להבין את הסיכון האמיתי

אחת הבעיות במשבר הקורונה היא שאנשים לא תופשים את הסיכון האמיתי שכרוך בו. הם ממשיכים לעסוק בדברים שאינם רלוונטיים לשעת חירום, ומעדיפים לאמץ תרחישים אופטימיים. אבל האשליה הזאת מסוכנת

גלית פלצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלית פלצור
גלית פלצורצילום: אולגה מדבדבה
גלית פלצור

בתחום ניהול הסיכונים מבחינים בין סיכון לבין תפישת הסיכון. בעוד סיכון הוא מצב אובייקטיבי, תפישת הסיכון היא הפרשנות הסובייקטיבית של אדם לגבי מאפייני הסיכון וחומרתו.

משבר הקורונה, נכון להיום, מתאפיין בכך שתפישת הסיכון של מרבית האוכלוסייה בישראל ביחס אליו נמוכה מדי, וזאת אף שישנם קווי דמיון מסוימים בין משברים ומלחמות מהעבר לבין המשבר הנוכחי. למרביתנו קשה לדמיין שהחיים ייהפכו להרבה פחות נוחים, שהמערכת הכלכלית עלולה לקרוס, ושמיליונים ברחבי העולם עלולים למות. זוהי גם הסיבה לכך שרבים, בין אם ברמת ההתנהלות האישית ובין אם ברמת הארגון והמדינה, ממשיכים לעסוק בדברים שאינם קיומיים או רלוונטיים לשעת חירום, ומעדיפים לאמץ תרחישים אופטימיים ונוקטים צעדים שמתאימים לחזרה לחיים כפי שהכירו.

לתפישת המשבר השגויה יש כמה סיבות אפשריות. ראשית, אנו מצויים בתחילת המשבר, שכנראה יסתיים רק בעוד כשנתיים עם הפצת חיסונים למוטציות השונות או בהשגת חסינות עדר, אך המודעות לאורך התהליך והשלכותיו אינה גבוהה; שנית, המסרים שמשדרים לנו בשבועות האחרונים הם שאו־טו־טו תהיה חזרה לשגרה מסוימת, ואלה מגבירים את הציפייה של האוכלוסייה למה שנראה כמו סופו הקרוב של המשבר; שלישית, לכולנו יש הטיות קוגניטיביות טבעיות, שגורמות לנו לטעות בשיפוט: אנו משליכים מאירועים מהעבר מסקנות לגבי העתיד ונוטים לדמיין רק את מה שאנחנו מכירים ויודעים כאפשרי. כך למשל, לא חשבו שגורדי שחקים יכולים להתמוטט כתוצאה מהתרסקות של מטוסי נוסעים לתוכם, עד למתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001.

האשליה הזו, שהסיכון נמוך, מסוכנת. היא מקשה על ההתמודדות עם המגפה; אינה מאפשרת להיערך פיזית, נפשית וכלכלית לבאות; וגם מעודדת פחות חדשנות ויצירתיות. חשוב שנבין כי אנו במצב של אסון; אמנם אין זה אסון טבע או מלחמה עם הרס פיזי נרחב, אבל לא היה מזיק לדמיין שזהו המצב. כך תפישת הסיכון שלנו היתה תואמת קצת יותר את הסיכונים האמיתיים שאיתם נאלץ להתמודד, במוקדם או במאוחר.

גלית פלצור היא מומחית ודוקטורנטית לניהול סיכוני אסונות ואירועי קיצון לתאגידים. היא נמנתה עם 40 הצעירים המבטיחים של מגזין TheMarker ב–2011

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם