לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 56

אלכס קושניר

יו"ר ועדת הכספים (ישראל ביתנו)
חגי עמית
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

בסוף יוני אישרה ועדת הכספים פה אחד את חוק החל"ת. במהלך הדיון, הכניסה הוועדה בהובלת היו"ר אלכס קושניר (ישראל ביתנו) שורה ארוכה של תיקונים בחוק. כתוצאה מכך, עשרות אלפי ישראלים – בני 67 ומעלה, נשים הזכאיות לדמי לידה, אנשים עם מוגבלויות, ועובדים החוזרים לשוק העבודה – נהנו מפיצויים משופרים מהמדינה בגין נזקי מגפת הקורונה, בשווי של אלפי שקלים לכל אחד מהם. מי שבוחן את קושניר מקרוב ראה בכך סימן מובהק לעצמאותו: הנה חוק חשוב שבו ידע קושניר להכניס שינויים שמשרד האוצר, בהובלת יו"ר המפלגה שלו, לא ראה לנכון לשלבם.

במקרה אחר, בתחילת אוגוסט, צפו בכירים בשוק ההון ובכנסת בחשש בדיון בוועדה שעסק בהכבדת המיסוי על המשקיעים בשותפויות נפט. רשות המסים נתקלה במהלכו בהתנגדות כבדה מצד הבורסה לניירות ערך ורשות שוק ההון, אולם קושניר כמעט ולא הושפע מכך. "הוא לא שינה פסיק, אף שכל הפקידים התנגדו במשך שלוש שעות", טען גורם בכיר בשוק, שצפה בדיון. "הוא התנהג כאילו הוא שלוחה של ליברמן על מלא. כאילו אין לו שיקול דעת".

מאז שנכנס לתפקידו הראה קושניר כי הוא יודע לנהל את הוועדה. עם זאת, לשאלה אם הוא פועל באופן עצמאי או רק עושה מה שמבקש ממנו שר האוצר – אין עדיין תשובה.

אחרי החגים יהיה קושניר הדמות הדומיננטית ביותר בהיגוי חוק הסדרים הגדול ביותר שנראה בישראל בעשורים האחרונים. התנהלותו תשפיע על גורלם של מיליוני ישראלים. קודמו בתפקיד, משה גפני, שמר בדרך כלל על חשיבה עצמאית – כל זמן שגדולי התורה לא התערבו. גורמים בכנסת עוקבים אחרי קושניר בעניין בימים האחרונים, כדי להבין אם גם הוא קורץ מאותו חומר.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם