לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 42

איימן עודה, אחמד טיבי

יו"ר הרשימה המשותפת; ח"כ מטעם הרשימה המשותפת
חגי עמית
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

מבחינת אחמד טיבי ואיימן עודה, הכנסת הנוכחית היא אירוע מיוחד. ראשי הרשימה המשותפת אמנם משתייכים לאופוזיציה, אבל מחזיקים בכוח חסר תקדים. הח"כים ברשימתם מעולם לא הרגישו מחוזרים כמו בימים אלה. לפני כל הצבעה בכנסת טורחים יושבת ראש הקואליציה עידית סילמן, שר השיכון זאב אלקין וגורמים אחרים בקואליציה לגשת אליהם במליאה, ולברר כיצד הם עומדים להצביע ואם יש סיכוי לזכות בתמיכתם. הרוב השברירי של הקואליציה גורם לכך שהם מהווים את העתודה המיניסטריאלית – הגוף היחיד שאליו ניתן לפנות כשחסרים לממשלה קול או שניים כדי להעביר החלטה. גם בצד השני, באופוזיציה, דואגים לשלוח ח"כים דוגמת יו"ר ש"ס, אריה דרעי, להתעניין בנוגע להחלטה שלהם לפני ההצבעות.

הרשימה המשותפת ניצלה את הכוח הזה כדי להגיע להישגים חסרי תקדים מבחינתה באיוש ועדות הכנסת. במקביל, בתחילת יולי ערכה הרשימה המשותפת תצוגת תכלית לנכונות שלה לנצל את כוחה, כשהפילה את חוק האזרחות המגביל את היכולת של פלסטינים לאחד משפחות. היא עשתה זאת תוך שיתוף פעולה עם האופוזיציה הימנית – וזאת בזמן שרע"מ מצביעה בעד החוק.

הרצון להביך את רע"מ עומד במרכז האסטרטגיה של הרשימה המשותפת בכנסת הזו. הוא מגיע לשיאו בימי רביעי, שבהם מובאות להצבעה הצעות החוק הפרטיות. בין אם מדובר בהצעה להקמת ועדת חקירה לחקר הפשיעה בחברה הערבית או בהצעת חוק פרטית לחיבור לחשמל בלי צורך בטופס 4 – הרשימה המשותפת שם כדי ליזום את החוק, להצביע בעדו ולראות את רע"מ נאלצת להצביע נגד מהלכים שיסייעו לבוחריה. מבחינת המשותפת, כל הישג כלכלי שמביא מנסור עבאס למגזר הערבי אינם שווים דבר, כל עוד הוא לא מציג הישגים אידיאולוגיים. השאלה הגדולה היא כיצד תנצל המפלגה את כוחה בהמשך הכהונה של הממשלה הנוכחית. האם במחיר היריבות הפוליטית המרה עם עבאס היא תסייע לפירוק הממשלה בהזדמנות הראשונה, גם מתוך ידיעה שבכך היא מחזירה לשלטון את הליכוד? אולי היא תצליח להתגבר על היריבות עם עבאס ולתת לממשלה גב, כשעל השולחן מונחים מהלכים חברתיים המועילים גם לחברה הערבית.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם