האם בכלל צריכים להיות מיליארדרים בעולם?

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטארטאפ Boatbound שכירת יאכטות
צילום: Boatbound
איתן אבריאל
איתן אבריאל

למרות הנרטיב שמציגים כמה מעשירי ישראל, לישראלים אין שום דבר נגד עשירים אם הם צברו את עושרם בדרך חוקית ובלי לגרום נזק יוצא דופן לציבור. להפך: רובנו היינו רוצים להיות כמותם, חלקנו עובדים שעות רבות בתקווה להיות עשירים בעתיד, ורבים מבקשים את קרבתם. בישראל, אין כמעט אדם שיבחר להחליף את השיטה הכלכלית בכזו שלא מאפשרת הזדמנות ליצירת הון עצמי משמעותי מאוד. אלא שיש אנשים אמידים, יש עשירים, ויש מיליארדרים – אנשים שמחזיקים בהון בלתי נתפש של לפחות עשר ספרות, בדולרים. יש להם יותר כסף ממה שיוכלו להוציא גם אם יחיו 1,000 שנים, כולל טיסות פרטיות, בתי מידות ויאכטה לחופשים. עבורם, ורק עבורם, עולות שאלות לגיטימיות: האם ראוי שלאדם בודד יהיו סכומים כאלה? האם מיליארדרים תורמים לחברה או מזיקים לה? ולבסוף, האם על המדינה לפעול כדי שלא יהיו בה מיליארדרים?

סיבוב בהרצליה פיתוח, בסביון, בכפר שמריהו ובמושבים הסמוכים לתל אביב, מגלה מיד איך משפיעים מיליארדרים על הנוף העירוני. שם נבנות או הושלמו לאחרונה אחוזות פאר שאין קשר בינן לבין מה שנהוג לזהות כ"בית" או "וילה". אלה הם ארמונות, מפלצות נדל"ן שנראות כבנייני ציבור, ושכמותן נראו עד כה רק בשכונות המיליארדרים בבברלי הילס ובריביירה הצרפתית. זה לא מקרי: הארמון הוא דרך להציג את הדירוג של הדייר ברשימת עשירים וירטואלית שקיימת במוחם של חברי האלפיון העליון.

אבל מה תורם הונם של המיליארדרים לחברה? תמריץ חברתי אין כאן: מי שעובד קשה כדי להיות מולטי־מיליונר, לא עובד קשה יותר כדי ליהפך למיליארדר; "תורת החלחול", לפיה כסף שמגיע לעשירים מחלחל לשאר המשק, הוכחה לא מכבר כשגויה. לדעתם של כמה פוליטיקאים בולטים, בהם ברני סנדרס, מיליארדרים לא צריכים להיות קיימים, כי הם תוצאה של כשל שוק בשיטה הקפיטליסטית – וקיומם פוגע בכלכלה ואינו מוסרי. לטענתם, אדם בעל הון של עשרות מיליארדים היושבים בבנק, שלא יכולים להיות תוצר של עמל כפיו אלא הצטברו כתוצאה מחוסר יעילות בשווקים, לא מייצר ערך מוסף אלא לוקח את רוב כספו משאר הציבור, ולכן הופך מיליוני בני אדם לעניים יותר.

כפר שמריהו. בתי מידותצילום: מ.מ.מ נדל"ן

המספרים תומכים בתזות הללו. על פי נתוני ארגון אוקספם, הונם של המיליארדרים מהווה כ־14% מסך התוצר הגולמי העולמי, עלייה של פי שלושה מאז שנת 2000. בישראל, הונם של המיליארדרים עלה פי 28 מאז 2003, והם מחזיקים כיום 77% מסך ההון של 500 העשירים ביותר, לעומת 14% לפני 20 שנה. כמעט בכל מדינה, המיליארדרים גרפו חלק גדול מהערך הכלכלי שנוצר ב־20 השנים האחרונות. קל להשתכנע שהכסף הזה היה יכול להיות בשימוש טוב יותר אצל עשירים פחות – מבלי לפגוע ברמת החיים, בביטחון הכלכלי ובמעמד של מיליארדרים, שייאלצו להסתפק במעמד של מולטי־מיליונרים.

יש עוד בעיות חברתיות שיוצרים המיליארדרים, כמו יכולתם לארגן לעצמם תשלומי מס נמוכים במיוחד על רווחיהם. בשנה האחרונה התנהל דיון סביב תשלומי המס של האיש העשיר בעולם, אילון מאסק, שטען כי לא הגיוני שישלם מס על מניות שטרם מכר, למשל בחברת טסלה, ולכן אין אלה רווחים אמיתיים. אך כשמאסק ארגן חבילת מימון כדי לרכוש את טוויטר, הוא קיבל מהבנקים מזומנים במיליארדי דולרים כנגד שעבוד מניותיו, פעולה שהוכיחה שהמניות שלו כן שקולות למזומנים – וניתן למסות אותן. במדינות רבות, גם בארצות הברית, יש תמיכה גורפת בהכבדת המיסוי על העשירים מאוד, ובוודאי שעל מיליארדרים.

אולם הבעיה הגדולה שיוצרים המיליארדרים, מעבר ליצירת "קאסטה" חברתית שרבים בציבור מרגישים לא נוח עם קיומה, היא ההשפעה שלהם על פוליטיקאים ועל חוקי המשחק הקפיטליסטי. הם, כפי שידוע ומתועד בכל מדינה מערבית, כולל בדמוקרטיות, יודעים לרכוש את אצבעותיהם של פוליטיקאים ורגולטורים וכך לשמר את הונם ואת היתרון התחרותי שיצר את ההון שלהם. זו פעולה מושחתת שאין לה מקום בדמוקרטיה והיא מעוותת את כלכלת השוק, על חשבון 99.99% משאר הציבור. אם המחיר של שוק יעיל וצודק יותר הוא חוקים ומסים שלא יאפשרו את היווצרותם וקיומם של מיליארדרים – כנראה שכדאי לשלם אותו.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט