לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 99

יצחק הרצוג

נשיא המדינה
איתן אבריאל
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

פעילי מחאת בלפור הפגינו עד לפני כמה שבועות מול ביתו של הנשיא הטרי יצחק "בוז'י" הרצוג, בשל בחירתו בנאור יחיא, לשעבר דוברו הפוליטי של בנימין נתניהו, לתפקיד דובר בית הנשיא, אך הם פספסו לחלוטין את הסיפור המלא: הבעיה אינה בדובר, אלא בנשיא עצמו.

הנה הסיבה. ראשית, הרצוג הוא בן אצולה למשפחת אליטה, והגבר הלבן הישראלי האולטימטיבי: אדם אמיד, בן של נשיא קודם, ושותף לשעבר במשרד עורכי הדין הגדול והרווחי במדינה, הרצוג־פוקס־נאמן. האם זה פוסל אותו מלכהן כנשיא? חוקית, התשובה היא לא. אבל ישראל לא צריכה להיות מדינה שבה תפקיד של ראש ממשלה או של נשיא עובר, כבדרך פלא, מאב לבנו. אנחנו לא אנגליה, ואין לנו מסורת של בית מלוכה. האם מתוך כ־9 מיליון תושבים במדינת ישראל לא נמצא מועמד לנשיאות שאינו בן משפחה של נשיא קודם?

שנית, הרצוג הוא איש פוליטי מקצועי מבטן ומלידה, ההפך ממה שנשיא – אם המוסד הזה צריך בכלל להתקיים – ראוי להיות. כפוליטיקאי, הוא בחר לשמור על זכות השתיקה בחקירות נגד אהוד ברק בפרשת העמותות וכספי הבחירות, ואילו אשתו עבדה אצל מארק ריץ', סוחר נפט יהודי עשיר ותורם פוליטי, שהיה מבוקש על ידי השלטונות האמריקאים וקיבל חנינה תמוהה מביל קלינטון ביומו האחרון כנשיא. הרצוג פעל כפוליטיקאי גם בדרך לבית הנשיא: בשנתיים שבהן כיהן כיו"ר הסוכנות הוא עסק רבות בקמפיין הבחירה לנשיאות, כולל מפגשים, חלוקת תפקידים וארגון טיסות לחו"ל עבור אותם חברי כנסת שהוא ידע שייקחו חלק בבחירת הנשיא. הרצוג אמנם נעים הליכות, שיטתי ועקבי, אך הוא אינו אדם מרשים במיוחד, אין לו כריזמה, הוא לא מנהיג מלידה והוא אינו יודע לסחוף, להלהיב או לרגש אחרים – תכונות שצריכות להיות לנשיא. הוא נבחר כי הוא עבד בזה יותר מאחרים, כי הוא היה מוכן לעשות דילים, וכי היו לו את התקציבים לכך – מכספי ציבור, כמובן. 

שלישית, ייתכן שהרצוג הוא סוכן של בנימין נתניהו ושל פוליטיקאים אחרים, בבית הנשיא. נתניהו תמך מתחת לפני השטח בבחירתו של הרצוג, ועל רקע העובדה שהאיש היה יו"ר מפלגת העבודה ומתחרה של נתניהו, התמיכה הזו תמוהה. האם על רקע זה, במידת הצורך, הרצוג יפעל למתן חנינה לנתניהו במשפטו הפלילי? זה לא יהיה תקדים: המקרה הבולט בתולדות ישראל של חנינה מקוממת היה בפרשת קו 300, כשראשי השב"כ קיבלו חנינה עוד לפני משפטם. הנשיא שאישר את העסקה המשפטית־פוליטית היה לא אחר מחיים הרצוג, אביו של יצחק.

אדם הוא תוצר ותבנית של נוף מולדתו, משפחתו, עיסוקו וקרוביו. הרצוג היה ויהיה איש של מועדון האלפיון העליון, והוא יהיה נשיא של המועדון ושל הפוליטיקאים שהצביעו עבורו – לא יותר מזה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם