"מורכב לחפש עבודה כחרדית בהיי-טק, חוששים שתשני את המרקם האנושי"

רונית הראל
רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רבקה צפריר
רבקה צפריר במשרד הביתי, בבני ברקצילום: אבישג שאר-ישוב
רונית הראל
רונית הראל

32, רווקה, גרה בבני ברק.
מנכ"לית ארגון Nera, בעלת עסק לשיווק ומיתוג בלינקדאין

גדלתי בבני ברק בנוף חרדי קלאסי. אנחנו שמונה אחיות ולמדנו מגיל צעיר שאין דברים שרק "בנות עושות" או "רק בנים עושים", וכך היינו מחליפות נורות ומטפסות אל צמרות העצים, מאתגרות זו את זו במשחקי כוח וחשיבה אבל גם היינו פעילות במטבח.

ההורים דחפו אותנו לרכוש השכלה גבוהה. למדתי בסמינר בית יעקב לתואר הנדסאית תוכנה ולתעודת מורה בכירה. סיימתי את הלימודים בסביבות גיל 20 והתחלתי לחפש עבודה בהיי–טק. לחפש עבודה כחרדית זה קצת מורכב. אם את מגיעה למקום שאין בו חרדים הם חוששים שאולי תשני את המרקם האנושי של החברה, או שיהיו לך דרישות מיוחדות. לכן, התחלתי לעבוד דרך מטריקס וחברות דומות שמעסיקות חרדיות. מהר מאוד הבנתי שלוויתורים שהייתי צריכה לעשות נוספו גם שכר נמוך מאוד ותנאים מינימליים, בטח ביחס למשכורות ולתנאים בהיי–טק. העדפתי לעבוד בסביבה חילונית, כמתכנתת מן המניין - ובתנאים שווים.

לא היה קל לסטארט–אפים החילוניים, רובם ככולם מורכבים בעיקר מעובדים גברים, לקבל אותי. לא התאמתי לנוף התל–אביבי שלהם. יצאתי מאחד מראיונות העבודה מיואשת. נעמדתי באמצע הרחוב להתפלל מנחה ובכיתי. חיפשתי תמיכה וגיליתי קהילה של מפתחות תוכנה חרדיות בלינקדאין. הניסיון שלי לפתח את הקהילה הזו לא צלח, והחלטתי להקים קהילה משלי בשם Level UP. הובלתי שם פעילויות כמו אירועי קהילה ותוכנית מנטורינג על ידי נשים חרדיות בתפקידי מפתח בעולם הטכנולוגי, שליוו נשים במצבים מאתגרים בחיפוש עבודה או במקומות העבודה - כל מה שחלמתי תמיד שיהיה לי.

לאחר כחמש שנים בתפקידים טכנולוגיים ובמקביל להקמת הקהילה החלטתי לצאת לדרך עצמאית. הקמתי עסק לשיווק דיגיטלי בלינקדאין, ושם גיליתי את האתגר בלהיות יזמית חרדית. בעולם ההיי–טק החרדי יש הסללה של נשים להיות שכירות ורואים בעיקר גברים בעולם היזמות, כך שגם אם יש כיום יותר גופים שיכולים לעזור לסטארט–אפים חרדיים הרי שרובם פונים לגברים ומובלים על ידי גברים. גם כאן החלטתי, יחד עם ד"ר אביטל בק, להקים קהילה תומכת, "נרה", לקידום סטארט–אפים של דתיות וחרדיות. השם הזה מגיע מהפיוט "אשת חיל מי ימצא", והמשמעות היא שהאישה שרואה שמעשיה וסחורתה טובים, אינה מתעצלת וממשיכה לעבוד גם לתוך הלילה, בדיוק כמו היזמיות בקהילה.

נרה היא קהילה שגדלה לאט אבל בטוח. חברות בה כיום עשרות נשים חרדיות, ואנחנו עושות פעילויות שמחברות אותן לאקוסיסטם היזמי ויוצרות קשרים חשובים. אחת המטרות שלנו היא לנרמל את עולם היזמות לנשים החרדיות, ואני מתרגשת לראות את הדרך שהן עושות. כיום אנחנו מגייסות כסף להקמת אקסלרטור למיזמים מצטיינים מהקהילה, וזה לא קל. הכסף הגדול בהיי–טק נמצא אצל גברים, בחברה הכללית כמו גם בחרדית, ולא פשוט למצוא מימון דווקא לתוכניות של נשים. אבל אני מאמינה בזה, ובעזרת השם נגיע גם לשם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?