לדף הבית של TheMarker
המשפיעים 100 / 22

ארנון בר דוד

יו"ר ההסתדרות
סמי פרץ
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

משבר הקורונה הציב לראשונה את יו"ר ההסתדרות ארנון בר־דוד מול כל האתגרים הכי גדולים בשוק העבודה: אבטלה שמזנקת בחדות; הסדר חל"ת שנרקח מעכשיו לעכשיו; מעבר לעבודה המונית מהבית, כולל במגזר הציבורי; צורך דחוף בגמישות ניהולית שמדלגת מעל הסכמי עבודה קשיחים שקובעו במשך שנים; וכמובן, הוצאות עתק של הממשלה לטיפול במשבר, שאת מחירו שילם בעיקר המגזר הפרטי. זה חייב את בר־דוד להחליף דיסקט במהירות, להבין את הסיטואציה ולרדת מהעץ הגבוה שעליו מטפסים מאז ומעולם יושבי הראש של ההסתדרות, שסרבנותם לרפורמות ושינויים – אמנותם. הוא הבין זאת מהר, ואילולא הבין, היה נהפך במהירות לשק חבטות של מאות אלפי אנשים שנפגעו מהמשבר.

בר־דוד שיתף פעולה עם הצורך להגמיש את העבודה במגזר הציבורי, אך כשזיהה שאגף התקציבים, אז בראשות שאול מרידור, בונה תוכנית לקיצוצי שכר של 45 מיליארד שקל לשלוש שנים, יחסיו עם השר הקודם ישראל כ"ץ עלו על שרטון. את היחסים עם השר הנוכחי, אביגדור ליברמן, הוא מגדיר כטובים בהרבה. "יש לי פרטנר" הוא נוהג להגיד. ייתכן שזה קשור לעובדה שכרגע הפרטנר הזה לא ממש לוחץ עליו לקדם רפורמות במגזר הציבורי. ההישג היחיד שהוא מסכים לספק בשלב הזה הוא הקפאת שכר במגזר הציבורי. זה לא מהלך נועז אלא צעד מתבקש לנוכח מצב המשק, הגידול החד בגירעון וביחס החוב לתוצר, ובעיקר בשל העובדה שהמגזר הציבורי לא נפגע במשבר הקורונה.

חלקים מהמגזר הציבורי – מערכת הבריאות בעיקר – מנהלים את האירוע הזה ונמצאים בחזית מול גלי התחלואה העולים ויורדים. לכן, ברור שאין סיבה לפגוע בתנאי עבודתם ובמשאבים המוקצים להם. אולם, שוק העבודה עובר טלטלה דרמטית בהיבטים רבים של עבודה, למידה וקבלת שירותים מרחוק וזה משנה מאוד תחומים רבים ומחייב גם התאמה של המגזר הציבורי למציאות החדשה. בר־דוד אמור להיות שחקן מפתח בהובלת השינוי הזה ולא רק במגזר הציבורי, אלא גם בהיערכות הכללית של שוק העבודה למציאות הזו. זה אומר שההסתדרות, שתמיד מיקדה את מאבקיה בתנאי שכר לעובדים המאוגדים, צריכה לשנות גישה ולהבין שהאתגרים הנוכחיים הם בתחומי הכשרה מקצועית, פריון וגמישות תעסוקתית שמתאימה לעידן הדיגיטלי – שהם המפתחות לשוק עבודה מתקדם. פרטנר במשרד האוצר זה דבר חשוב ליו"ר הסתדרות. בשנה הקרובה נדע אם זה גם משנה את שוק העבודה לטובה.

עוד בדירוג 100 המשפיעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פיספסתם