בעולם העבודה של העתיד

פתאום כולנו מוצאים עצמנו שואלים, האם אני חיוני? ומה צופן לי העתיד? המשבר מייצר קושי עצום עבור מעסיקים, וזוהי הזדמנות להתבוננות רחבה ולחשיבה עסקית

אפרת ליאני
אפרת ליאני

כמו מרביתנו, גם אני מחליפה כובעים רבים – שכירה, מנהלת בכירה, עצמאית, מרצה ויועצת, ד"ר, כותבת ומסתכלת על הכל ביחד, וגם אמא. בתקופה קצרה מאוד, צונאמי התנפץ בעוצמה על עסקים קטנים וגדולים, מקומיים וגלובליים בכל תחומי העשייה העסקית.

אפרת ליאניצילום: רמי זרנגר

השאלות המעסיקות אותי הן מה לומד עולם העבודה מהמשבר ומה ייקח עימו לעתיד. ישנם גם כמה כיווני מחשבה אופטימיים זהירים עבור עובדי הארגון החיוניים, העובדים מהבית, העובדים שהוצאו לחל"ת, וגם עבור נעם ויעל שמנהלים לוח זמנים דיגיטלי בהובלת מורות וגננות של עולם העתיד. מה יביא עמו הדור החדש הזה לעולם העבודה?

שיטת העבודה מרחוק שבה התנסו בשבועות האחרונים עובדים רבים, היא מצב חדש המלטש יכולות אמיתיות לעולם העבודה העתידי. היא מייצרת סגנון תקשורתי ושיח ארגוני שונים לגמרי מאלה המוכרים לנו, וזהו גם הסיפור של איזון בין חיי העבודה לחיים האישיים. שיטה זו מחייבת בניית לוח זמנים והצבת יעדים בזמן מוגדר, לצד מטרות צוותיות, כדי לשמור על פרודוקטיביות עסקית, והיא מבליטה את האתגר של שימור חיבוריות ארגונית כדי לאפשר את היום שאחרי. אולי נלמד ממנה כמה לקחים לגבי מבנה העבודה העתידי.

המשבר מייצר קושי עצום עבור מעסיקים, ובעיני זוהי הזדמנות להתבוננות רחבה ולחשיבה עסקית. שאלות כמו מהם הערכים המוספים שאני מעניק לעובדי, עד כמה אני כמעסיק מהווה עבורם משענת יציבה לביטחון התעסוקתי ולפיתוח יכולות אישיות, ושאלה חשובה נוספת: האם המנהלים בארגון שלי הם גם מנהיגים בשעת משבר? פתאום כולנו מוצאים עצמנו שואלים, האם אני חיוני? ומה צופן לי העתיד?

זהו גם הזמן לשאול עצמנו אם בחרנו במקצוע, בתפקיד ובארגון הנכון, ולאן נרצה לחזור. אחת המסקנות המשמעותיות נוגעת למקומה של המדיה הדיגיטלית, שהיא קריטית למיתוג האישי. אם נדע להשתמש בה נכון, היום שאחרי יהיה אולי סגרירי פחות.

העיסוק שלי במקומן המשמעותי של נשים בעולם בכלל ובעולם העבודה בפרט ניכר גם במשבר כמו זה. התחושה היא שההיסטוריה חוזרת. שוב הוכחנו את היכולות בקו החזית בבתי החולים – נשים הן כ־90% ממצבת העובדים בצוותי הסיעוד ו־42% הן רופאות. זאת לצד נוכחות נשית בתעשייה ובהייטק, בבית "בהחזקת כל הכדורים באוויר" ובניהול המשבר. אך לצערי לא מספיק נשים יושבות סביב שולחן מקבלי ההחלטות. עוד ארוכה הדרך עד שיכירו בכך שהעוצמה בידינו; אך משבר מעצים חוזקות.

בנימה משפחתית, השותפים שהבאנו לעולם הם חזותנו והם שותפים נפלאים לדרך. אלה נחשפו לעולם המקוון/דיגיטלי וללמידה מרחוק, עברו בין משימות ומסכים, ניהלו שיח של העולם החדש ועשו זאת במהירות שיא. ברור שהם יקדימו את דור המילניום המדובר כל כך.

העוצמות שבנו צריכות לנצח, וזהו שיעור בצניעות אישית. אולי גם עבורנו כאומה.

ד"ר אפרת ליאני היא מומחית בתחום האסטרטגיה הארגונית, גיוון והכלה, ולשעבר סמנכ"לית משאבי אנוש במיקרוסופט. היא נמנתה עם 40 הצעירים המבטיחים של מגזין TheMarker ב–2011

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות