לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 49

אורי מקלב

חבר כנסת
נתי טוקר
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

שנים רבות לא עשתה הנציגות החרדית דבר כדי לסייע לצעירי המגזר להשתלב בשוק העבודה. כמעט כל ניסיון לסייע למגזר החרדי, או לשלב לימודי ליב"ה, נתקל בהתנגדות חריפה. אבל נראה ששינויים שחלו בשנים האחרונות, ובעיקר הגידול באוכלוסייה, מתחילים לתת את אותותיהם. מאחורי הקלעים, מי שמוביל את השינוי הוא ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה). זה עדיין לא נעשה באופן מוצהר ולא בהיקפים נרחבים, אבל השינוי התפישתי כבר כאן.

עד להקמת הממשלה הנוכחית עמד מקלב בראש ועדת ההיגוי של הרשות לפיתוח כלכלי־חברתי במגזר החרדי. הפוליטיקאים החרדים אמנם הגו את הקמת הרשות כדי "להפסיק את הקיפוח", אבל מקלב לקח את הרשות צעד קדימה לעבר עידוד תעסוקה. גורמים חרדים שעוסקים בתחום סיפרו ל־TheMarker כיצד מקלב הקשיב, לחץ, הפעיל קשרים והשיג תוצאות. הם לא חוו דבר כזה מעולם עם ח"כים חרדים אחרים.

עד כה, כשח"כים חרדים עסקו בסוגיות של תעסוקה למגזר, היו אלה בדרך כלל פרויקטים עם פריון נמוך שנועדו לאוכלוסיות מוחלשות או נוער נושר, ובעיקר לנשים. מקלב, לעומת זאת, היה מעורב בקידום פרויקטי תעסוקה בהייטק לנשים ולגברים, יחד עם מיזמים במגזר החרדי, כמו קמאטק וביזמקס. הוא סייע לתוכניות לעידוד סטארטאפים חרדים באמצעות רשות החדשנות, והיה מעורב עם משרד המדע בהובלת תוכנית הכשרה בתחום הטכנולוגי. עשרות צעירים חרדים השתלבו בהייטק בשנה האחרונה בזכות הפעילות הזו.

מקלב הוא לא החרדי הראשון העוסק  בהובלת מיזמי תעסוקה והשכלה לחברה החרדית. קדמו לו צוות של קרן קמ"ח, בהנהלת מוטי פלדשטיין; הרב בצלאל כהן שהקים ישיבה תיכונית חרדית; משה פרידמן, מיזמי קמאטק; ורבים אחרים. ובכל זאת, מעורבותו של מקלב כנראה מעידה שלראשונה, גם הפוליטיקאים החרדים מבינים שהשטח מבעבע וזקוק לסיוע. הקהילה החרדית גדולה מדי וענייה מדי, ואין לזה תוחלת לטווח רחוק. האם יקומו עוד מקלבים בעתיד?

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם