"משעמם לי", "אני צריך פיפי", "הוא הרביץ לי": איך לשרוד חופשה משפחתית

אחרי שנתיים של מגפה וריחוק חברתי, המוני משפחות ברחבי העולם נושמות לרווחה, מצטיידות בהמון סבלנות ויוצאות לחופשה

חופשה משפחתית. נדרש תכנון קפדני
חופשה משפחתית. נדרש תכנון קפדניצילום: Aleksandra Suzi/Shutterstock
אבי פרימו
אבי פרימו

מי שארגן פעם חופשה משפחתית יודע היטב שזה עניין לא פשוט. באנדרסטייטמנט. כי חופשה עם שני ילדים או יותר היא מרשם לסיוט, שמתחיל ב"משעמם לי" וב"אני צריך פיפי", וממשיך ב"רוצה גלידה עכשיו" וב"הוא הרביץ לי". וכשמכניסים למשוואה גם סבא וסבתא, ולעתים גם דודים ובני דודים – זה נהפך לאתגר לוגיסטי ודיפלומטי, שדורש כישורים של אלוף בצבא ופסיכולוג קליני.
מגפת הקורונה גרמה לרבים להסתגר ולוותר על הרבה חופשות ואירועים משפחתיים, והרחיקה מהם את סבא וסבתא למשך חודשים רבים. כעת, כשרוב ההגבלות הוסרו והציבור החל לצאת שוב לחופשות, אנשים רוצים לעשות זאת יחד עם אהוביהם ולהתאחד שוב בחופשה.

ילדים בנופש. משרה חדשה "מתאם מפגשים משפחתיים"צילום: Katherine Fox / NYT

ואכן, סוכני נסיעות בארצות הברית ובאירופה מדווחים על גידול משמעותי בהתעניינות בחופשות רב־דוריות, שכוללות קבוצות משפחתיות של שישה משתתפים, ולעתים 20 ויותר. על־פי סקר שערכה התאחדות הנסיעות המשפחתיות בארצות הברית בסוף השנה שעברה, כ־90% מהמשפחות האמריקאיות הצהירו כי בכוונתן לצאת לחופשה עם הילדים במהלך 2022. במקביל, סוכני נסיעות בארצות הברית דיווחו באפריל השנה על עלייה של 50% בהזמנות לחופשות רב־דוריות.

על פניו, נופש כזה נשמע כמו אירוע כיפי, שבו אוגרים חוויות ויוצרים זכרונות שיישמרו לאורך שנים. מצד אחר, הסיכוי שחופשה כזאת תיהפך לעינוי הוא גדול. לכן, תכנון קפדני, ארגון זהיר והקפדה על פרטים נחוצים מאוד.

משום כך, בתי מלון ואתרי נופש בעולם החלו להעסיק יועצים מיוחדים לתיאום חופשות מסוג זה. למשל, רשת נאיארה, שמנהלת אתרי נופש יוקרתיים בשמורות טבע בקוסטה ריקה (פארק לאומי ארנל) ובצ'ילה (אי הפסחא ומדבר אטקמה) יצרה משרה חדשה במלונותיה, "מתאם מפגשים משפחתיים", שתפקידו להכיר לעומק את הקבוצות המשפחתיות שמגיעות למלון ולתפור עבורן תוכנית נופש מדויקת ככל האפשר. תוכנית כזאת עשויה לכלול סיורים בטבע, פיקניקים, רכיבה קבוצתית על סוסים, צילומים משפחתיים, שיעורי ספורט, הזמנת מקום במסעדות ועוד.

גם רשת המלונות הגדולה בעולם (לפי מספר חדרים), מאריוט, שידועה ממילא כידידותית למשפחות וילדים, מתגברת את מערך השירותים למשפחות. ב־800 ממלונותיה ברחבי העולם ניתן למצוא עריסות, שירותי שמרטפות, ברביקיו לפיקניקים משפחתיים, מגרשי משחקים ופינות שעשועים, ועוד.

במלון הילטון מטרופול בלונדון יש אפילו מנהל שירות (קונסיירג') מיוחד לילדים, שכל תפקידו לספק את צרכי הלקוחות הצעירים, ובהילטון ברצלונה מוצעות למשפחות גדולות סוויטות עם חדר אוכל פרטי

רשת בינלאומית אחרת, הילטון, הודיעה בשנה שעברה על שירותים מיוחדים למשפחות עם ילדים ברבים מבתי המלון שהיא מנהלת. אלה כוללים אפשרות לחיבור כמה חדרי שינה, ציוד לינה לילדים, צעצועים, ארוחות ילדים מיוחדות, חבילות ממתקים ועוד. במלון הילטון מטרופול בלונדון יש אפילו מנהל שירות (קונסיירג') מיוחד לילדים, שכל תפקידו לספק את צרכי הלקוחות הצעירים, ובהילטון ברצלונה מוצעות למשפחות גדולות סוויטות עם חדר אוכל פרטי.

אתרי נופש ובתי מלון משפחתיים החלו לספק גם צורך חיוני נוסף ללקוחותיהם: השכלה. זאת בעקבות הסגרים הארוכים שהרחיקו את הילדים מבתי הספר למשך חודשים ארוכים. את החוסרים החינוכיים מבקשים כעת הורים רבים להשלים, גם במהלך החופשה. כך, למשל, רשת מרטינאל הפורטוגזית, שמפעילה מלונות ואתרי נופש משפחתיים, החלה בשיתוף פעולה עם בית הספר הבינלאומי בליסבון, שבמסגרתו מוצעות לילדי האורחים תוכניות חינוכיות של שבועיים (440 יורו לילד), כמו לימודי קולנוע תיאורטיים ומעשיים, שיעורי דרמה, קורס שחייה ועוד.
חברת "רואוד סקולרס" האמריקאית מארגנת למשפחות מיטיבות לכת הרפתקה לימודית בת שבעה ימים בהרי הרוקי הקנדיים (2,800 דולר למבוגר, 1,950 דולר לילד), שמתמקדת בגיאולוגיה, בחיי הבר ובהיסטוריה של האזור. אותה חברה מציעה למשפחות גם חופשה חינוכית־תרבותית בת תשעה ימים בפריז (3,600 דולר למבוגר, 3,000 דולר לילד), שכוללת סיורים בלובר, בנוטרדם ובאתרים אייקוניים אחרים ולימודי צרפתית בסיסית.
רשת מלונות הנופש שייסד במאי הקולנוע פרנסיס פורד קופולה, "דה פמילי קופולה היידווייס", החלה לדאוג לחינוך הילדים שמתארחים במלונותיה בבליז ובגואטמלה. תמורת 150 דולר ליום יקבלו התלמידים הצעירים קורסים בזואולוגיה או באמנות מקומית.
חופשות משפחתיות צפויות ליהפך בשנתיים הקרובות לאחד ממנועי הצמיחה העיקריים של ענף המלונאות העולמי. בארצות הברית לבדה מצפים כי השנה יירכשו 100 מיליון חבילות נופש משפחתיות, בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. בימי המגפה התמקדו החופשות הללו בעיקר בהרים, בחופים ובכפר, כדי להתרחק ממקומות הומי אדם. אך השנה גם הערים הגדולות חוזרות לככב בין יעדי הנופש המשפחתי, ובתי המלון בערי התיירות הגדולות בעולם מנסים לגלות יצירתיות כדי למשוך כמה שיותר קבוצות משפחתיות, שנהפכות למקור הכנסה חשוב לתעשיית המלונאות המרוששת.

צילום: קלאב מד גרגולימנו

לצלילי האגאדו–דו
חופשות "הכל כלול" הן הבחירה המועדפת על נופשים ישראלים שרוכשים חבילות בטן–גב ביוון או בטורקיה. כעת, בעידן המגפות, הן נהפכו למנהג קבוע גם בקרב נופשים מאירופה ואמריקה, שביקשו להימנע מהתרוצצויות בין מסעדות ובתי קפה, שמגדילות את סיכוני ההדבקה.
עוד יתרון לשיטת אירוח זו הוא האפשרות להגדיר מראש את שיעור ההוצאות, וכשסבא וסבתא מממנים חופשה משותפת לילדים ולנכדים, זה רצוי מאוד. לכן, יותר ויותר בתי מלון ומלונות נופש ברחבי העולם מציעים כיום חופשות הכל כלול, שכוללות בין השאר ארוחות, שתייה קלה, מתקני ספורט וחוגים לילדים. אנו הישראלים התוודענו לראשונה לחופשות מסוג זה במועדון הים התיכון, שהפעיל בעבר כפר נופש באכזיב ומלון באילת. תחילה נהגו להגיע למלונות הקלאב–מד בישראל בעיקר רווקים ורווקות, או זוגות צעירים. אחר כך נהרו אליהם משפחות ממרכז הארץ, שגילו את היתרונות שגלומים בבילוי במתחם סגור ובטוח לילדים, עם חיסכון ברור בהוצאות על אוכל ובילויים.
מי שמתגעגע למסיבות הבריכה עם ה"שף דה וילאז'", שמרקיד את כולם לצלילי "אגאדו–דו–דו", ולארוחות בופה עם ניחוחות צרפתיים, יכול לעשות זאת במרחק טיסה קצרה, באחד מאתרי קלאב–מד בטורקיה או ביוון.
במועדון הים התיכון באי היווני אוויה מתמחים בחופשות משפחתיות, ומציעים שפע של פעילויות לילדים ומשפחותיהם: מופעי שירה, ריקודים ואקרובטיקה; חוגי ציור, צילום ותכשיטנות; תחרויות בניית ארמונות בחול, מסלולי "מצא את המטמון" ומשחקי היגיון. כמו כן יש שירותי שמרטפות חופשיים ומגרשי שעשועים.
המחירים נעים בין 2,650 יורו לאדם לשבעה לילות בעונת השיא (יולי), ל–1,580 יורו (בספטמבר). לא כולל טיסות ותחבורה מנמל התעופה.

צילום: Breeze

הוולט של בתי המלון
פלטפורמת הזמנות מזון חדשה מעוררת בחודשים האחרונים עניין רב בענף המלונאות. זוהי אפליקציית "בריז" (Breeze) שהחלה לפעול לפני כחצי שנה בכמה בתי מלון בניו יורק, ניו ג'רזי ופלורידה, ומציעה אלטרנטיבה למסעדות המלון ולארוחות שירות החדרים המסורתיות. הפלטפורמה, בשיתוף פעולה עם בתי מלון שחתומים עמה על הסכם, מאפשרת לאורחים להזמין לחדריהם ארוחות ממסעדות באזור, כבחירתם. מי שמתארח במלון ללא מסעדה, אינו משלם עמלה עבור המשלוח (המסעדה משלמת, כרגיל). מי ששוהה במלון עם מסעדה, ישלם עמלה קבועה בסך 1.35 דולר, ועליו לבצע הזמנת מינימום בסך 45 דולר.

הפלטפורמה נולדה ב–2020, בשיא מגפת הקורונה, וסיפקה לנוסעים בנמלי התעופה מארזי מזון לטיסות (כשחברות התעופה נמנעו מהגשת ארוחות כדי לצמצם את הסיכון להידבקות במחלה). כעת נודדת האפליקציה לבתי מלון, ומספקת שליחויות ממסעדות בעיר לאורחים שאינם מעוניינים לצאת מהחדר; וזהו גם פתרון אידאלי למשפחות עם ילדים וזקנים רעבים. במקום שכל החמולה תצא למסעדה, על כל הטרחה שכרוכה בכך, האוכל מהמסעדה יגיע לחדרים, בברכת הנהלת המלון, שבעבר היתה מעקמת את האף בכל פעם ששליח עם פיצה היה נכנס למעלית.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות