קיצור תולדות ההצלחה

האם יובל נח הררי הוא המיליונר הישראלי הראשון ממכירת ספרים

ד"ר יובל נוח הררי
צילום: איליה מלניקוב
רותה קופפר
רותה קופפר

בשביל לספר את סיפור הפיכתו של יובל נח הררי לרוקסטאר של עולם הספרות לא צריך להיות היסטוריון שקדן בעל ידע פנומנלי. שלושת הספרים שכתב מככבים ברשימות רבי המכר ברחבי העולם, הרצאותיו ממלאות אולמות, ורשימת המעריצים שלו כוללת אנשים כמו ברק אובמה, ביל גייטס, מארק צוקרברג ומנכ"ל נטפליקס ריד הייסטינגס. בקרוב הוא יפזר אבק כוכבים גם בהוליווד, כאשר יעלה לאקרנים הפרויקט המשותף שלו ושל הבמאי רידלי סקוט ("בלייד ראנר", "הנוסע השמיני") והדוקומנטריסט זוכה האוסקר אסיף קפדיה ("איימי"). השלושה חברו יחד כדי לעבד את ספרו של הררי "קיצור תולדות האנושות" לסרט. האם השלב הבא יהיה מוצרים נלווים ותחפושות של ההיסטוריון בן ה־42?

"אנו מקווים לשלב מדע, בידיון, היסטוריה, דרמה וגאונות כדי להחיות את המסע הלא ייאמן של המין שלנו, שהחל בחיה זניחה שנהפכה כעת לאל", אמר הררי עם ההכרזה על הפרויקט הקולנועי, לפני זמן מה.

בענף המו"לות מדברים על תופעת הררי בנשימה אחת עם הארי פוטר – "הררי פוטר" – עניין מדהים במיוחד כשמדובר בספרי עיון. בסתיו האחרון, כאשר קידם הררי את ספרו באזור סן פרנסיסקו ובעמק הסיליקון, הוא התקבל בחום רב למרות הביקורת שהוא מותח על עולם ההייטק. הייסטינגס ארגן לכבודו ארוחת ערב, וצוקרברג המליץ על ספרו במועדון הספר שלו. אפילו בתוכנית הריאליטי הסקסית "אי האהבה" הזכירו אותו, והזניקו עוד קצת את המכירות.

"הסיפור של יובל נח הררי פשוט לא ייאמן", אומר אדם המכיר היטב את שוק המו"לות, שביקש לא להזדהות בשמו. "קדם לו אולי סטיבן הוקינג, שהיה כבר מדען בעל שם עולמי כשפרסם את ספרו ('קיצור תולדות הזמן'). הררי פרסם את ספרו הראשון כשהיה פרופסור אלמוני מהאוניברסיטה העברית", ממשיך המקור. "מבין הישראלים, היחידים שעשו את זה לפניו ובקנה מידה עולמי היו אורי גלר, ואולי גם ויקטור אוסטרובסקי, אזרח קנדי ועובד המוסד לשעבר, שלאחר הדחתו כתב ספר על שיטות הפעולה של המוסד, שעורר זעם בישראל וניסיונות של ראשי המוסד למנוע את פרסומו. בשני המקרים אלה ספרים סנסציוניים שאף אחד לא יתגאה שקרא אותם, בטח שלא ביל גייטס או ברק אובמה".

גייטס ואובמה אכן שמחו להמליץ על ספריו של הררי. הנשיא האמריקאי לשעבר אמר שהספר העניק לו פרספקטיבה על "מהות הדברים שאפשרו לנו לבנות את הציוויליזציה יוצאת הדופן הזאת שמבחינתנו היא מובנת מאליה". גייטס כתב ביקורת אוהדת ב"ניו יורק טיימס" על ספרו החדש של הררי "21 מחשבות על המאה ה־21" והגדיר אותו במילה "מדהים". גם כאשר חלק על ההיסטוריון הוא לא חסך ממנו שבחים. "הררי הוא סופר כה מעורר מחשבה שגם כאשר לא הסכמתי עמו רציתי להמשיך לקרוא ולחשוב".

שמואל רוזנר, עורך ספרי העיון בהוצאת כנרת זמורה־ביתן, שהוציאה לראשונה את ספרו של הררי, סבור שהצלחתו היא שילוב של כישרון, עיתוי ומזל. "הררי הצליח כי הוא כתב ספר מצוין, שהגיע בעיתוי נכון", הוא אומר, ונזכר כיצד נחשף לראשונה לכתב היד של ההיסטוריון השקדן והאנונימי. "הגיעה אלי דפדפת עם 20־10 עמודים. אני שומר עליה עד היום, אולי אמכור אותה בהמון כסף במכירה פומבית פעם", הוא מחייך. "קראתי את המעט שהוא שלח, והיה לי ברור שאני רוצה את זה. זאת היתה החלטה קלה, אבל היה קשה לשכנע את המו"ל, שלא חשב שספר היסטוריה של מחבר לא ידוע יצליח. עסקי המו"לות הם תעשיית הימורים. צריך לחשוב היטב על מי שמים את הז'יטונים".

הררי: "אני מוצא עצמי מטייל בעולם, הולך לוועידות ומתראיין, וחוזר על מה שכבר אמרתי, ויש לי פחות זמן לחקור דברים חדשים. רק לפני כמה שנים הייתי פרופסור אנונימי להיסטוריה המתמחה בימי הביניים, והקהל שלי היה חמישה אנשים שקראו את המאמרים שלי"

ואז התברר שההימור המוצלח על הספר הראשון היה רק ההתחלה. "הררי פורה, חכם, מוכשר, ידען ומיטיב לכתוב. זה כמו ליונל מסי בכדורגל, בכל פעם הוא שובר עוד שיא", אומר רוזנר. "ההצלחה עם הספר הראשון המשיכה גם בספר השני ועכשיו עם השלישי. בחו"ל הוא מצליח בכל הפורמטים – גם בכריכה קשה, גם ברכה וגם בפורמט דיגיטלי. הספרים שלו לא יורדים מהמדפים ונשארים בראש רשימות המכירות כי כל פעם מגיע עוד דור של קוראים, שמרגיש שהספר חשוב לו", הוא אומר. "אלה ספרים מתגמלים מאוד עבור הקוראים. במאמץ לא גדול מדי, אתה זוכה לתחושה שהחכמת. הררי יודע לנווט את הקוראים על פני גזרה רחבה של נושאים. הוא חובק כל".

כתבה שפורסמה לפני כמה חודשים ב"גרדיאן" ניסתה להציע הסבר משלה לשאלה "כיצד הפך ספר חוכמולוגי לתופעה יוצאת דופן בעולם המו"לות". ספרו הראשון של הררי "קיצור תולדות האנושות" (באנגלית Sapiens) נמכר היטב עם פרסומו בכריכה רכה באנגליה ב־2015, "אבל מה שמדהים זה שהוא ממשיך להימכר היטב". בכתבה מסביר מארק ריצ'ארדס מהוצאת ג'ון מוריי, שהצלחתם הנוכחית של ספרי העיון היא תגובה לרוח הזמן החדשה. "אנחנו חיים בעולם שפתאום מרגיש מעורער יותר משהיה לפני שנתיים, והתגובה הטבעית של אנשים היא לנסות ולמצוא הסבר", הוא אומר. "לאנשים יש רעב למידע ולעובדות, ולחקר מעמיק של נושאים".

חמישה דולרים לעותק

מאז צאת ספרו הראשון ב־2011 ועד אמצע שנת 2018, מכרו על פי ההערכות שלושת ספריו של הררי – "קיצור תולדות האנושות" (2011), "ההיסטוריה של המחר" (2015) ו"21 מחשבות על המאה ה־21" (2018) – יותר מ־15 מיליון עותקים בעולם. באנגליה לבדה מכר הספר הראשון שני מיליון עותקים. הוא תורגם ליותר מ־50 שפות. בהודו, בנוסף לגרסה באנגלית, השפה הרשמית של המדינה, תורגם הספר הראשון לעוד ארבע שפות מקומיות. גם סין היא שוק אדיר של הספר. באיראן נעשה ל"קיצור תולדות" תרגום פיראטי, משום שאין הגנה על זכויות יוצרים שם. כעת עובדים על תרגום מורשה מטעמו של הררי לפרסית של ספריו, גם של הספר השלישי, בתקווה שייראו אור בהוצאה איראנית מחוץ לאיראן וימצאו את דרכם למדינה עצמה. לאחרונה, הספר תורגם לערבית. אבל בינתיים, בשל ענייני צנזורה במדינות ערב, הוא מוצע רק בנסיכויות הערביות. עוד שוק מפתיע שספריו של הררי הצליחו בו הוא טורקיה, שם נמכרו כ־700 אלף עותקים. בחודש שעבר הררי היה שם בסיבוב הרצאות כדי לקדם את הספר.

נתונים מדויקים על ההצלחה הכלכלית של הררי אינם עומדים לרשות הציבור, ולכן אפשר רק לנסות להעריך את סדרי הגודל שלה, אומר המקור המעורה בענף המו"לות. "ההוצאה לרוב לוקחת 30%־70% על כל עסקה עם חו"ל. מאחר שהררי תרגם את ספרו בעצמו (ובהמשך כתב אותם באנגלית), וההוצאה לא מימנה את התרגום. אפשר לשער שההוצאה לקחה ממנו 30%־50%. כלומר, הסופר עצמו רואה בסוף, לפני מסים, 30%־40% מהמכירות. לא שצריך לרחם עליו. הספרים שלו נמכרים במשך זמן רב בכריכה קשה, כלומר במחיר גבוה. זו ממש בוננזה שיש לך ספר ברשימת רבי המכר בכריכה קשה במשך שנה. הספרים של הררי נמכרים מעולה גם כספר אלקטרוני, ואחוזי הסופר גבוהים יותר בקטגוריה הזאת. בנוסף יש מכירות של מאות אלפי ספרים במהדורת כיס, אף שהאחוזים מהמכירות האלה נמוכים יותר.

"אם המחיר של ספר בכריכה קשה הוא 19 דולר, אז אחרי שהורדנו את כל המתווכים, נשארו כחמישה דולרים לעותק שהולכים לסופר. באנגליה, המשמעות של להיות בראש רשימת רבי המכר הוא שמוכרים 4,000 עותקים מהספר בשבוע. אם הספר נמצא ברשימה הזאת במשך 52 שבועות, וחצי מהזמן הוא בראש הרשימה, ויש להררי יותר מספר אחד ברשימות האלה, והוא תורגם להרבה שפות, ומצליח בהרבה מדינות, תעשי את החשבון בעצמך.

"בנוסף, הוא מקבל תשלום על ייעוץ והרצאות. הררי אוהב להרצות, זה המקצוע הראשון שלו. עוד לפני שהתפרסם הוא היה ברשימת המרצים האהובים של האוניברסיטה", אומר המקור.

כשהוא נשאל כמה עולה הרצאה של הסופר, הוא משיב: "יש כמה ישראלים בעולם שההרצאות שלהם ממש נחטפות. בראשם נמצאים המנצח איתי טלגם והקוסם ליאור מנור. מי שנמצאים בצמרת מקבלים סכום של 100־20 אלף דולר. אני מאמין שהררי מקבל יותר מ־50 אלף דולר, אבל צריך לזכור שאין תעריף אחיד להרצאה. יש הרצאות למכון מדעי שאותן ודאי יהיה מוכן לעשות גם ב־5,000 דולר כי הן מעניקות לו יוקרה, ואותן הוא יפרסם בבלוג ובטוויטר שלו. הוא יכתוב לדוגמה, 'היום אני מלמד בסטנפורד', כי זה טוב לעסקים אחרים. הרצאות למנכ"לים זה תעריף אחר, ובחברות מסחריות כמו אדידס התעריף בכלל מטפס למעלה".

משרדי יחסי הציבור של הררי ושל ההוצאה לא אישרו את הנתונים שהוזכרו בכתבה.

זהירות, קנאה

הררי נולד בקריית אתא ב־1976, וחי כיום בכרמי יוסף יחד עם בן זוגו, איציק יהב, שהוא גם הסוכן שלו. במשך שנים הררי לימד באוניברסיטה העברית, אך כיום הוא מבלה את רוב ימיו בסיורים בעולם. בהופעותיו הבינלאומיות הררי מתרחק מייצוג רשמי של ממשלת ישראל. לאחר שחוק הפונדקאות המפלה זוגות חד מיניים עבר בכנסת, הררי סרב להזמנת הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס.

בראיון שנערך עמו ב"גרדיאן" באוגוסט, נשאל הררי כיצד ההכרה הבינלאומית שינתה אותו, והשיב: "יש לי הרבה פחות זמן. אני מוצא את עצמי מטייל בעולם, הולך לוועידות ומתראיין, וחוזר על מה שכבר אמרתי ושאני חושב, ויש לי פחות זמן לחקור דברים חדשים. רק לפני כמה שנים הייתי פרופסור אנונימי להיסטוריה המתמחה בימי הביניים, והקהל שלי היה חמישה אנשים בעולם שקראו את המאמרים שלי. זה די מדהים להיות במעמד שאני כותב משהו ובפוטנציה מיליוני בני אדם קוראים אותו".

באופן אירוני, אישור נוסף להצלחה מעניקות לו הביקורות המסויגות, שהחלו להתפרסם במיוחד על ספרו השלישי. האם הן משקפות צורך של מבקרים מסוימים להקטין את התופעה שתפחה לממדים עצומים. מאמר ביקורת שהתפרסם ב"גרדיאן" באוגוסט השווה את הררי לגווינת פלטרו, שחקנית הקולנוע שהיתה לכוהנת החיים הטובים. "נשים בורגניות במשבר כלשהו נאחזות בפלטרו, המבטיחה הארה בעזרת אידוי הפות בעשבי מרפה והגבלות בתחום התזונה… ואנשים שהיו מבריקים בבית הספר ולא מבינים מדוע הם אינם מאושרים בחייהם כיום, נאחזים בהררי".

בראיון ל"גרדיאן" נשאל הררי אם הוא מוטרד מכך שאנשים מתייחסים אליו כאל סוג של גורו שבידיו כל התשובות, והשיב בחיוב. "במיוחד משום שאין לי תשובות. אני מכיר את הנטייה האנושית לרצות שיהיה מישהו שיגיד מה לעשות. אין ספק שאני לא האדם הזה. אני מקווה שאנשים יקראו את הספר לא כמדריך לחיים אלא כרשימה של שאלות. אי אפשר לקבל תשובות אם אין לפני כן דיון".

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר
משבר בשווקים