. יזמי עבר שממשיכים להשקיע ולרשום אקזיטים נהפכו לעשירים עוד יותר.

הונם המצרפי של עשירי ישראל נותר השנה ללא שינוי משמעותיצילום: אינפוגרפיקה דה מרקר

אחרים, בהם רבים ממי שעד לא מזמן היו הטייקונים של המשק – רשימה הכוללת אישים כמו אליעזר פישמן, נוחי דנקנר, יוסי גרינפלד ומוטי זיסר – הוסיפו ללקק את פצעיהם ולעסוק בהסדרי חוב מול הבנקים. רובם לא ייכללו ברשימות העשירים הבאות – וזהו שינוי מהותי, כמעט היסטורי, בזהות של משפחות העושר הישראליות. ראשי מונופול האנרגיה ראו את ערך השקעותיהם נשחק בשל פסיקת בג"ץ על מתווה הגז, אבל ייתכן שהאישור המחודש בממשלה יחזיר את הפסדיהם. מי שעסקיו קשורים לרוסיה נפגע קשות בשל המיתון הכלכלי שם וצניחת הרובל. הבנקאים ובעלי חברות הפיננסים נפגעו מהמאמצים של משה כחלון להכניס תחרות לענפי הפיננסים ולהגביל את שכר הבנקאים.

גם בקרב העשירים בעולם נרשמת איזו חולשה. מחירי הנדל"ן המטורפים – 100 מיליון דולר עבור דירה במנהטן – נעצרו ואולי ירדו מעט. שוק המטוסים הפרטיים נמצא בהאטה. הריבית האפסית, ירידת מחירי הנפט שפגעה באנשים שמתפרנסים ממנו, והתשואות המאכזבות של קרנות הגידור – כל אלה פגעו בעשירים, והכניסו חול לגלגלי מכונת השירותים שהם צורכים והמוצרים שהם קונים.

אלא שכל אלה הן תנודות לטווח קצר, שייעלמו ויישכחו בטווח הבינוני והארוך. כל התצפיות, המחקרים האקדמיים והניסיון האנושי מראים שלמעט בתקופות של אירועים יוצאי דופן, ההון של העשירים נע תמיד בכיוון אחד: למעלה. תומא פיקטי, בספרו "קפיטל במאה ה־21", מציג גרפים של התפתחות העושר של ה־1% על פני 200 שנה, מהם נראה בבירור שהעלייה היא קו כמעט ישר ורציף, ושקצב העלייה הממוצע גם הוא די קבוע: 5%־6% לשנה. וכך, כשהעשירים ממשיכים להרוויח מדי שנה, כשהם הנהנים הגדולים מהשפעות הריבית דריבית, כשבנימין נתניהו ושרי ממשלתו מחבקים אותם, כשהם נהפכים למעמד מנותק שבניו ובנותיו מתחתנים אלה עם אלה, וכשאין בישראל דיון ציבורי על מסי ירושה, ברור שהשנה הפושרת שעברה על העשירים הישראלים היא רק עצירה זמנית לצורך שאיפת אוויר – בדרך לקפיצת המדרגה הבאה.

כך בדקנו

ברשימת 500 האנשים העשירים בישראל של מגזין TheMarker מופיעים הישראלים בעלי השווי הנכסי הנקי הגבוה ביותר, ככל הידוע למערכת. השווי מחושב על פי סך הנכסים של אדם, משפחה או קבוצת אנשים, על פי מיטב המידע ושיקול הדעת של המערכת. הנכסים שנבדקו כוללים אחזקות בחברות (הן ציבוריות והן פרטיות) ובעסקים שונים, בניירות ערך, נדל"ן ומזומנים.

השווי הנכסי הנקי מיוחס לתאריך 1 באפריל 2016, ומחושב על פי שער דולר של 3.9 שקלים. לצורך הרכבת הרשימה הסתייענו במקורות המידע הבאים: מידע ציבורי גלוי, אתר TheMarker Finance, ארכיונים, אתר הבורסה, מערכת בלומברג, אתר BDi-Coface משרדי יח"צ ושיחות עם מקורות ומקורבים למדורגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker