לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 50

פט גלסינגר

מנכ"ל אינטל העולמית
שגיא כהן
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

לכל החלטה, אסטרטגית או טקטית, של מנכ"ל אינטל העולמית פט גלסינגר, יכולה להיות השפעה מכרעת על הכלכלה הישראלית כולה. החשיבות של אינטל בהייטק ובכלכלה כולה ידועה: היא המעסיקה הגדולה בהייטק הישראלי עם יותר מ־14 אלף עובדים, מתוכם כ־5,000 עובדי ייצור, כ־7,000 עובדי פיתוח ועוד כ־2,000 עובדי מובילאיי, הבאנה ומוביט – חברות ישראליות שרכשה בשנים האחרונות. לפי דיווחיה, ב־2020 הגיע היקף היצוא שלה ל־8.04 מיליארד דולר, שהם 14% מכלל ייצוא ההייטק הישראלי. בנוסף, שני ישראלים, שלומית וייס ואמנון שעשוע, מכהנים כיום בשדרה הניהולית הבכירה ביותר של אינטל העולמית.

החלטותיו של גלסינגר, אם כן, לבצע או לא לבצע השקעות במרכז הישראלי – בין אם בהרחבת המפעל, בהבאת פרויקטים בפיתוח או ברכישת חברות – הן קריטיות לאינטל ישראל ולמדינה כולה. לפני כניסתו לתפקיד של גלסינגר בתחילת השנה, היו חששות שאינטל העולמית תצמצם את הייצור ותעביר את חלקו למיקור חוץ, מה שעלול היה לאיים על הקמת מפעלים עתידיים בישראל. היו גם שחששו שאינטל תיקח צעד אחורה מהשקעותיה במובילאיי. אולם לפי שעה, מהלכיו של גלסינגר הם חדשות מצוינות לאינטל ישראל. הוא החליט להגדיל דרמטית את ההשקעות של החברה בייצור שבבים. זה כולל את התחלת עבודות הבנייה של המפעל החדש בקריית גת, בהשקעה של 10 מיליארד דולר. בנוסף הודיעה לאחרונה החברה על כוונתה להשקיע 400 מיליון דולר בהפיכת מטה מובילאיי החדש לקמפוס מו"פ בתחום טכנולוגיות רכב אוטונומי, ועל השקעה מתוכננת של 200 מיליון דולר בהקמת בניין חדש של מרכז המו"פ שלה בחיפה.

עם זאת, לאינטל מצפה בשנים הבאות מבחן לא קל: אמנם היא עדיין שולטת בשוק השבבים ללא עוררין, אך מאותגרת יותר ויותר על ידי מתחרותיה וזקוקה לניעור רציני. אם גלסינגר יחזיר את אינטל למסלול, השקעות כאלה יימשכו גם בעתיד. אם ייכשל, מעמדה של אינטל יתערער – וגלי ההדף יורגשו היטב גם כאן.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם