לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 48

שי ג'ינפינג

נשיא סין
קים לגזיאל
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

שי ג'ינפינג הוא דמות חידתית. לא הכל ידוע על האיש שמנהיג את סין בעשור החולף – ובשנים האחרונות הוביל מלחמת סחר מול ארצות הברית, מתקפה על הסטטוס הייחודי של הונג קונג, ריסון של ענקיות הטכנולוגיה ודיכוי של המיעוט האויגורי. אולם שנותיו של שי נודעו גם כשנים של התעצמות, תוכנית תשתיות עולמית שפורצת דרכי סחר וכיבוש עמדת הובלה ברורה בין מעצמות העולם.

שי, שנולד ב־1953, הוא בנו של אחד ממייסדי המפלגה הקומוניסטית בסין. הוא התקדם בשורות המפלגה לתפקידי ניהול במחוזות שונים, ובכל מקום גילם את דמות המנהיג החזק ושומר הסדר. ב־2012 התמנה למזכיר הכללי של המפלגה, וב־2013 החל לכהן כנשיא. הוא מנהיג סמכותני, שדואג לרכז בידו את רוב הכוח כפי שלא עשה אף מנהיג מאז מאו דזה דונג. ב־2018 ביטל את מגבלת הכהונה שחלה על קודמיו, והוא מטפח סביבו פולחן אישיות ייחודי. ב־2022 שואף שי להמשיך לכהונה שלישית חסרת תקדים.

בתקופת שלטונו של שי, העיתונות הסינית ומבקרים מכל סוג רוסנו, כמו גם השחיתות. אך ריסון חברות ענק, דוגמת עליבאבא, נותר אחד האתגרים הגדולים עבור שי, ששואף לשמור אותן משגשגות אך נאמנות ותלויות בשלטון. המערכה נגד מנהיגים עסקיים ביקורתיים וחברות עצמאיות מדי מטלטלת את השוקים ומרחיקה משקיעים זרים ממניות סיניות. כך במקרה של המיליארדר ג'ק מא, שההנפקה של חברת הפינטק שלו אנט בוטלה בהוראת בייג'ין בנובמבר האחרון. גם התפרצויות מחודשות של הקורונה מהוות אתגר, כשכל סגר על נמלים ואזורי תעשייה בסין יוצר צוואר בקבוק שפוגע בסחר העולמי. 

בנוסף, ההפרות הבוטות של זכויות האדם, הצנזורה על האינטרנט, התמרונים הצבאיים מול טייוואן והרחבת השליטה הסינית באמצעות תוכנית התשתיות האדירה "חגורה ודרך" ממשיכות לפגוע בדימוי של סין, ולייצר חיכוכים שהשפעתם זולגת למדינות אחרות.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם