איפה הכסף שלנו? 10 המלכודות והמזימות בשוק ההון

הרמאים הידידותיים, הסלבס שמוליכים שולל, ההונאות בקריפטו, הבועות שהולכות להתפוצץ, הדו"חות הכספיים השקריים וההשקעות שמחוץ לרדאר ■ בעולם של ריבית אפסית, הדרך אל החיסכון עמוסת מוקשים - כך תזהו אותם בזמן

ראשית
פעילות בשוק ההון מחייבת היכרות עם הסכנות האורבות למשקיעים
כתבי TheMarker
כתבי TheMarker

בכל מקום שבו מצטבר כסף רב, יימצאו גם מי שילטשו אליו עיניים ויעשו כל תעלול אפשרי כדי להניח עליו יד. הדבר נכון שבעתיים בשוק ההון, שבו הכל מתערבב בהכל – חסכונות ארוכי טווח של הציבור הרחב, חברות שזקוקות למימון, ספקולנטים שרודפים אחרי רווח מהיר, חלומות גדולים וגם לא מעט פערים בידע ובמומחיות, שדרכם יכולים להשתחל אנשים ש"גוזרים קופונים" מציבור המשקיעים, מנסים לסדר אותו ומנצלים את חולשותיו. לצד אלה, ישנן כמובן גם המלכודות שהמשקיעים טומנים לעצמם מבלי דעת, בשל הטיות פסיכולוגיות שמשפיעות על שיקול הדעת שלהם ועל תהליך קבלת ההחלטות. פעילות אקטיבית בשוק ההון, אם כן, דורשת היכרות מוקדמת עם כל המלכודות הללו, אלא שהן רק הולכות ומשתכללות, ומצמיחות עוד ועוד מוטציות מתוחכמות וקשות לאיתור.

בכתבות הבאות ריכזנו שורה של סכנות שאורבות למשקיעים כיום – גם למשקיעים פסיביים שכספי הפנסיה שלהם מנוהלים על ידי חברת ביטוח או בית השקעות, וגם למשקיעים במטבעות דיגיטליים, בנדל"ן ובאפיקים אלטרנטיביים, מסוכנים יותר.

מה חייבים להביא בחשבון לפני שנכנסים להשקעה ב"חברות חלום"? איך מייסדים כריזמטיים מתעתעים במשקיעים? האם ניתן לבטוח ביועצי ההשקעות ברשתות החברתיות, או באלה שמציעים קורסים שילמדו אתכם להיות אשפי בורסה? האם דו"חות כספיים מייצגים אמת מוחלטת או את משאלות לבם של מנהלים שמסתכלים בעיקר על הבונוסים שלהם? ואיפה מטייל החיסכון הפנסיוני הסולידי-לכאורה של כולנו, בזמן שאנחנו ישנים בשקט?