כשל שוק |

קסם הריבית דריבית

ההסבר המשכנע ביותר למה חייבים להתחיל לחסוך לפנסיה כמה שיותר מוקדם

אביה ספיבק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביה ספיבק

במחקר שנערך במרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן גוריון בנגב, על נתוני קרנות הפנסיה, נמצא כי הפנסיה הצפויה לרבים מהעובדים בישראל תהיה נמוכה: רק כ־40% בממוצע משכרם האחרון. ובמספרים מוחשיים: אלה שישתכרו 10,000 שקלים שכר אחרון יקבלו גמלה של 4,000 שקלים בלבד. הגורם המרכזי לכך הוא הוותק הקצר בקרנות – 6.8 שנים בממוצע למבוטח בגיל 40, במקום 15 שנה למי שהתחיל לעבוד בגיל 25.

מדוע חשוב להתחיל לחסוך כבר בגיל צעיר? בגלל פעולת הריבית דריבית (Compound Interest). הבעיה היא שקשה מאוד להבין את הכוח העצום של ריבית דריבית – מה שאיינשטיין כינה "הפלא השמיני של הבריאה". כדי להדגים את העניין, נסו לענות על השאלה הבאה: אם בגיל 25 נפקיד 100 שקל בקרן פנסיה, בריבית של 4%, כמה כסף יהיה לנו בגיל 65? בניסויים שנערכו, כמעט כל האנשים שנשאלו שאלה זו אמדו מספר נמוך מדי. התשובה הנכונה היא 480 שקל – משמע, סכום החיסכון צמח כמעט פי חמישה.

ריבית דריבית הוא מונח שפירושו שהריבית שנצברת בתוך הקרן מניבה גם היא ריבית, וזו מניבה בתורה עוד יותר ריבית וכן הלאה והלאה. התוצאה (ראו תרשים) היא גידול אקספוננציאלי של סכום החיסכון, כשהשנים האחרונות הן אלה שתורמות הכי הרבה לצבירה. בדוגמה שלעיל, אילו היתה הצבירה רק ל־35 שנים ולא ל־40, היה החיסכון הכולל מסתכם ב־395 שקל בלבד. חמש שנים נוספות, שהן 14% מזמן החיסכון, תורמות 21% לסכום הצבור בקרן.

אילו אנשים צעירים היו מבינים זאת, הם לא היו מושכים את כספי הפיצויים שהם מקבלים מקרן הפנסיה. הם אינם מבינים שכל שקל שהם לוקחים מהחיסכון שלהם – למשל, כדי לנסוע לחו"ל או לקנות מכונית – עולה להם בכמעט חמישה שקלים מחסכון הפנסיה בגיל הפרישה – וזאת בריבית ריאלית נמוכה יחסית, של 4%, אף שקרנות הפנסיה הניבו בשנים האחרונות יותר מ־5%.

ייתכן שגם חברות וחברי הכנסת שמתנגדים להעלאת גיל הפרישה לנשים מ־62 כיום ל־67, אינם מבינים את הכוח של תוספת שנות חיסכון. עבור אישה שעובדת מגיל 27, חמש השנים הנוספות הללו עשויות לתרום 20% נוספים לסכום החיסכון – בדיוק כמו בדוגמה שבה פתחנו. זו תוספת שנשים ממש נזקקות לה. ואם יש מקצועות שבהם קשה להמשיך לעבוד בגלל שחיקה, אין זו סיבה לפגוע בפנסיה של שאר הנשים שיכולות להמשיך ולעבוד. זאת ועוד, התוספת לקצבה שיקבלו נשים בגין חמש שנות עבודה נוספות תהיה למעשה גבוהה עוד יותר, כי הן ייפרשו על פני תוחלת חיים נמוכה יותר – החל מגיל 67 ולא מגיל 62.

מחקרים שנערכו באוניברסיטאות בעולם הראו כי רבים אינם אומדים נכונה את השפעת הריבית דריבית. למעשה, הם אומדים את ההשפעה בצורה פרופורציונית־לינארית, ואינם מביאים בחשבון את הריבית על הריבית. התרשים בעמוד זה מציג את הפער המשמעותי בין החשיבה הלינארית לבין התוצאה האמיתית. ככל שעוברות יותר שנות חיסכון, הגרף האמיתי מתרחק מהלינארי.

לא קל להסביר לבני 25 כמה חשוב להתחיל לחסוך לפנסיה בגיל צעיר. המחקרים מראים שבדרך כלל אנשים מתחילים לחשוב על פנסיה רק בגיל 35 ואילך. הפנסיה היא דבר רחוק, ולצעירים יש העדפת זמן – הם רוצים לעשות מעשים כאן ועכשיו, ונראה להם שיש מספיק זמן להתחיל לחשוב על הדברים הללו. הגרף והנתונים שהבאנו מראים שהמצב אחר, ושאי אפשר לדחות. לכן לא מספיק שיש חוק פנסיית חובה – חייבים להבין את הדברים המרכזיים והחשובים. גם סטודנט שעובד כמלצר חייב להפריש לפנסיה על כל הכנסתו. הוא יגיד תודה על העצה הזו כאשר יגיע לגיל 40 וייווכח לראות שמצבו הפנסיוני טוב, בזכות אותו הכסף שהפריש וחשב שזהו נדנוד של זקנים שאינם מבינים את החיים.

הכותב הוא פרופסור לכלכלה וראש המרכז לפנסיה, ביטוח ופיננסים

באוניברסיטת בן גוריון בנגב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"