הקאמבק המאכזב של המיניוואן

אחרי שחברות הרכב המערביות הפסיקו לייצר אותו, סין מחזירה את המיניוואן. אבל זה החשמלי של מקסוס משעמם ונטול יומרות

רכב חשמלי של חברת מקסוס. המחיר של טעינה חשמלית ביתית הוא כחמישית ממחיר הדלק הדרוש לנסיעה למרחק דומה
רכב חשמלי של חברת מקסוס. המחיר של טעינה חשמלית ביתית הוא כחמישית ממחיר הדלק הדרוש לנסיעה למרחק דומהצילום: דודו בכר
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בזמן שבישראל עפרה חזה וירדנה ארזי התחרו ביניהן על תואר "זמרת השנה", בתעשיית הרכב התווכחו מי המציא את את המיניוואן – רנו או קרייזלר. בראשית שנות ה־80, מיניוואנים היו הסגמנט הלוהט ביותר בתעשיית הרכב, וזה אפילו הגיוני. עד למיניוואנים הראשונים – קרייזלר ויאג'ר ורנו אספאס – המכוניות היו מסודרות לאורך. המנוע מלפנים, תא נוסעים במרכז ובסוף תא המטען. שיטה מאוד לא חסכונית במקום שיצרה מכוניות ארוכות יחסית, עם תא נוסעים צפוף. המיניוואנים היו בנויים לגובה, עם תא מנוע קצר מלפנים וחלל עצום לנוסעים ולמטען. שלא כמו הוואנים המסורבלים, מיניוואנים היו בנויים על שלדה של מכונית נוסעים, ולכן הם היו נוחים יותר וקלים לנהיגה. לזמן קצר, כל יצרניות הרכב רצו מיניוואנים, והם יוצרו בשלל גדלים – החל ממיקרו־וואנים עירוניים ועד למכוניות מרווחות יותר עם שבעה ואף שמונה מקומות.

אחרי שתעשיית הרכב למדה להפוך את הוואנים המסחריים למכוניות נוסעים נוחות, היא הצליחה לעשות אותו הדבר גם עם רכבי השטח הקשוחים. כך נולד הקרוסאובר, שאפשר לקרוא לו ג'יפון או SUV בעגה המקצועית. עבור המיניוואנים, זה היה המטאור שגרם להכחדתם.

נכון, קרוסאוברים הם שימושיים פחות ממיניוואנים: המרווח בהם קטן יותר בשל תא המנוע הארוך, החלונות קטנים יותר והם כלי רכב פחות טובים למשפחות. היתרון היחיד שלהם, והמכריע, הוא העיצוב, שמאפשר לנהג לספר לעצמו סיפור.

אנחנו סבורים שקניית מכונית צריכה להיות פעולה רציונלית ותכליתית. אנחנו משקללים צרכים כמו בטיחות, מרווח וחיסכון בדלק, ומוצאים את הדגם המתאים ביותר עבורנו. אבל למעשה, ההפך הוא הנכון. כל מי שמתבקש לתת עצות על קניית מכוניות חדשות, ובהם כותב שורות אלה, יודע כי מתחת לרציונליזציה יש הרבה רגשות – התלהבות מעיצוב או ביצועים (שהופכת את תהליך הקנייה של מכונית למהיר בצורה מפתיעה) או חשש מפני בעיות אמינות, למשל, שתגרום לצרכנים לדבוק באותם מותגים מוכרים (יונדאי וטויוטה בישראל).

צילום: דודו בכר

מיניוואן לא מעורר התלהבות, הוא לא מאפשר לדמיון לעוף. זו קופסה יעילה ומרווחת, אבל לא פרקטית או מעניינת. קרוסאובר, לעומת זאת, מאפשר סיפור אחר. זו לא סתם מכונית אלא ג'יפ קטן, עם עיצוב מעניין וקשוח יותר. אם אתה נוהג בו לבד, הוא לא מזכיר את היותך נהג ההסעות הפרטי לחוגים של הילדים, הוא לא גרסה מתגלגלת של "מופע לכל המשפחה".

אולי המהפכה החשמלית תעורר עניין מחודש במיניוואנים. בין שלל הדגמים החשמליים המגיעים לישראל יש הרבה קרוסאוברים, אבל המיניוואן החדש של מקסוס יכול לשנות את כללי המשחק. מקסוס הוא מותג השייך לשנחאי אוטומוטיב (SAIC), שריד לתקופה שבה היצרנית הסינית לא היתה בטוחה במותגים משלה, ורכשה בנזיד עדשים מותגים בריטיים מוכרים, כמו MG ומקסוס. לעומת MG עם ההיסטוריה המפוארת והדגמים הקלאסיים מהעבר, מקסוס היה שם של דגם ואן פשוט, תכליתי וכחול צווארון. SAIC הפכה את מקסוס למותג עם שלל דגמים, כולל מסחריות וכן חשמליות, בסדרה שנקראת אי־אוניק. כן, אם ליונדאי יש סדרה של דגמים חשמליים בשם איוניק (Ioniq), הסינים קוראים לדגמים שלהם Euniq, וזה מקורי ממש כמו נעלי Mike או אדידוס. אי־אוניק 5 הוא גרסה חשמלית למיניוואן שנולד עם מנוע בנזין. אחד החסרונות של מיניוואנים גדולים, כאי־אוניק, הוא צריכת דלק גבוהה, ולכן יש היגיון במעבר למיניוואן חשמלי שעלות האנרגיה שלו תהיה נמוכה יותר.

צילום: דודו בכר

לאי־אוניק עיצוב מכובד, אבל לא מיוחד. המראה שלו לא מצועצע ונטול גימיקים, אך גם לא נאה או מקורי. זה עיצוב כן, שלא מנסה להידמות לרכב שטח, פשוט קופסה מרווחת לנוסעים. עם חישוקי 17 אינץ', הנראים קטנים על הרכב המגודל, האי־אוניק מזכיר עגלות תינוק וצעצועים לילדים, חפצים שיתאימו לו במיוחד.

תא הנוסעים מרווח מאוד, כמצופה. בניגוד לקרוסאוברים, שנהנים ממרווח גחון גדול (המרחק בין תחתית המכונית לקרקע), במקסוס יתרון הגובה מגיע כולו לתא הנוסעים. התקרה הגבוהה מאפשרת לילדים לעמוד בתוך המכונית, בדרכם לשורה השלישית, באופן שמקל על התנועה שלהם, וגם החלונות הגדולים הופכים את תא הנוסעים לנעים ולמואר יותר. בגרסה שבחנו יש שני מושבים נפרדים ונוחים בשורה השנייה (ושישה מושבים בסך הכל).

סביבת הנהג יעילה אבל כאן מתגלות הבעיות הראשונות – איכות החומרים אינה טובה, הממשק מסובך ומערכת המולטימדיה בהתקנה מקומית פשוט גרועה. מעבר לכך שאינה נוחה לשימוש, באגים שונים לא מאפשרים, למשל, האזנה למוזיקה דרך בלוטות' במקביל לשימוש בניווט המובנה. החדשות הטובות הן שאת מערכת המולטימדיה אפשר לתקן ולעדכן, ואפשר לקוות כי היבואן המקומי, צ'יינה מוטורס, יטפל בכך. רמת האבזור הבטיחותי טובה, ורשימת המערכות כוללת תיקון לסטייה מנתיב וזיהוי כלי רכב ב"שטח מת", אבל אין בלימת חירום במקרה של זיהוי הולך רגל או התרעה על עייפות הנהג. חשוב מכך, המכונית לא עברה מבחני ריסוק מערביים.

ביציאה לדרך מתגלה היתרון של המנוע החשמלי הנמרץ, שמאפשר למיניוואן הגדול לזנק ללא קושי ולצבור מהירות בקלות. למעשה, המומנט הגדול המחובר לגלגלים הקדמיים יוצר אפילו סחרור גלגלים וחריקת צמיגים לעתים, אך התנהגות הכביש בטוחה ויעילה, לרוב. נוחות הנסיעה טובה במפתיע, ורק רעשי רוח בולטים מפריעים לשלווה.

מקסוס, מנוע חשמלי נמרץצילום: דודו בכר

האי־אוניק לא תוכנן כרכב חשמלי אירודינמי, ולכן האוויר לא זורם סביבו אלא מתנגש בו בעוצמה, והדבר נשמע היטב בתא הנוסעים. גם צריכת האנרגיה מושפעת מהאירודינמיות, והיא אינה מזהירה: 4.7 ק"מ לקוט"ש בתנאי המבחן, שכללו נסיעה בעיר ומחוצה לה. טווח הנסיעה, על כן, הוא צנוע – 360 ק"מ לכל היותר. בטיול משפחתי, כשהוא עמוס משקל, אי־אוניק יזדקק לכמה עצירות לטעינה, לא בדיוק מה שאתם צריכים כשהילדים נרדמים מאחור. בכל מקרה, עלות החשמל תהיה נמוכה פי כמה מזו של הדלק לו יזדקק מיניוואן מקביל עם מנוע מזהם.

המיניוואן החשמלי של מקסוס נטול יומרות וסיסמאות, הוא בדיוק מה שהוא אמור להיות. הוא דוגמה טובה לכל מה שטוב ורע במיניוואן – יעיל ופרקטי מצד אחד, מושלם למשפחה עם יותר משלושה ילדים, אבל גם מעניין בערך כמו טבלת אקסל לחישוב צריכת הדלק שתחסכו. מקסוס לא מצליח לעורר שום חשק והתרגשות, ולכן , כמו מיניוואנים בעבר, הוא נותר הרכב שאנחנו צריכים, אבל לא זה שהיינו רוצים.

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?