לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 59

מייקל ווירת, מתיוס ריגס

מנכ"ל שברון; מנכ"ל אנרג'יאן
ישראל פישר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בשנה שעברה נראה היה כאילו מונופול הגז המקומי נכנס לסחרור אחרי שחברת האנרגיה הענקית שברון רכשה את נובל אנרג'י, הקטנה ממנה בהרבה, והחלה להפעיל את מאגרי הגז הגדולים של ישראל – תמר ולווייתן. מאז כבר הספיקה שברון לעצבן לא מעט אנשים בישראל כשסירבה בתחילה להזרים גז במחיר מופחת ממאגר תמר לחברת החשמל, ואפילו אילצה את רשות התחרות להתערב בנעשה ולאפשר לכל אחת מהחברות שמחזיקות ביחד במאגר תמר למכור בנפרד את הגז שנמצא במעמקי הים. הן לא עשו זאת – ומסיבה טובה: רשות התחרות אפשרה להן למכור את הגז בנפרד, אבל לא חייבה אותן לעשות כן. כך ממשיכה שברון לנצח למעשה על תחרות בין שני מאגרים – תמר ולווייתן (ביחד עם דלק של תשובה). שברון מפעילה את שניהם, והיא בעלת אחזקות משמעותיות בשניהם. אז במובנים מסוימים שברון מתחרה בעצמה – וזו הרי לא תחרות אמיתית.

כאן אמורה להיכנס לתמונה אנרג'יאן, חברה בריטית־יוונית קטנטנה בהשוואה לשברון, שמתכננת להתחיל להפיק בשנה הבאה גז ממאגר כריש־תנין הקטן יחסית, שגם הוא הוחזק בעבר על ידי מונופול נובל־דלק. אנרג'יאן התחילה למכור כבר את הגז מהמאגר הזה במחיר נמוך יחסית של 4 דולרים ליחידת חום ופחות – עוד בתקופה שחברת החשמל, למשל, שילמה יותר מ־6 דולרים ליחידת חום. וכך, בתיאוריה, אמורים להתפתח ניצני תחרות בשוק הגז המקומי.

אנרג'יאן מתחרה מול דלק־נובל גם על הזכויות לחיפושי גז בבלוק 72, סמוך לגבול הימי בין ישראל ולבנון, ואם תקבל את הזכויות ותמצא שם גז, כוחה מול הענקית האמריקאית יגבר. מנכ"ל החברה, מתיוס ריגס, פיזר בראיונות שנתן התבטאויות שונות מאוד מאלה של חברות הגז האחרות, וטען כי מס ששינסקי לא הרתיע אותו ואת מנהלי אנרג'יאן מהרחבת ההשקעה שלהם בישראל.

ואולם, חובת ההוכחה מוטלת על כתפי אנרג'יאן. החברה דחתה כמה פעמים את הזרמת הגז מכריש־תנין, וכעת ההערכה היא שהיא תתחיל רק באמצע השנה הבאה. בשיחות סגורות, כבר הביעו כמה מלקוחות החברה חוסר שביעות רצון מהדחייה. החברה מאשימה בכך את מגפת הקורונה, שפגעה באספקת אסדת ההפקה של המאגר מסינגפור. בנוסף, יצאה אנרג'יאן למסע קניות, כולל של חברת אדיסון האיטלקית, ובשוק ההון עלה חשש בנוגע ליציבותה הפיננסית.

בהנחה שאנרג'יאן תתגבר על הקשיים שניצבים מולה ותצליח להזרים גז בתוך פחות משנה, הלקוחות הישראלים ירוויחו מכך – יצרני החשמל הפרטיים יוכלו לרכוש גז טבעי במחיר נמוך יותר, וזה עשוי להתגלגל לחשבון החשמל של כולנו. לעומת זאת, דחיות נוספות בהפעלת המאגר יערערו אף יותר את ביטחון הלקוחות והמשקיעים באנרג'יאן, ויסמלו גם את כיבויה של התקווה לתחרות אמיתית במשק הגז.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם