רוצים לעזוב? בבקשה. אפשר לנהל את ההתפטרות הגדולה

נטישת העובדים המואצת בארצות הברית מחייבת את המעסיקים להקל בדרישות הסף לקבלת עובדים חדשים — אבל גם לשמור על העובדים הוותיקים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
התפטרות
צילום: nadia_bormotova/Getty Images/iSt
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בעבר הלא מאוד רחוק, מעסיקים לא היו צריכים לדאוג כל כך בנוגע לכוח העבודה שלהם. עובדים חדשים יכלו לספוג את התרבות התאגידית באוסמוזה. משפחות העובדים היו בלתי נראות, ולא הפריעו ללא הפסקה לשיחות בזום. לעובדים היתה משרה – לא קול. אבל עכשיו, חברות צריכות "לנהוג בכוונה תחילה" (המונח התאגידי לחשיבה) בכל דבר, החל בתפקיד המשרד וכלה באופן שבו חברי הצוות מתקשרים זה עם זה. שימור עובדים הוא התחום שדורש כרגע את מירב תשומת הלב.

הנסיקה בשיעור עזיבת העובדים, שזכתה לכינוי "ההתפטרות הגדולה", ממוקדת בארצות הברית: 3% מהעובדים האמריקאים התפטרו בספטמבר - מספר שיא. אבל מצבם של עובדים במדינות אחרות דומה. בבריטניה, למשל, גל ההתפטרויות מסביר למה מספר העובדים שהחליפו משרה הגיע לשיא ברבעון השלישי של השנה.

חלק מגל הנטישה הוא זמני. כשהמגפה פרצה והכלכלות צללו, קשה היה לעובדים לעשות משהו בשל אי שביעות רצון ממקום העבודה, כך שנוצרה הצטברות של עובדים שמעוניינים להחליף עבודות ברגע שהכלכלות החלו להתאושש. כמו כן, עלייה בשיעור ההתפטרויות עכשיו אינה דומה להחלפת משרות בהמשך. כפי שמציינת מליסה סוויפט מחברת הייעוץ מרסר, עובדי צווארון לבן שמחפשים תכלית חדשה יבחרו מעסיק חדש בקפידה - ויישארו למשך זמן רב יותר.

אבל יש גם סיבות להאמין שהקצב הגבוה יותר של נטישת העובדים אינו תופעה חולפת. משמעות המעבר לעבודה מהבית היא שיש יותר סוגים של תפקידים ליותר מחפשי עבודה. כמו כן, המגפה חידדה את חוסר היציבות של החיים בתחתית שרשרת המזון של מקבלי השכר. קצב ההתפטרויות גבוה במיוחד בתעשיות כמו אירוח, שמלאות בעובדים בשכר נמוך שמסכנים עצמם במפגשי פנים־אל־פנים עם עמיתים ולקוחות.

משרד ריק. חברות צריכות לתכנן מחדש איך לגייס עובדים חדשיםצילום: בלומברג

פתרון קונבנציונלי אחד - לזהות כמה עובדים מצטיינים ולהלום בהם בהטבות ובבונוסים - הוא לא ממש אסטרטגיה לשימור עובדים, כעת כשחלקים גדולים מכוח העבודה התחילו לחשוב אחרת על העבודות שלהם. אז מה כדאי למנהלים לעשות?

ראשית, הם צריכים לאמוד את סיכון עזיבת העובדים שעמו מתמודדת החברה שלהם. מאוחר מדי לנסות להבין מה גרם לאנשים להתפטר; במקום ראיונות עזיבה, חברות שחושבות קדימה מנהלות "ראיונות הישארות" כדי לגלות מה משאיר עובדים. טקטיקה נוספת היא התמקדות בצוותים שספגו קיצוצים במהלך המגפה: קצב השחיקה קרוב לוודאי יהיה גדול יותר במחלקות שבהן נערכו פיטורים. גם הבנה מה נקודות החולשה של החברה לעומת מעסיקים אחרים היא חשובה. כשתאגידי ענק כמו אמזון או וולמארט מעלים את המשכורות או מחלקים הטבות, ההשלכות מחלחלות גם מעבר לעולם הקמעונות.

שנית, מנהלים צריכים להשתמש במנופים שונים כדי לשמר סוגים שונים של אנשים. השכר חשוב לכולם, אבל במיוחד לעובדים בשכר נמוך. הטבות כמו ביטוח בריאות גם נהיו מהותיות. סקר שערך לאחרונה בנק ג'פריס בקרב אמריקאים צעירים גילה שחששות בריאותיים הם הסיבה המרכזית להתפטרויות של עובדים בעלי השכלה נמוכה.

הסיפור דומה גם בעולם המשרות הגמישות. עבור אנשי הצווארון הלבן, ההפרדה בין המשרד לבית היא זו שחשובה. עבור אנשי צווארון כחול, במיוחד הורים יחידנים, הלו"ז הוא שחשוב - מתי המשמרות שלהן מתחילות ומתי מסתיימות, וכמה מרחב תמרון יש להם לנהל את הזמן שלהם.

חברות גם נדרשות לחשוב לעומק על מסלולי הקריירה שהן מציעות לעובדים מתחילים. בסקר שערך לאחרונה המכון לפרודוקטיביות תאגידית, הודו רוב הנסקרים שאין להם מידע אמין בנוגע לכישורים של העובדים שלהם, מה שמקשה על זיהוי כישרונות. כרבע מהנסקרים סבורים שלינקדאין יודע יותר על היכולות של כוח העבודה שלהם מאשר הם עצמם.

שלישית, מנהלים צריכים לתכנן כיצד יאתרו עובדים חדשים. עבודה מרחוק אולי הקלה על חלק מהעובדים לעזוב, אבל היא גם מאפשרת לגייס פרילנסרים בזריזות. אפשר גם להוריד מעט את דרישות הסף. בשנים האחרונות, יבמ ביטלה את הדרישה לתואר ראשון ביותר ממחצית מהמשרות הפנויות שלה בארצות הברית. ואין זמן טוב יותר לחברות לבחון מחדש את הרגולציות המיותרות. בתגובה למחסור בנהגי משאיות, ממשלת בריטניה החליטה לשלב כמה מבחנים נפרדים לנהיגה במשאיות - למבחן אחד.

ההתפטרות הגדולה צריכה גם לעורר שאלות שלעתים נדירות נשאלות - מהו קצב עזיבת עובדים נכון? יקר יותר לגייס עובדים חדשים מאשר לשמור על הקיימים. אך לפי ההיגיון הזה, חברות לעולם לא ירצו שאף אחד יתפטר. השילוב בין ישן לבין חדש הוא שחשוב. עובדים קיימים מספקים יציבות; עובדים חדשים מביאים מיומנויות חדשות ונקודות מבט רעננות. חיוני לשמור על עובדים טובים מרוצים. אבל אנשים הם כמו מים: יש דבר כזה, יותר מדי שימור עובדים.

תרגום: שירה מייקין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"