משא ומתן |

נתניהו, תן תקווה

גם ברגעים הקשים ביותר, על המנהיג לצייר לציבור תמונת עתיד שתיתן תקווה, ותגייס את המשאבים הנדרשים לקראת השיקום וההתאוששות

מוטי קריסטל
מוטי קריסטל
מוטי קריסטל
מוטי קריסטל

בשעת כתיבת שורות אלו משבר הקורונה עדיין בעיצומו, ונראה שהוא ייתן אותותיו לחודשים או שנים ארוכות. עם זאת, אחת העוצמות המרכזיות הבונות חוסן של ארגון, חברה ומדינה, היא היכולת ללמוד ולתקן במהירות תקלות ולקחים המתגלים תוך כדי ניהול המשבר.

אנשי מקצוע העוסקים במשברים מזהים חמישה שלבים מובהקים: היערכות והכנה למשבר; זיהוי והגדרת המשבר; ניהול המשבר; הכרזה על חזרה לשגרה; ושלב ההתאוששות והשיקום. אף שישראל נמצאת עדיין בשלב ניהול משבר הקורונה, ניתן כבר להצביע על שורת לקחים שאם לא יתוקנו וייושמו, עלולים להחמיר את המשבר ואת השפעותיו.

בראש ובראשונה, אמון במקבלי ההחלטות. ניהול משבר מחייב תמיד שורה של החלטות קשות, המטילות עול על הארגון או על עובדיו, על המדינה ועל תושביה. ציות להוראות מחייב אמון מוחלט במקבל ההחלטות, במנהיג. אמון בכך שההחלטות מתקבלות באופן נקי, ענייני, כשרק טובת הארגון או המדינה עומדת אל מול עיניו. בישראל 2020 המציאות הפוכה: ממשלת מעבר שלישית וראש ממשלה הנאשם בפלילים, שכל החלטה שלו, גם אם היא מגובה בגורמים מקצועיים רלוונטיים, חשודה כי מטרתה לשרת את האינטרס האישי שלו. שיתוק פעילות מערכת המשפט, שימוש ללא בקרה וללא פיקוח הכנסת באמצעים טכנולוגיים כדי לעקוב אחר אזרחים, הצהרות יומיות בפריים טיים שאינן תורמות מידע מהותי, ומניפולציות פוליטיות ברשות המחוקקת – פוגעים אנושות ביכולת האובייקטיבית של נתניהו לזכות באמון הציבור למהלכים החיוניים לעצירת המגיפה. מנהיג מדינה, כמו מנכ"ל חברה, שיותר ממחצית עובדיו או אזרחיו אינם מאמינים לשיקוליו המקצועיים, מוגבל בניהול אפקטיבי של משבר.

שנית, דרושה התגייסות של כל המערכות לטובת ניהול המשבר. על אף ההבנה כי זהו משבר דרמטי, עם מספר קורבנות משמעותי גם במדינות אירופיות, נראה כי נתניהו העדיף לנהל את שלביו הראשונים של המשבר באופן ריכוזי באמצעות המועצה לביטחון לאומי הכפופה לו, וללא "פתיחת השורות" למכלול השיקולים הנדרשים לטובת המדינה. חלף שבוע עד שבכירי המערכת הכלכלית, משרד האוצר ובנק ישראל, החלו להציג צעדים כלכליים־חברתיים, או להשמיע קול משמעותי באיזון בין צעדים בריאותיים דראקוניים למהלכים מדורגים שיצמצמו את ההשפעה הקשה על המשק. שבוע חלף גם עד שמערכת הביטחון, במלוא עוצמתה הארגונית, נערכה לפריסה של בתי חולים ומלוניות, שלא לדבר על שיתוק המערכת המשפטית והחוקתית בתחילת המשבר. משבר המנוהל באופן ריכוזי, בלתי שקוף למכלול המשמעויות קצרות וארוכות הטווח לארגון, לא רק חותר תחת האמון הנדרש לציות מירבי, אלא מסתכן באובדן מידע והערכת חסר של שיקולים שיחבלו בחזרה לשגרה.

הלקח השלישי הוא נקודת אור: כשהופנם עומק המשבר, ולאור הקריסה המיידית של מגזרים כלכליים שלמים (תעופה, תיירות, פנאי), הוביל משרד האוצר דיאלוג משמעותי ואפקטיבי עם שאר הגורמים הכלכליים במשק כדי ליצור שורה של הסכמי שכר קיבוציים לשעת משבר. יו"ר ההסתדרות הוביל בקרב העובדים המאוגדים מדיניות של שותפות בניהול המשבר, לצד ארגוני המעסיקים.

משבר מייצר תמיד שתי תופעות מנוגדות המתחרות ביניהן על קביעת סדר היום בארגון: יש המנצלים את המשבר כדי להעצים דפוסי עימות כוחניים, ומאמצים תפישה של משחק סכום אפס; ויש המבינים כי הדרך היחידה להיחלץ מהמשבר היא להניח למלחמות העבר, ולבסס דפוס של שיתוף פעולה אד־הוק. על פניו, נראה כי שחקני מפתח במערכת הכלכלית בישראל השכילו לאמץ שיתוף פעולה, שראוי לשמרו גם לשלבים הבאים, ולהרחיבו – בחסות המשבר – לשיתוף פעולה עמוק עם המגזר הערבי והחרדי. שם, ללא ספק, גלומה הזדמנות כלכלית־חברתית, גם אם היא אינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הפוליטי של נתניהו.

רביעית, היעדר תקווה לעתיד. גם ברגעים הקשים ביותר, על המנהיג לצייר לציבור תמונת עתיד שתיתן תקווה, ותגייס את המשאבים הנדרשים – ובכלל זה אורך רוח – לקראת השיקום וההתאוששות. מרכיב זה נעדר עד כה מהשיח הציבורי. לישראלים שבעי המשברים והמלחמות יש חוסן פנימי שחשוב להזין בתקווה. מרכיב התקווה (למשל, כיצד תתארגן המציאות הכלכלית־חברתית, מה יהיה עתידם של מאות אלפי המובטלים), נעדר עד כה מניהול המשבר, ועלולות להיות לכך השפעות קשות. בניגוד לישראל, מדינות רבות הצהירו על הזרמת סכומי עתק לכלכלה כדי לאפשר יציאה מהמשבר, כמו גם הקלות מרחיקות לכת לאזרחים.

אין זה עדיין זמן סיכומים, אך כשם שהמערכת לומדת ומתקנת תוך כדי תנועה את הנחיות הסגר לציבור הרחב, כך קריטי לתקן מרכיבי יסוד בדרך שבה מנוהל המשבר. תיאורטית, על ראש הממשלה לפעול להגברת אמון הציבור בהחלטותיו, לתת משקל רב יותר לקולם של גורמים מקצועיים בעת קבלת החלטות, לחזק את הדיאלוג בין כל מרכיבי החברה הישראלית, ולצייר לציבור תמונת עתיד של תקווה. מעשית. אתם כבר יודעים מדוע זה לא יקרה.

הכותב הוא מנכ"ל NEST המתמחה בליווי, ייעוץ והכשרת מנהלים בניהול תהליכי משא ומתן מורכבים cristalm@nest-consulting.net

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"