ניו זילנד מנסה למתוח את גבולות המגפה

עם מערכת בריאות ברמה של מדינה מתפתחת, המדינה שעד כה דבקה במדיניות אפס הדבקה לא יכולה להרשות לעצמה להפסיד בקרב מול הקורונה

NZ AUCKLAND LOCKDOWN
צילום: בלומברג
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום

מכסחי הקורונה נשברו. ניו זילנד, ששמרה בקנאות על מדיניות אפס הדבקה מאז פרוץ המגפה, החליטה לסגת מכך. זו לא הפתעה שאזרחי מדינת האי התעייפו אחרי שנה וחצי של בידוד מוחלט מהעולם ומדיניות סגרים קשוחה. אבל ראשת הממשלה, ג׳סינדה ארדרן, שהייתה הסמל של המדיניות הנועזת וזכתה לפופולריות בארצה על כך, לוקחת עכשיו סיכון עצום. מלבד החשש שהקלה בסגרים תגרום לאיבוד שליטה על המגפה, היא תצטרך להתמודד עם בעיה שהטרידה אותה לאורך כל הדרך: מערכת בריאות חלשה, שכמעט אינה מאפשרת להתמודד עם האפשרות של עלייה במספר החולים הקשים.

בסוף ספטמבר, לראשונה מאז פרוץ המגפה, ניכרו בניו זילנד סימנים של חריגה ממדיניות אפס ההדבקה. תושבי אוקלנד, המרכז הכלכלי של המדינה, זכו להקלות בסגר המוחלט שהוטל עליהם למשך שבועות בעקבות התפרצות זן דלתא – ההמלצה להימנע ככל האפשר מיציאה מהבית עדיין בתוקף, אך עסקים יכולים לחזור ולפעול אם אין בהם קבלת קהל. ההקלות ניתנו אף שמקרים חדשים של קורונה ממשיכים להתגלות. התרופפות של סגרים או צעדים קדימה ואחורה במדיניות הבריאות הם אמנם עניין שכיח בעולם, אבל בניו זילנד זהו מהלך נדיר.

הנכונות לקחת סיכון, ולו קטן, להמשך ההתפשטות של הקורונה באוקלנד, שבה גרים 1.7 מיליון תושבים, שהם כשליש מתושבי ניו זילנד, נתפסה בשבועות האחרונים ככישלון המדיניות של אפס הדבקה. אבל השר הממונה על ההתמודדות עם קורונה, כריס היפקינס, טען כי ״עדיין יש לנו סיכוי לרדת לאפס מקרי הדבקה״. לאחר תקופה של מסרים מבלבלים, ארדרן הודתה בשינוי המדיניות במפורש בתחילת אוקטובר: ״אנחנו עוברים לאסטרטגיה חדשה. עם זן הדלתא, החזרה לאפס הדבקה קשה מאוד. תקופות ארוכות של מגבלות קשות לא הביאו אותנו לכך״, אמרה.

"בתי החולים שלנו מיושנים ואין לנו מספיק ציוד מתאים", אמרו רופאים בניו זילנד שהשוו את מצבה של מערכת הבריאות לזו של הודו

הניתוק מהעולם והסגרים ההדוקים זכו רוב הזמן לתמיכה רבה, וארדרן ניצחה בבחירות שנערכו במהלך המגפה. תומכי הממשלה טוענים כי גם הצעדים האחרונים משקפים סיכונים סבירים, והמספרים הכוללים הנמוכים מאוד של חולים ומתים מקורונה הם העדות להצלחה הנמשכת. מאז פרוץ המגפה היו בניו זילנד רק כ־4,000 נדבקים ופחות מ־30 מתים.

אבל המדיניות הניו־זילנדית לא התנהלה באופן מושלם, כמו בכל מקום אחר. הבידודים נוהלו לעתים באופן רשלני, ולאורך חודשים רבים היה קושי להתניע את מבצע החיסונים, בין השאר כי חברת פייזר הודיעה שהיא אינה ממהרת להקצות אותם למקום שבו כמעט אין חולים. עד כה רק כמחצית מהתושבים קיבלו את המנה השנייה.

ההחלטה של ממשלת ארדרן למתוח את גבולות המגפה כפי שלא עשתה קודם לכן, מאלצת אותה להתמודד עם מגבלה שהטילה צל כבד על היכולת להתמודד עם הקורונה מראשיתה: מערכת בריאות שנמצאת במקום שונה לגמרי מאשר ברוב המדינות המפותחות. בבתי החולים במדינה יש מחסור ארוך שנים בציוד ובכוח אדם, שנובע בין השאר מתקציבים נמוכים שניתנו לאורך שנים על ידי ממשלות קודמות. למשל, מספר מיטות הטיפול הנמרץ הוא בתחתית הטבלה של מדינות ה־OECD, עם רק 3.6 מיטות ל־100 אלף תושבים, לעומת 9.4 באוסטרליה השכנה או 25.8 בארצות הברית – לפי נתונים על המצב לפני התפרצות הקורונה.

ראשת הממשלה ג׳סינדה ארדרןצילום: בלומברג

ראשת הממשלה ארדרן חייבת כל הזמן להביא בחשבון את חולשת מערכת הבריאות, שמקשה על התמודדות עם מספר גדול של חולים קשים

מאז הושקעו מאמצים גדולים ברכישת ציוד ומספר מכשירי ההנשמה הוכפל, אך זה לא מספיק כי מספר הרופאים והאחיות המתאימים לא גדל. מערכת הבריאות ניסתה להגדיל את הצוותים על ידי תגבור ההכשרות וגיוס כוח אדם ממדינות אחרות, ולא הצליחה. בתקופה שבה הביקוש לאנשי צוות רפואי מיומנים גובר בכל העולם, ניו זילנד אינה יעד אטרקטיבי, בין השאר כי היא אינה מסוגלת להציע תנאי שכר מפתים מספיק. היו טענות כי במקרים מסוימים אנשי צוות רפואי פשוט לא הצליחו להיכנס למדינה.

החשש כי מערכת הבריאות נמצאת על סף גבול היכולת שלה כה גדול, עד שבכירים בה מעריכים כי אפילו תוספת של עשרות חולים קשים עשויה לערער את רמת הטיפול בבתי החולים, שנמצאים בתפוסה גבוהה גם בשגרה נטולת מגפה. בסקר שנערך בקרב צוותי טיפול נמרץ, אמר אחד הרופאים כי ״יש לנו רק שני מומחים פנויים במחלקה, ואם אחד מהם חולה, השני צריך לעבוד ללא הפסקה. לאחרונה עבדתי 84 שעות בשבוע, ולא קיבלתי תשלום על 14 מהן״.

״אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מצב שבו המגפה תצא משליטה, בגלל החשש לקריסה של מערכת הבריאות״, אמר רופא בכיר לרדיו הציבורי בניו זילנד. רופא אחר ציין כי ״בתי החולים שלנו מיושנים, המוכנות שלנו למצבי מגפה היא גרועה ואין לנו מספיק ציוד מתאים״. הרופאים אמרו כי מצבה של ניו זילנד דומה הרבה יותר להודו, מאשר לזה של אוסטרליה השכנה, שבה זן הדלתא גרם להתפרצות החמורה ביותר של הקורונה עד כה.

השר הממונה על ההתמודדות עם קורונה, כריס היפקינס, טען כי ״עדיין יש לנו סיכוי לרדת לאפס מקרי הדבקה״, אולם באוקטובר הודתה ארדרן כי עם זן הדלתא, "החזרה לאפס הדבקה קשה מאוד"

כריס היפקינס. מסרים מבלבליםצילום: בלומברג

סיבות העומק למצבה הגרוע של מערכת הבריאות בניו זילנד אינן קשורות רק למחסור בתקציבים ממשלתיים, אלא לכלכלה כולה. ניו זילנד אמנם נהנית מתוצר גבוה יחסית וצמיחה נאה במרבית השנים, אך היא כלכלה מוטת חקלאות עם פריון נמוך ומעט השקעה בחדשנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"