לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 75

סמיר סובחי מחאמיד

ראש עיריית אום אל פאחם
עדי כהן
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

במשבר הדיור המתעצם בחברה הערבית יש כמה אשמים, בראשם המדינה שנמנעה מתכנון והסדרה שנים ארוכות ולא שיווקה קרקעות, אך גם רבים מראשי הרשויות הערביות שלא גילו מנהיגות ונכשלו בפתרון המשבר. בתוך כך גם תוכנית החומש לפיתוח הדיור בחברה הלא יהודית שגיבשה המדינה ב־2015, והוארכה מאז, ותקציב של 1.2 מיליארד שקל שהוקצו לה – לא עזרו.

באום אל פאחם, אחת הרשויות הערביות החזקות בישראל, מסתמן לאחרונה שינוי מגמה. תחת כהונתו בת שלוש השנים של סמיר סובחי מחאמיד, יליד העיר, דוקטור להנדסה גנטית ואיש חינוך לשעבר, מקודמים מהלכים פורצי דרך שאיתם שואף מחאמיד לסחוף אחריו רשויות ערביות נוספות. העיקרי שבהם הוא הסכם גג בין אום אל פאחם לרשות מקרקעי ישראל לבנייתן של 5,300 יחידות דיור חדשות בתחומה, לצד טיפול נרחב בתשתיות העיר, ותוספת משמעותית של מוסדות ציבור הנדרשים בה.

על פי ההסכם, שעלותו כ־800 מיליון שקל, ייבנו הדירות החדשות בשתי תוכניות מאושרות של הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), וכן תוכשר ותוסדר הבנייה הלא חוקית בכ־7,000 בתי אב בעיר. "זהו צעד שאין לו אח ורע", אומר מחאמיד. "המהלך הזה נותן אופק חשוב וחסר תקדים לצעירי העיר, ואני מקווה שיחלחל גם החוצה. זה נותן להם אפשרויות מגורים באום אל פאחם והזדמנות לראשונה לקחת משכנתה. אני מעריך שכך גם יצומצמו סכסוכים על קרקעות, יחד עם האלימות שהם יוצרים".

בתוך כך – הן במסגרת תוכניות הוותמ"ל המקודמות בעיר, והן בתוכנית המתאר שמקדם מחאמיד לאחר שנים ללא כל הסדרה תכנונית – אום אל פאחם גם עולה לגבהים חדשים, עם תכנון ראשון בה של בניינים בני 10־12 קומות. זהו שינוי מגמה חשוב מתוך הבנה כי מצוקת הקרקעות וצורכי הדיור של החברה הערבית מאלצים גם שינויים בתרבות המגורים שלה, שמתאפיינת כיום בבנייה נמוכה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם